Nowości

Projekt firmy NVIDIA pozwalający na obliczenia opartych na dyrektywach z użyciem procesorów graficznych owocuje pięciokrotnym przyśpieszeniem aplikacji

 
 

W ciągu pierwszych dwóch tygodni trwania programu zarejestrowało się w nim setki badaczy i naukowców

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

SANTA CLARA, Kalifornia — 7 grudnia 2011 r. — Firma NVIDIA opublikowała dziś imponujące wyniki pierwszej fali nowego projektu o nazwie „2x szybciej w 4 tygodnie.Ręczymy za to.” (ang. „2x in 4 Weeks. Guaranteed.”), w ramach którego firma przyczynia się do tego, że programiści w ciągu miesiąca przyśpieszą swoje aplikacje przynajmniej dwukrotnie, dzięki zastosowaniu kompilatora firmy The Portland Group (PGI), opartego na dyrektywach i procesorów graficznych firmy NVIDIA.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni od inauguracji programu, zarejestrowało się w nim setki naukowców i badaczy. Niektórzy z nich uzyskali pięciokrotny wzrost wydajności po zaledwie jednym dniu programowania.

Dyrektywy umożliwiają programistom wykorzystującym przetwarzanie równoległe przekazywanie prostych podpowiedzi do kompilatora, który w ten sposób jest informowany o obszarach kodu, które nadają się do przyśpieszenia – bez konieczności modyfikowania lub dostosowania kodu programu. Dyrektywy instruują kompilator, które elementy kodu nadają się do równoległego przetwarzania. Odpowiednio poinformowany kompilator samodzielnie przygotowuje kod obliczeniowy do pracy na akceleratorze.

Projekt pozwala użytkownikom przyśpieszyć własne aplikacje za pomocą procesorów graficznych NVIDIA® Tesla™, po skompilowaniu ich za pomocą kompilatora PGI Accelerator, gwarantując przynajmniej dwukrotny wzrost prędkości w maksymalnie cztery tygodnie. Zainteresowanych deweloperów zapraszamy do zarejestrowania się na bezpłatny 30-dniowy okres próbny na stronie internetowej programu 2x szybciej w 4 tygodnie.Ręczymy za to. firmy NVIDIA (strona w j. angielskim).

Oto niektóre z pierwszych wyników zgłoszonych przez uczestników programu:

  • Doktor habilitowany z Holenderskiego Instytutu Astronomii Radiowej (ASTRON) przy Uniwersytecie w Groningen odkrywa tajniki początku wszechświata, analizując informacje zebrane z dziesiątek tysięcy anten niskiej częstotliwości teleskopu LOFAR. W ciągu pięciu dni korzystania z dyrektyw osiągnął 5,6-krotne przyśpieszenie swojej aplikacji odtwarzania obrazów.
  • Międzynarodowy producent systemów nawigacyjnych przyśpiesza badania nad algorytmami wykrywania obiektów w sekwencjach obrazu w czasie rzeczywistym. Dzięki dyrektywom i procesorom graficznym w ciągu tygodnia deweloper pięciokrotnie przyśpieszył aplikację produkcyjną.
  • Badacz habilitowany z Uniwersytetu Teksas w San Antonio realizuje program lepszego poznania wpływu rozpuszczalników na proteiny. Dzięki dyrektywom, w ciągu jednego dnia pięciokrotnie przyśpieszył swoją aplikację.

Program „2 razy szybciej w 4 tygodnie. Ręczymy za to.” został stworzony w celu przygotowania deweloperów na nadchodzącą falę rozwiązań wykorzystujących dyrektywy, opartych na nowym standardzie programowania równoległego OpenACC™. Standard OpenACC zaprezentowano po raz pierwszy na listopadowej konferencji SC11. Został on stworzony, aby ułatwić programistom wykorzystanie transformacyjnej mocy komputerów heterogenicznych, tj. stosujących jednocześnie procesory centralne i procesory graficzne.

Standard OpenACC ma zapewnić korzyści szerokiej grupie programistów, pracujących w takich dziedzinach jak chemia, biologia, fizyka, analiza danych, pogody i klimatu. Obecnie dostępne kompilatory firm Cray, PGI i CAPS zostaną uzupełnione o obsługę standardu OpenACC poczynając od grudnia 2011 r.

Więcej informacji na temat programu „2 razy szybciej w 4 tygodnie. Ręczymy za to.” oraz sam formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej firmy NVIDIA (strona w j. angielskim), bądź w pliku Często zadawane pytania na temat programu (dokument w j. angielskim). Więcej informacji na temat standardu OpenACC można znaleźć na stronie OpenACC. Więcej informacji na temat procesorów graficznych Tesla można znaleźć na stronie internetowej Tesla.

Aby uzyskać więcej wiadomości o nowościach, firmie i produktach NVIDIA, pobrać pliki wideo, zdjęcia i inne informacje, odwiedź kącik prasowy NVIDIA.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 2100 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym wpływ i korzyści wynikające z zastosowania procesorów graficznych Tesla, kompilatorów opartych na dyrektywach, standardu programowania równoległego OpenACC, obsługi standardu programowania równoległego OpenACC przez obence kompilatory oraz wpływy patentów firmy na nowoczesne komputery są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 30 października 2011 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2011 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, 2x in 4 Weeks. Guaranteed., OpenACC i Tesla są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia. 
 
 
 
FacebookTwitterGoogle+Nasza KlasaLinkedIn