Nowości

Audi i NVIDIA na nowo definiują wnętrza samochodów

Nowy system multimedialny, inteligentny wyświetlacz oraz cyfrowy kokpit — elektroniczne rozwiązania oparte na mobilnych procesorach NVIDIA Tegra — wkrótce trafią do samochodów firmy Audi

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Jacek Brol / Ewa Rudkowska
Gamma PR (NVIDIA PR)
nvidia@gammapr.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

Audi Virtual Cockpit

LAS VEGAS — CES — 7 stycznia 2014 r. — Firma NVIDIA poinformowała, że w pojazdach marki Audi pojawią się wkrótce trzy nowe systemy elektroniczne, oparte na modułach NVIDIA® Tegra® VCM (Visual Computing Module).

Na konferencji prasowej niemieckiego producenta, zorganizowanej na tegorocznych targach CES, zaprezentowano następujące innowacyjne rozwiązania:

  • system informacyjno-rozrywkowy cechujący się dwukrotnie wyższą wydajnością od poprzedniego modelu
  • pierwszy na świecie tablet samochodowy, który całkowicie zintegrowano z pokładowym systemem informacyjno-rozrywkowym
  • cyfrowy kokpit wyświetlający trójwymiarowe elementy interfejsu w wysokiej rozdzielczości.

„Audi jest prawdziwym liderem w rozwoju zaawansowanych samochodowych technologii elektronicznych”, powiedział Taner Ozcelik, wiceprezes i dyrektor generalny działu produktów motoryzacyjnych w firmie NVIDIA. „Przełomowe rozwiązania, takie jak pierwszy na rynku system nawigacji oparty na Google Earth oraz pierwszy wyspecjalizowany tablet samochodowy są wynikiem strategii Audi, która dąży do szybkiego wdrażania do pojazdów nowoczesnych urządzeń elektronicznych.”

Moduły Tegra VCM wbudowane w te systemy są wysoce uniwersalnymi platformami, zawierającymi specjalne wersje procesorów Tegra przeznaczone do zastosowań motoryzacyjnych i wyposażone w procesor centralny z rdzeniami 4-Plus-1™, wielordzeniowy procesor graficzny oraz dedykowane procesory dźwięku, wideo i obrazu.

Moduły Tegra VCM pozwalają producentom pojazdów natychmiast implementować najnowsze procesory w swoich systemach elektronicznych, tym samym znacznie przyśpieszając ich rozwój. Modułowa konstrukcja znacznie zmniejsza przepaść technologiczną, jaka występuje między elektroniką konsumencką a systemami montowanymi w pojazdach, których rozwój trwa zwykle dużo dłużej.

System informacyjno-rozrywkowy nowej generacji
Platforma nowej generacji firmy Audi, oparta na modułowej platformie informatyczno-rozrywkowej MIB z 2012 roku, pojawi się w przyszłorocznych modelach pojazdów tej marki.

Wielokrotnie nagradzany system Audi Connect integruje się z pojazdem w niespotykanym dotychczas stopniu, pozwalając użytkownikom na korzystanie z nawigacji opartej na usługach Google Earth i Google Street View, a także wyświetlając w czasie rzeczywistym informacje o ruchu drogowym oraz o miejscach parkingowych. Informacje są dostępne natychmiast po wypowiedzeniu komend głosowych lub po wskazaniu palcem na ekranie. Najnowsza wersja tego systemu oparta na procesorze Tegra 3, będzie cechować się ponad dwukrotnie wyższą wydajnością w porównaniu z poprzednim modelem.

Tablet zaprojektowany z myślą o samochodach
Firma Audi wprowadziła też nową kategorię urządzenia mobilnego, zwaną wyświetlaczem inteligentnym (ang. Smart Display). Jest to multimedialny komputer do samochodów, oparty na procesorze Tegra 4 i przeznaczony do użytku na tylnym siedzeniu pasażera, który spójnie integruje się z systemami audio/wideo funkcjonującymi w kabinie pojazdu. Układ został przygotowany do pracy w nieprzyjaznych warunkach temperaturowych, od -40 do 80 st. C, a także jest odporny na wstrząsy i wibracje, które występują podczas jazdy.

