Nowości

Firma Blue Marble 3D rozszerza ofertę biznesową dzięki układom GPU NVIDIA i oprogramowaniu iray

Blue Marble 3D to oddział firmy Chipman Design Architecture, zajmującej się architekturą i projektowaniem, a specjalizującej się w obiektach handlowych i restauracyjnych. Ulokowany w wielkomiejskiej części Chicago oddział Blue Marble 3D został utworzony w 2013 w celu restrukturyzacji programu cyfrowych technologii głównej firmy i zapewnienia zastosowania najszybszych i najnowocześniejszych rozwiązań związanych z wizualizacją. Studio specjalizuje się w rozwiązaniach zapewniających swoim klientom zarówno interaktywne doznania wirtualnej rzeczywistości 3D jak i fotorealistyczne renderingi, włącznie z panoramami QTVR oraz renderingami 2D i 3D wariacji projektów związanych z designem i architekturą. Te zaawansowane produkty dają klientom moc eksperymentowania w czasie rzeczywistym z różnymi scenariuszami projektów.

Brunswick Bowling. Obraz prezentowany dzięki uprzejmości Blue Marble 3D
Brunswick Bowling. Obraz prezentowany dzięki uprzejmości Blue Marble 3D

Możliwość ukazania projektów z wielu punktów obserwacji pozwala zaoferować klientom Blue Marble 3D realistyczne obrazy proponowanych obiektów, dzięki czemu mogą oni podejmować w pełni przemyślane decyzje przed rozpoczęciem budowy. Aby spełnić wymagania związane z ogromną ilością renderingu potrzebnego do szybkich wizualizacji, firma Blue Marble 3D polega wyłącznie na oprogramowaniu i sprzęcie firmy NVIDIA, kombinacji tak udanej, że umożliwiła Blue Marble 3D wejście na nowe rynki.

WYZWANIE

Klienci zazwyczaj korzystają z usług Blue Marble 3D aby uzyskać najwyższej jakości wizualizacje projektów i architektury, zwłaszcza gdy wymagają one nadzwyczaj dokładnych symulacji oświetlenia opartych na realnym świetle. W przeszłości renderingi 3D z setkami fotometrycznych źródeł światła były praktycznie niemożliwe do zrealizowania w efektywny kosztowo i jednocześnie niezajmujący wiele czasu sposób. Firma Blue Marble 3D musiała zatem bezwzględnie badać opcje technologiczne, które pozwoliłyby jej artystom na efektywne tworzenie interaktywnych, fotorealistycznych środowisk i renderingów, na podstawie których klienci mogliby z przekonaniem podejmować w pełni przemyślane decyzje projektowe.

Szef firmy, George Matos, zrozumiał to od samego początku, gdy zaczął poszukiwania najbardziej zaawansowanych dostępnych narzędzi i technik. Zdecydowany aby tworzyć najbardziej szczegółowe i wierne wizualizacje w jak najkrótszym czasie, Matos wybrał współpracę z firmą NVIDIA, w ramach której mógł przetestować wyposażone w wiele układów GPU stacje robocze BOXX, wykorzystując szybkość i moc akcelerowanych układami GPU renderingów w oprogramowaniu iray.

ROZWIĄZANIE

Symulując fizyczne zachowanie się światła, oprogramowanie NVIDIA iray tworzy wiarygodne, interaktywne renderingi praktycznie w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie iray zintegrowano w szeregu aplikacji do projektowania i wizualizacji 3D, jak na przykład w ulubionym przez Blue Marble 3D oprogramowaniu Autodesk 3ds Max Design. Oprogramowanie iray okazało się idealnym rozwiązaniem dla Blue Marble 3D, pozwalając Matosowi i jego projektantom tworzyć obrazy zawierające tysiące różnych źródeł, odbić i załamań światła. Wcześniej było to niemożliwe przy użyciu tradycyjnych technologii renderingu.

Układy GPU NVIDIA grają także główną rolę w zindywidualizowanym dla Blue Marble 3D rozwiązaniu EON Reality Mobile Icube, przestrzennym środowisku rzeczywistości wirtualnej, które pozwala klientom oglądać i manipulować w pełni zrealizowanymi projektami wnętrz na żądanie.

