Gry PC

 
 

 
Alice: Madness Returns

Wydawca

Electronic Arts

Strona internetowa gry

Alice: Madness Returns

Gatunek

Akcja
Przygodowe

Data wydania

16-06-2011

Tryb jednoosobowy

Tak

PEGI 18

Obsługiwane technologie

Charakterystyka

Alice: Madness Returns przedstawia dalsze losy tytułowej postaci, która aby zachować zdrowe zmysły daje ponownie nura w głąb króliczej nory. Ta gra akcji dorównuje pod względem oprawy graficznej innym topowym tytułom, ale działając na komputerze wyposażonym w kompatybilny układ GPU NVIDIA środowisko gry zostaje wzbogacone o całe multum efektów PhysX, które dodatkowo podkreślają piękno dziwacznego świata Alicji.

Alicja wygrała w 2000 roku walkę o zachowanie zdrowych zmysłów w cieszącej się uznaniem krytyków grze Americana McGee, będącej nową adaptacją wydanej w 1865 roku słynnej powieści „Alicja w krainie czarów” Lewisa Carrolla. Odpowiadający za reżyserię American McGee nadał akcji brutalny i nietypowy dla opowiadanej historii obrót, pomagając grze wyróżnić się w gronie powielających schemat tytułów z tamtego okresu, co przyniosło efekt w postaci 1,5 miliona sprzedanych egzemplarzy.

Po kilku porzuconych próbach stworzenia sequela, firma Electronic Arts ogłosiła w 2009 roku, że American McGee wraz ze swoim mieszczącym się w Szanghaju studiem Spicy Horse pracuje nad bezpośrednią kontynuacją, która opowie dalszy ciąg historii.

Po przedstawionej w oryginalnej grze, udanej próbie powrotu do normalności, Alicja została zwolniona z zakładu Rutledge Asylum i oddana pod opiekę psychiatryczną w ośrodku dla osieroconych dzieci mieszącym się w wiktoriańskim Londynie. Tam właśnie rozpoczyna się fabuła kontynuacji gry – Alice: Madness Returns. Minęło jedenaście lat, a Alicja – prowadząca przez ten czas stosunkowo normalne życie – zaczyna doświadczać halucynacji i zmagać się z żywymi wspomnieniami dotyczącymi śmierci jej rodziców, uznanymi za zapoczątkowane przez pokracznego kota w pierwszej grze. Gdy Alicja zaczyna tracić zmysły, udaje się ponownie w głąb króliczej nory, by odkryć tam prawdę i wyleczyć swój zwichrowany umysł.

Kraina Czarów, teraz osobliwa i szalona bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, wymaga od Alicji brutalniejszego podejścia, co oznacza w efekcie większe i lepsze bronie oraz zupełnie nowe umiejętności. Jako że mowa tu o prowadzonej fabularnie grze, która lśni właśnie dzięki swojemu szaleństwu, nie będziemy psuć teraz zabawy ujawniając oferowane przez nią niespodzianki, a nawet udostępniane Ci narzędzia. Wystarczy powiedzieć, że wszystkie one są naprawdę nieco cudaczne.

Jeśli chodzi o stronę graficzną, to gra ta korzysta z opracowanego przez firmę Epic silnika Unreal Engine 3 i jako taka jest na poziomie innych nowych tytułów. Jeśli jednak posiadasz kartę graficzną obsługującą technologię PhysX, to będziesz mógł oglądać wiele dodatkowych, wzbogacających przebieg rozgrywki efektów. Poczynając od unoszących się realistycznie w tle baniek, do naturalnie opadających liści, ujrzysz gamę subtelnych dodatków, które wspaniale urozmaicają Krainę Czarów i charakterystyczne dla niej urojenia.

Na pierwszym planie technologia PhysX wykorzystywana jest do wzbogacenia niemal każdego aspektu gry Alice: Madness Returns. Bronie zyskują dodatkowe efekty oparte na systemach cząstek, dzięki czemu sprawiają wrażenie bardziej ‘napakowanych’, a w przypadku ciężkiej broni białej, którą posługuje sią Alicja, środowisko gry jest przy każdym uderzeniu realistycznie deformowane i ulega zniszczeniu – bez technologii PhysX zmian tych nie widać. Zabicie wrogów powoduje pokrycie otoczenia ich skrawkami i pozostałościami, a trafienie jednego z najczęściej spotykanych przeciwników Alicji pozostawia na ziemi czarne paskudztwo, przez które Alicja może następnie realistycznie przebiec i je rozproszyć. Podobnie wzbogacone zostały eksplozje oraz szereg innych zdarzeń w grze i o ile niektóre z nich mogą nie wydawać się znaczące, ich brak jest po wyłączeniu obsługi PhysX momentalnie zauważalny.

Wymagania systemowe

Minimalne wymagania systemowe

System operacyjny Windows 7 avec Service Pack 1, Windows Vista avec Service Pack 2, Windows XP avec Service Pack 3
Procesor Intel Core2 Duo ou AMD Athlon X2 à 1,6 GHz ou plus
Pamięć 2048 Mo ou plus
Karta graficzna NVIDIA GeForce 7600 256 Mo ou plus
Miejsce na dysku 8,5 GB
Dźwięk carte son compatible DirectX 9.0c

Zrzuty ekranowe

 
 
 

Inne popularne gry PC

Max Payne 3
Mass Effect 3
The Darkness II
L.A. Noire