Nowości
 

Centrum obliczeniowe w Barcelonie wdraża pierwszy hybrydowy superkomputer wykorzystujący procesory centralne i graficzne oparte na architekturze ARM

 
 

Prototypowy system wyposażony w wydajne energetycznie procesory centralne Tegra oparte na architekturze ARM i procesory graficzne na architekturze CUDA, przybliża Europę do ery obliczeń eksaskalowych

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

SEATTLE, Waszyngton — SC11 — 14 października 2011 r. — Firma NVIDIA poinformowała dziś, iż Centrum Superkomputerowe w Barcelonie (CNS – Centro Nacional de Supercomputación) prowadzi prace nad nowym hybrydowym superkomputerem, który będzie pierwszą maszyną opartą w całości na wydajnych energetycznie procesorach architektury ARM – układach Tegra™ firmy NVIDIA – i wysokowydajnych procesorach graficznych firmy NVDIA® opartych na architekturze CUDA.

CNS zamierza stworzyć pierwszy wielkoskalowy system oparty na tej technologii, a jego pierwszym celem będzie osiągnięcie od dwu- do pięciokrotnych oszczędności energii w porównaniu z najbardziej wydajnymi energetycznie superkomputerami na świecie. Pierwsza publiczna prezentacja tego projektu odbędzie się na konferencji SC11, organizowanej w dniach 14-17 listopada w Seattle (stan Waszyngton), na stoisku wystawowym nr 235.

Badania prowadzone przez CNS mają docelowo zaowocować stworzeniem superkomputera o wydajności eksaskalowej, cechującego się od piętnasto- do trzydziestokrotnie mniejszym zużyciem energii w porównaniu z istniejącymi architekturami superkomputerów. Ten europejski projekt otrzymał nazwę kodową Mont-Blanc. W ramach tej inicjatywy naukowcy badają możliwości rozwoju następnej generacji architektury do wysokowydajnych obliczeń, a także tworzą aplikacje do obliczeń eksaskalowych, które wykorzystują energooszczędne, osadzone technologie mobilne.

„W większości obecnych superkomputerów lwią część energii pobierają same procesory centralne – często jest to 40 lub więcej procent całego zużycia”, twierdzi Alex Ramirez, lider projektu Mont-Blanc. „Architektura Mont-Blanc będzie oparta na energooszczędnych akceleratorach obliczeniowych i procesorach opartych na architekturze ARM, zwykle stosowanych w urządzeniach osadzonych lub przenośnych. Dzięki nim w 2014 r. osiągniemy od cztero- do dziesięciokrotnie lepszą wydajność energetyczną.”

Chcąc wesprzeć rosnące zainteresowanie architekturą ARM podobnych inicjatyw na całym świecie, firma NVIDIA zapowiedziała równie stworzenie nowego zestawu programistycznego. Zestaw będzie zawierać sprzęt stworzony przez firmę SECO, który zostanie wyposażony w czterordzeniowy procesor NVIDIA Tegra 3 oparty na architekturze ARM oraz dedykowany procesor graficzny firmy NVIDIA. Firma najprawdopodobniej udostępni zestaw programistyczny w pierwszej połowie 2012 r. wraz z dostosowanym zestawem narzędziowym do programowania równoległego na architekturze NVIDIA CUDA.

W uznaniu przełomowych prac nad wykorzystaniem procesorów graficznych firmy NVIDIA i architektury CUDA do przyśpieszenia programów badawczych i edukacyjnych na całym świecie, Centrum Superkomputerowe w Barcelonie otrzymało od firmy NVIDIA tytuł Centrum Doskonałości CUDA. Program Centrum Doskonałości CUDA nagradza i stymuluje współpracę firmy NVIDIA z wiodącymi instytucjami znajdującymi się w awangardzie badań wykorzystujących obliczenia równoległe.

CNS dołącza do elitarnej sieci 14 światowych instytucji, które popularyzują pojęcie obliczeń równoległych i dają naukowcom możliwość prowadzenia badań, które mogą odmienić świat. Więcej informacji na temat programu Centrum Doskonałości CUDA (ang. CUDA Center of Excellence) można znaleźć na stronie: //research.nvidia.com/content/cuda-centers-excellence.

Informacje o projekcie Mont-Blanc
Prace nad europejskim projektem Mont-Blanc prowadzone są przy współpracy dostawców technologii i ośrodki badań wielkoskalowych. Wśród nich znalazła się firma Bull, główny dostawca systemów obliczeń wielkoskalowych, firma ARM, światowy lider w branży osadzonych procesorów o wysokiej wydajności, oraz firma Gnodal, tworząca rozwiązania połączeniowe cechujące się wysoką skalowalnością i wydajnością energetyczną. Oprócz producentów technologii, w projekcie Mont-Blanc biorą udział ośrodki obliczeniowe czterech krajów hostujących infrastrukturę PRACE, które przewodniczą pracom rozwoju oprogramowania systemowego i aplikacji eksaskalowych: Forschungszentrum Jülich i BADW-LRZ z Niemiec, GENCI i CNRS z Francji, CINECA z Włoch oraz BSC z Hiszpanii.

Informacje o Centrum Superkomputerowym w Barcelonie
Centrum Superkomputerowe w Barcelonie (CNS, www.bsc.es) zainstalowało jeden ze swoich unikalnych superkomputerów, MareNostrum, w odnowionym budynku przypominającym starą kaplicę. Centrum zajmuje się badaniami, rozwojem i obsługą technologii informacyjnej w celu ułatwienia prowadzenia badań naukowych. Na terenie Centrum prowadzi się badania z dziedziny informatyki, biologii, geografii i aplikacji obliczeniowych w nauce i technice. Praca nad wieloma dziedzinami sprawiła, że Centrum Superkomputerowe w Barcelonie zatrudnia obecnie wielu naukowców i ekspertów z dziedziny obliczeń wielkoskalowych, którzy pracując na najnowocześniejszym sprzęcie obliczeniowym przyczyniają się do rozwoju nauki. Badania na terenie BSC prowadzi ok. 350 osób, w tym 100 obcokrajowców.

Hiszpańskie wielodziedzinowe centrum obliczeń wielkoskalowych zostało założone przez konsorcjum składające się z obecnego Ministra Nauki i Rozwoju, Ministra Ekonomii lokalnego samorządu Katalonii oraz Politechniki Barcelońskiej (Universitat Politècnica de Catalunya – UPC). Konsorcjum przewodzi profesor Mateo Valero.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 2100 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym skutki i korzyści wynikające z zastosowania procesorów centralnych NVIDIA Tegra ARM oraz procesorów graficznych NVIDIA CUDA są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 31 lipca 2011 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2011 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, CUDA i TEGRA są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia. 
 
 
 
FacebookTwitterGoogle+Nasza KlasaLinkedIn