Ditka's Restaurant. Obraz prezentowany dzięki uprzejmości Blue Marble 3D
Ditka's Restaurant. Obraz prezentowany dzięki uprzejmości Blue Marble 3D

"Kiedy po raz pierwszy wprowadzono oprogramowanie iray, renderowaliśmy wyłącznie na jednostkach CPU. Przy naszych ówczesnych systemach rendering pojedynczego obrazu zajmował do 36 godzin" wyjaśnił Matos. "Teraz, dzięki połączeniu najnowszej wersji oprogramowania iray i ostatniej generacji układów GPU NVIDIA, możemy renderować iteracje wnętrz i oglądać rezultaty w ciągu kilku minut, a to wszystko w rozdzielczości HD i przy bardzo złożonych układach oświetlenia".

"iray jest narzędziem pozwalającym nam skoncentrować się na zawartości rendera, a nie na technologii za nim stojącej" kontynuowała Jenni O'Connor, szefowa cyfrowych artystów firmy Blue Marble 3D i autorka książki "Mastering mental ray" (Sybex 2010). "Nie muszę zwracać uwagi na ilość punktów oświetlenia sceny lub czy wykorzystane materiały odbijają światło, mogę teraz po prostu robić to, co mam do zrobienia i tworzyć obraz tak jak chcę".

EFEKT

Zastosowanie oprogramowania iray i układów GPU NVIDIA pozwoliło firmie Blue Marble 3D zaoferować klientom możliwie najbardziej wciągające i wierne wizualizacje 3D. Możliwość szybkiego tworzenia wizualizacji i panoram ze złożonymi układami oświetlenia pozwoliła firmie Blue Marble 3D interaktywnie współpracować z takimi klientami jak Ditka's Restaurants i Brunswick Bowling. W rezultacie uzyskano szansę przetestowania różnych opcji i punktów obserwacji podczas projektowania wnętrz, realizowanych z fotorealistyczną dokładnością.

Nowy poziom dostępnej dla klientów informacji wizualnej okazał się bezcenny, pozwalając im na ocenę projektów i podejmowanie w pełni przemyślanych decyzji przed rozpoczęciem budowy. Uzyskane korzyści pozwalają najczęściej na uzyskanie znaczących oszczędności, zmniejszenie opóźnień związanych z budową i lepszy rezultat końcowy. Przykładowo, gdy w obiektach Brunswick Bowling przechodzono z fluorescencyjnego oświetlenia, zdano się na firmę Blue Marble 3D, aby zwizualizować jak będzie wyglądała kręgielnia po zastosowaniu nowego projektu oświetlenia wykorzystującego łagodne światło. Renderingi iray jasno zobrazowały, że istniejący projekt nie zapewniał wystarczającego oświetlenia w strefach graczy, co spowodowało że wirtualnie przetestowano nowe opcje oświetlenia. Ostatecznie podwojono liczbę źródeł światła przewidzianych w początkowym projekcie i uzyskano zachwycające rezultaty.

Brunswick Bowling. Obraz prezentowany dzięki uprzejmości Blue Marble 3D
Brunswick Bowling. Obraz prezentowany dzięki uprzejmości Blue Marble 3D

Inny klient firmy Blue Marble 3D, Ditka's Restaurants z Chicago, zwiększył sprzedaż prywatnych powierzchni bankietowych dzięki wysokiej jakości panoramicznym renderom oprogramowania iray. "W przeszłości potencjalnym klientom trudno było uzyskać zbliżony do prawdziwego obraz powierzchni" powiedziała Jessica Rice, dyrektor działu imprez indywidualnych w Ditka's Restaurants. "Szerokokątny obraz i wysokiej jakości rendery z firmy Blue Marble 3D pozwalają naszym klientom uzyskać rzeczywiste poczucie rozmiaru, oświetlenia i nastroju sali".

Obecnie Blue Marble 3D inwestuje w systemy BOXX wykorzystujące wiele układów GPU, aby maksymalnie wykorzystać oprogramowanie iray i układy GPU NVIDIA. Firma poszerzyła zakres swojego konsultingu wychodząc poza obszary handlu oraz gastronomii i oferując go w branży hotelarskiej, lotniczej, produkcyjnej oraz w przemyśle związanym z ropą i gazem.

"Rozwiązania firmy NVIDIA naprawdę odmieniły naszą firmę i pozwoliły rozszerzyć zakres usług i bazę klientów" powiedział Matos. "Najlepsze jest to, że wszystko to gotowe rozwiązania. Pomimo specyfiki naszych usług, nie musimy poświęcać czasu ani zasobów, aby tworzyć zindywidualizowane środowisko pracy na nasze potrzeby. Każda firma zajmująca się renderingiem powinna skorzystać z tych rozwiązań".