Technologie

G-Sync
divider

Technologia G-SYNC - FAQ

Jak działa technologia G-SYNC?

Prace nad technologią G-SYNC trwały wiele lat i ostatecznie stworzono rozwiązanie, które synchronizuje częstotliwość odświeżania wyświetlacza z prędkością renderowania karty graficznej. W efekcie obrazy pojawiają się na wyświetlaczu natychmiast po wyrenderowaniu. Rezultat: sceny pojawiają się natychmiast. Obiekty są wyraźniejsze. Rozgrywka jest bardziej płynna.

Od samego początku istnienia, wyświetlacze odświeżały obraz ze stałą wartością, która najczęściej wynosiła 60 razy na sekundę (herców). Ze względu na dynamiczny charakter gier PC, liczba klatek na sekundę renderowanych przez karty graficzne podczas gry ulega ciągłym zmianom. Próby zsynchronizowania układu GPU z wyświetlaczem skutkują powstawaniem efektu rozchodzenia się obrazu. Włączenie synchronizacji pionowej (V-SYNC) eliminuje ten problem kosztem wprowadzenia opóźnień w wyświetlaniu i zacinania się obrazu.

Technologia G-SYNC eliminuje kompromis. Dzięki niej wyświetlacz jest doskonale zsynchronizowany z układem GPU, bez względu na liczbę wyświetlanych klatek, sprawiając że gry komputerowe wyglądają wspaniale.

 

Jakiego wzrostu wydajności mogę się spodziewać, korzystając z technologii G-SYNC?

Technologia NVIDIA G-SYNC zapewnia, że wyświetlana jest każda klatka renderowana przez układ GPU (w ramach maksymalnej częstotliwości odświeżania monitora). Nie zwiększa ona częstotliwości generowania klatek układu GPU.

 

Jakie dodatkowe korzyści oferuje technologia G-SYNC w porównaniu do V-SYNC?

W przypadku synchronizacji pionowej (V-Sync), układ GPU i wyświetlacz są zsynchronizowane z okresem powrotu pionowego (Vertical Blanking Interval), kiedy to układ GPU wysyła wyrenderowane klatki do wyświetlacza ze stałą częstotliwością (60 razy na sekundę w przypadku wyświetlaczy o częstotliwości odświeżania 60 Hz). Podczas korzystania z synchronizacji pionowej, gracze doświadczają dwóch problemów:

  • Zacinanie się obrazu, ze względu na fakt, że układ GPU może renderować klatki z inną częstotliwością niż 60 razy na sekundę
  • Czas reakcji jest stały i ograniczony do 1/60 sekundy

Technologia G-SYNC rozwiązuje te problemy, ponieważ klatki są wyświetlane na monitorze natychmiast po wyrenderowaniu ich przez układ GPU, co zapewnia bardziej płynną rozgrywkę i minimalizuje czas reakcji wyświetlacza.

 

Jak działa technologia NVIDIA G-SYNC w konfiguracji SLI?

Moduł G-SYNC jest kontrolowany przez połączony z wyświetlaczem układ GPU NVIDIA. Układy GPU w konfiguracjach SLI działają bezproblemowo z wyświetlaczami G-SYNC.

 

Czy technologia NVIDIA G-SYNC jest obsługiwana przez wszystkie gry?

Technologia NVIDIA G-SYNC działa we wszystkich grach. Zauważyliśmy jednak, że niektóre gry nie działają w tym trybie poprawnie, dlatego zalecamy, by użytkownicy korzystali z możliwości Panelu Sterowania NVIDIA w zakresie dezaktywowania technologii G-SYNC dla wybranych gier. W przypadku gier, w których firma NVIDIA odkryła problemy, funkcja G-SYNC będzie domyślnie wyłączona za pośrednictwem naszego sterownika.

 

Czy technologia G-SYNC powoduje opóźnienia w wyświetlaniu treści?