Urządzenie jest wyposażone w ekran o przekątnej 10,2 cala oraz specjalną stację dokującą. Użytkownik tabletu otrzymuje pełny dostęp do usług Google Play oraz sklepu z aplikacjami dla systemu Android, w których znajdują się setki tysięcy książek, utworów muzycznych gier oraz filmów — idealnych na długie podróże samochodem.

„Inżynierowie z firm Audi i NVIDIA ściśle współpracują w celu stworzenia sprzętu i oprogramowania, które naprawdę zachwyci naszych klientów”, powiedział Mathias Halliger, główny architekt systemów informacyjno-rozrywkowych w firmie Audi. „Dzięki elastycznej platformie VCM jesteśmy w stanie szybko wprowadzić na rynek nową generację systemów informacyjno-rozrywkowych wykorzystujących układy Tegra, dotrzymując tempa rozwoju branży elektroniki konsumenckiej.”

Kokpit przyszłości
Firma Audi zaprezentowała również nowy, w pełni cyfrowy zestaw wskaźników, w którym wykorzystano procesor Tegra 3. Wirtualny kokpit, który zadebiutuje w sportowym coupe Audi TT w 2015 roku, wyświetla przejrzyste informacje na temat samochodu na wyświetlaczu o wysokiej rozdzielczości, mierzącym 12,3 cala.

Na ekranie przedstawiono eleganckie, cyfrowe zegary z płynnie animowanymi wskaźnikami oraz estetyczne trójwymiarowe mapy, tworząc elegancki i przydatny system informacyjny. Kierowca może dostosować elementy sterowania w kokpicie do swoich potrzeb.

„Kokpit przyszłości musi być atrakcyjny i praktyczny, ale jednocześnie nie odwracający uwagi kierowcy od drogi”, powiedział Robert Kolar, lider zespołu projektującego wskaźniki w firmie Audi. „Dzięki rozwiązaniom firmy NVIDIA jesteśmy w stanie osiągnąć ten cel.”

Innowacyjne technologie firmy NVIDIA dla branży motoryzacyjnej
Moc procesorów NVIDIA Tegra w zastosowaniach motoryzacyjnych jest prezentowana na tegorocznych targach International Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas, w dniach 7-10 stycznia, na stoisku firmy NVIDIA nr 30207 w hali południowej Las Vegas Convention Center.

Obecnie na drogach porusza się ponad 4,5 miliona pojazdów wyposażonych w procesory firmy NVIDIA, w tym najnowsze modele samochodów firm Audi, Volkswagen, Skoda i SEAT. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.nvidia.pl/automotive.

Bądź na bieżąco z firmą NVIDIA:

  • Polub nas na Facebooku.
  • Połącz się z nami w serwisie LinkedIn.
  • Śledź nas na Twitterze.
  • Wyświetl filmy od firmy NVIDIA w serwisie YouTube.
  • Czytaj blog firmy NVIDIA.
  • Subskrybuj kanał informacyjny codziennych wiadomości od firmy NVIDIA za pomocą czytnika wiadomości Pulse.

O firmie NVIDIA
Od 1993 roku NVIDIA (NASDAQ: NVDA) wiedzie prym w sztuce i rzemiośle tworzenia systemów obliczeń wizualnych. Technologie stworzone przez firmę przekształcają świat pełen wyświetlaczy w pełni interaktywne środowisko dla wszystkich użytkowników – od graczy po naukowców, od konsumentów po przedsiębiorstwa. Więcej informacji można znaleźć na stronach //www.nvidia.pl/page/newsandevents.html i //blogs.nvidia.com.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej w tym wydajność, wpływ i korzyści wynikające z zastosowania modułu NVIDIA Tegra Visual Computing Module oraz wpływ i korzyści wynikające z zastosowania procesora NVIDIA Tegra K1 są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 27 października 2013 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2014 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, 4-Plus-1, oraz Tegra są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.