Technologie

G-Sync
divider

JAK DZIAŁA TECHNOLOGIA NVIDIA G-SYNC?

Poznaj nowe oblicze gamingu z przełomową technologią monitorową NVIDIA® G-SYNC™.

Poprzez synchronizację z układem GPU częstotliwości odświeżania obrazu wyświetlacza, technologia G-SYNC eliminuje problem rozchodzenia się obrazu oraz minimalizuje opóźnienie i zacinanie się wyświetlanych treści, zapewniając najbardziej płynną i wyraźną oraz zapierającą dech w piersiach rozgrywkę.

Gdy liczy się każda klatka, potrzebujesz fenomenalnej jakości grafiki i animacji, którą może Ci zapewnić jedynie technologia NVIDIA G-SYNC. Sceny pojawiają się natychmiast. Obiekty są wyraźniejsze i bardziej realistyczne, a Ty możesz cieszyć się płynną rozgrywką oraz krótszym czasem reakcji monitora, gwarantującym Ci możliwość szybszego wykonania ruchu, a co za tym idzie, zapewniającym znaczną przewagę w grach. Każda gra wygląda teraz i działa tak, jak powinna.

 

Problem: stara technologia

Na początku telewizory oparte były na kineskopach, które działały poprzez generowanie wiązki elektronów, które uderzały w powierzchnię pokrytego związkami fosforu ekranu. Wiązka ta powodowała świecenie pikseli na ekranie, a kiedy wystarczająca ilość pikseli była "aktywowana" wystarczająco szybko, kineskopowy ekran mógł zapewnić wrażenie wyświetlania w pełni ruchomego obrazu. Wierzcie lub nie, te wczesne telewizory odświeżały obraz z częstotliwością 60 Hz głównie dlatego, że sieć energetyczna w Stanach Zjednoczonych wykorzystuje prąd zmienny o częstotliwości 60 Hz. Dopasowanie częstotliwości odświeżania obrazu na telewizorach do częstotliwości prądu w sieci energetycznej ułatwiło konstruowanie ówczesnych urządzeń elektronicznych i zredukowało zakłócenia wyświetlania związane z zasilaniem.

Do 1980 roku, kiedy to pierwsze komputery PC weszły na rynek, technologia telewizorów kineskopowych była już dobrze ugruntowana i stanowiła najłatwiejsze oraz najtańsze rozwiązanie technologiczne, umożliwiające stworzenie dedykowanych monitorów komputerowych. Częstotliwość 60 Hz i stała jej wartość stały się standardem, a twórcy systemów nauczyli się, jak najlepiej wykorzystywać tę niezbyt korzystną sytuację. Przez ostatnie trzy dekady – nawet po zakończeniu ery monitorów kineskopowych i rozpoczęciu ery ekranów LCD i LED – żadna większa firma nie zakwestionowała tego podejścia, przez co synchronizacja układów GPU z częstotliwością odświeżania obrazu wyświetlaczy stanowiła standardową procedurę aż do dziś.

Niestety, układy GPU nie renderują obrazu ze stałą szybkością, co stwarza pewne problemy. Częstotliwość generowania klatek będzie się w gruncie rzeczy bardzo różnić w zależności od chwilowego obciążenia układu GPU, nawet w ramach pojedynczej sceny, w tej samej grze. Jak zatem przenieść renderowane przez układ GPU obrazy na ekran przy stałej częstotliwości odświeżania? Pierwszym sposobem jest zignorowanie częstotliwości odświeżania wyświetlacza i uaktualnienie obecnie wyświetlanego obrazu w środku cyklu. Jest to tryb z wyłączoną funkcją VSync i właśnie z tej opcji najczęściej korzystają gracze. Minusem tego jest linia widoczna podczas wyświetlania dwóch obrazów w ramach pojedynczego cyklu. Zjawisko to określane jest powszechnie jako "screen tearing" (rozchodzenie się obrazu). Przyjętym, eliminującym to zjawisko rozwiązaniem jest włączenie funkcji VSync (synchronizacja pionowa), co sprawia, że układ GPU opóźnia generowanie kolejnych klatek do czasu rozpoczęcia nowego cyklu odświeżania wyświetlacza. Powoduje to zacinanie się obrazu, gdy częstotliwość generowania klatek przez układ GPU jest niższa od częstotliwości odświeżania wyświetlacza. Powoduje to również opóźnienia w wyświetlaniu obrazu, przejawiające się zauważalnym odstępem w czasie między wciśnięciem klawisza, a rezultatem widocznym na ekranie.

Co gorsza, u wielu graczy ciągłe zacinanie się obrazu powodowane przez synchronizację pionową (VSync) wywołuje zmęczenie oczu, a także bóle głowy i migreny. Z tego względu postanowiliśmy opracować technologię Adaptive VSync – efektywne i cieszące się zaufaniem rozwiązanie tego problemu. Pomimo tego, związane z synchronizacją pionową opóźnienia w wyświetlaniu obrazu do dziś nie zostały wyeliminowane. Jest to nie do zaakceptowania dla wielu entuzjastów i absolutnie nie do przyjęcia dla profesjonalnych graczy biorących udział w zawodach eSport (sporty elektroniczne), którzy pieczołowicie wybierają dla siebie sprzęt gamingowy, by zminimalizować opóźnienie między akcją, a reakcją – opóźnienie, decydujące o zachowaniu wirtualnego życia lub o śmierci.

 

Rozwiązanie: NVIDIA G-SYNC

Wkrocz w świat technologii NVIDIA G-SYNC, która eliminuje problem rozchodzenia się obrazu, minimalizując jednocześnie opóźnienie i zacinanie się wyświetlanych treści. Technologia G-SYNC dokonuje tego rewolucyjnego wyczynu poprzez dostosowywanie (synchronizację) wyświetlacza do generowanego przez układ GPU obrazu, zamiast dostosowywania układu GPU do wyświetlacza. Rezultatem jest wolna od efektu rozchodzenia się obrazu, szybsza i bardziej płynna rozgrywka, która na nowo definiuje pojęcie gamingu.

Wybitni przedstawiciele branży, tacy jak John Carmack, Tim Sweeney, Johan Andersson oraz Mark Rein, byli oczarowani tym, jak bardzo technologia NVIDIA G-SYNC poprawia jakość rozgrywki. Profesjonalni zawodnicy sportów elektronicznych oraz profesjonalne ligi graczy ustawiają się w kolejce, by skorzystać z technologii NVIDIA G-SYNC, która uwidoczni prawdziwe umiejętności graczy, wymagając od nich jeszcze lepszego refleksu, ze względu na teraz już niezauważalne opóźnienie między wydawanymi za pośrednictwem klawiatury komendami, a reakcją widoczną na ekranie. Z kolei u nas w firmie nasi zapaleni entuzjaści gier dominowali w rozgrywanych w porze lunchu sieciowych meczach, korzystając ukradkiem z monitorów i laptopów obsługujących technologię G-SYNC, by zdobyć przewagę.

Jeśli podobnie jak profesjonalni zawodnicy sportów elektronicznych oczekujesz najbardziej płynnej rozgrywki oraz najkrótszego czasu reakcji wyświetlacza przy najwyższej jakości obrazu, monitory i laptopy z technologią NVIDIA G-SYNC spełnią te wymagania, odmieniając oblicze Twoich gier, jak nic innego. Prawdziwa innowacja w dziedzinie przeżywającej zastój – technologia NVIDIA G-SYNC na nowo zdefiniuje sposób, w jaki postrzegasz gry.