W przeciwieństwie do synchronizacji pionowej (V-SYNC), technologia G-SYNC nie powoduje opóźnień w wyświetlaniu treści, dzięki czemu idealnie sprawdza się w przypadku gier FPS oraz zawodów eSportowych.

 
 

Monitory z technologią G-SYNC - FAQ

Jakie są wymagania systemowe dla technologii G-SYNC?

System musi zapewniać obsługę złącza DisplayPort 1.2 bezpośrednio przez układ GPU.

  • GPU: Do obsługi technologii G-SYNC wymagany jest układ GPU NVIDIA GeForce GTX 650Ti BOOST lub model wyższy.
  • System operacyjny: Windows 7, 8 i 8.1
  • Sterownik: R340.52 lub nowszy

 

Które karty graficzne obsługują technologię NVIDIA G-SYNC?

Wymagana jest karta graficzna GeForce GTX 650 Ti BOOST lub wyższy model z serii GeForce GTX z wyjściem DisplayPort.

 

Jakie systemy operacyjne obsługują technologię NVIDIA G-SYNC?

Do obsługi technologii NVIDIA G-SYNC wymagany jest system Microsoft Windows 7, 8 lub 8.1.

 

Czy monitory z technologią NVIDIA G-SYNC współpracują z konkurencyjnymi produktami?

Monitory z technologią G-SYNC współpracują z konkurencyjnymi układami GPU, jednak nie oferują wtedy funkcjonalności zmiennej częstotliwości odświeżania klatek G-SYNC.

 

Jakie rozdzielczości oferują monitory z technologią G-SYNC?

Monitory z technologią NVIDIA G-SYNC będą miały różne rozdzielczości natywne, w tym: 1920x1080, 2560x1440, 3440x1440 i 4K (3840x2160).

 

Jakie firmy mają w swojej ofercie monitory z technologią G-SYNC?

Wiele monitorów wykorzystujących naszą technologię znajduje się w ofercie firm Acer, AOC, ASUS, BenQ i Philips. Dostępne są w wymiarach 24" - 35" i oferują rozdzielczości 1920x1080, 2560x1440, 3440x1440 oraz 4K (3840x2160).

 
 

Notebooki z technologią G-SYNC - FAQ

Jakie są minimalne wymagania systemowe dla technologii G-SYNC w notebookach?

Notebook musi zapewniać fabryczną obsługę technologii G-SYNC. Obejmuje to kompatybilny z technologią G-SYNC wyświetlacz oraz następujące parametry:

  • GPU: GeForce GTX 980M, 970M lub 965M (obsługiwane są konfiguracje SLI)
  • System operacyjny: Windows 7, 8 lub 8.1
  • Sterownik: R352.06 lub nowszy

 

Kiedy wdrożona zostanie obsługa technologii G-SYNC na układach 960M i 950M?

Naszym celem jest zapewnienie obsługi technologii G-SYNC we wszystkich notebookach opartych na układach z serii GTX.

 

Czy technologia G-SYNC wpływa na żywotność akumulatora w notebooku?

Technologia G-SYNC nie wpływa na żywotność akumulatora w notebooku.

 

Czy istnieją jakieś zalecane ustawienia w grach w przypadku korzystania z technologii G-SYNC przy zasilaniu akumulatorowym?

Żadne specjalne ustawienia w grach nie są wymagane - niezależnie od tego, czy korzystasz z technologii G-SYNC przy zasilaniu akumulatorowym, czy sieciowym.

 

Czy technologia G-SYNC jest kompatybilna z technologią Optimus?

Technologia G-SYNC obecnie nie jest kompatybilna z technologią Optimus.

 

Jakie firmy planują wprowadzić do swojej oferty notebooki z technologią G-SYNC?

Notebooki z obsługą naszej technologii znajdą się w ofercie firm ASUS, Clevo, Gigabyte i MSI. Będą one dostępne w rozmiarach 15,6" i 17,3".