Nowości

Największy instytut genomiki na świecie zapowiada niekosztowną usługę sekwencjonowania łańcuchów DNA w chmurze, akcelerowaną przez procesory graficzne NVIDIA

Dzięki usłudze EasyGenomics instytutu BGI jesteśmy o krok bliżej do niedrogich, spersonalizowanych leków

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

Bio-IT World 2012, BOSTON—25 kwietnia 2012 r. —Firma NVIDIA poinformowała dziś, że BGI, największy na świecie instytut genomiki, uruchamia niekosztowną usługę przeznaczoną dla naukowców z całego świata, w ramach której będzie możliwe wykonanie analizy bioinformatycznej odnośnie głębokiego sekwencjonowania (ang. NGS - Next-Generation Sequencing) łańcuchów DNA w chmurze.

Nowa usługa „EasyGenomics”, oferowana przez chiński instytut BGI w Shenzhen, zapewnia użytkownikom intuicyjny interfejs do obsługi oprogramowania, funkcji automatycznej analizy potoku oraz innych narzędzi udostępnianych przez BGI. Całość została połączona w największą platformę do sekwencjonowania na świecie. Zawiera ona kompletny zestaw narzędzi, umożliwiający biologom, bioinformatykom, a w przyszłości nawet i lekarzom przesłanie sekwencji DNA do systemu i uzyskanie ich automatycznej analizy.

Usługa jest akcelerowana przez procesory graficzne firmy NVIDIA, które przyśpieszają proces przetwarzania ogromnych ilości danych zawartych w łańcuchu DNA. Dzięki nim czas niezbędny do przeprowadzenia analizy został skrócony z kilku dni (przeciętnej prędkości osiąganej przez systemy wyposażone wyłącznie w procesory centralne) do kilku godzin, przybliżając naukowcom na całym świecie możliwość prowadzenia zaawansowanych badań genetycznych. To również krok naprzód do stworzenia niedrogich i skutecznych leków dostosowanych do konkretnego pacjenta.

Instytut BGI uruchomił dziś bezpłatną wersję próbną nowej usługi, przeznaczoną dla wykwalifikowanych biologów i bioinformatyków odwiedzających targi oraz konferencję Bio-IT World 2012. Osoby chcące uzyskać więcej informacji lub zgłosić chęć udziału w programie mogą to zrobić na stronie internetowej usługi EasyGenomics.

„Zmniejszamy koszty i ułatwiamy sekwencjonowanie łańcuchów DNA, aby zwiększyć dostępność tych procesów dla większej liczby naukowców. Mamy nadzieję, że usługi tego typu doprowadzą do wprowadzenia analizy genetycznej jako praktycznego elementu klinicznej opieki zdrowotnej, a także ułatwią złożone badania nad chorobami,” twierdzi Dr. Lin Fang, wiceprezes instytutu BGI. „Akceleracja oprogramowania przez procesory graficzne umożliwia analizowanie łańcuchów DNA szybciej niż kiedykolwiek. Skróciliśmy czas analizy z pięciu dni do pięciu godzin. Usługa EasyGenomics po pełnym wdrożeniu w chmurze może zrewolucjonizować badania genetyczne.”

Usługa EasyGenomics funkcjonuje w chmurze i jest zasilana procesorami graficznymi NVIDIA® Tesla® M2070 oraz M2075, które znacznie przyśpieszają proces analizy łańcuchów DNA, uzupełniając procesory centralne komputerów. Po pomyślnej premierze, Instytut BGI planuje rozbudować usługę EasyGenomics o setki dodatkowych procesorów graficznych NVIDIA Tesla, aby obsłużyć tysiące zainteresowanych użytkowników.

„Koszty sekwencjonowania gwałtownie spadają – są szanse, że w tym roku osiągniemy próg cenowy 1000 USD za przeprowadzenie jednej analizy. Oczekujemy ogromnego napływu danych od podmiotów zajmujących się sekwencjonowaniem DNA”, twierdzi Sumit Gupta, dyrektor ds. produktów Tesla w firmie NVIDIA. „W ramach usługi EasyGenomics instytutu BGI wykorzystuje moc obliczeń na procesorach graficznych, zapewniając naukowcom niedrogą i łatwą w użyciu metodę przetworzenia ogromnej ilości danych genetycznych. Dzięki niej jesteśmy o krok bliżej do tworzenia skutecznych i niedrogich indywidualnych terapii.”

BGI prowadzi przełomowe prace nad sekwencjonowaniem genomów wielu form życia, od roślin, przez bakterie E.coli, po pandy królewskie, tworząc lepsze leki, usprawniając skuteczność opieki medycznej i rozwijając genetycznie zmodyfikowaną żywność. Instytut ma swoją główną siedzibę w Shenzen (Chiny) oraz filie w Cambridge (Massachusetts, Stany Zjednoczone) i Kopenhadze (Dania). Celem instytutu jest zwiększenie dostępności najnowszych technologii do analizy genetycznej. Więcej informacji na temat instytutu BGI można uzyskać na stronie en.genomics.cn.

O procesorach graficznych NVIDIA Tesla
Procesory graficzne Tesla to akceleratory oparte na platformie CUDA® firmy NVIDIA, przeznaczone do obliczeń równoległych. Układy Tesla zostały zaprojektowane od podstaw z myślą o obliczeniach wielkoskalowych oraz badań obliczeniowych i superkomputerach, zapewniając znacząco wyższy poziom akceleracji w wielu aplikacjach naukowych i komercyjnych od rozwiązań opartych na samych procesorach centralnych. Procesory te napędzają trzy z pięciu najpotężniejszych superkomputerów na świecie.

Więcej informacji na temat procesorów graficznych NVIDIA Tesla dostępnych jest na stronie internetowej Tesla. Aby dowiedzieć się więcej o platformie CUDA lub pobrać najnowszą wersję, odwiedź stronę internetową CUDA. Wiadomości o firmie NVIDIA, informacje o produktach, zdjęcia i materiały wideo można znaleźć w kąciku prasowym NVIDIA. Można także śledzić nas na Twitterze (@NVIDIATesla).

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia grafiki 3D i efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 4500 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym wpływ i korzyści wynikające z zastosowania układów graficznych NVIDIA Tesla oraz wpływy patentów firmy na nowoczesne komputery są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 29 stycznia 2012 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2012 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, CUDA oraz Tesla są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.