Gry PC

 
 

 
Call of Duty: Black Ops 2

Wydawca

Activision

Strona internetowa gry

Call of Duty: Black Ops 2

Gatunek

FPS

Data wydania

30-11-2012

Tryb jednoosobowy

Tak

Tryb wieloosobowy

Tak

PEGI 18

Obsługiwane technologie

Opis

Sprzedając miliony egzemplarzy każdego roku i pochłaniając graczy na długie miesiące dzięki uzależniającemu i niezwykle dopracowanemu trybowi multiplayer, seria Call of Duty stanowi światowy fenomen. Biorąc pod uwagę, że tytuł Modern Warfare 3 sprzedał się w 6,5 milionach egzemplarzy w pierwszych dwudziestu czterech godzinach od premiery, to tegoroczna część, Black Ops 2, ma wysoko ustawioną poprzeczkę. Uważamy jednak, że jest to największa i najlepsza część serii Call of Duty.

W kampanii dla pojedynczego gracza wcielamy się w postać Alexa Masona, bohatera oryginalnej części Black Ops, którego prowadzimy przez szereg konfliktów zlokalizowanych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, podczas tropienia terrorysty działającego w branży narkotykowej i będącego wielkim utrapieniem dla Stanów Zjednoczonych. Historia opowiadana jest przez znanego z pierwszej części Black Ops Franka Woodsa, a akcja przenosi się również do 2025 roku, dając graczom możliwość wcielenia się w postać syna Alexa - Davida, który musi chronić prezydenta Stanów Zjednoczonych podczas zakrojonego na szeroką skalę ataku nieznanych formacji.

Po raz pierwszy w serii, wybory dokonywane w kampanii będą w znaczącym stopniu wpływały na fabułę, dzieląc ją na różne ścieżki, które ostatecznie doprowadzą do jednego z kilku zakończeń. Te różne ścieżki, znane jako "Strike Force Missions", będą się pojawiały wyłącznie podczas wydarzeń mających miejsce w 2025 roku, a ich skutkiem może być śmierć głównych bohaterów.

Radykalne zmiany wprowadzono w trybie rozgrywki wieloosobowej, przerabiając system rozwoju postaci oraz system streaków. Mechanizm rozwoju postaci został przeprojektowany od podstaw, wprowadzając nowy system alokacji o nazwie "pick 10", zapewniający niespotykaną liczbę możliwych kombinacji podczas tworzenia postaci. Mówiąc wprost, gracze nie muszą już wybierać jednego lub dwóch perków z każdej kategorii. Zamiast tego można stworzyć dowolną kombinację dziesięciu perków, co umożliwia tworzenie tysięcy loadoutów.

Podobny zabieg zastosowano wobec systemu streaków, który również został przeprojektowany tak, że nie skupia się już wyłącznie na liczbie uśmierconych przeciwników, a na wynikach lub akcjach zespołowych. Znany obecnie jako Scorestreaks, system nagradza graczy za pomaganie swoim drużynom w wygraniu gry: przechwytywanie flag, osłanianie kolegi z drużyny przy pomocy tarczy szturmowej, zabijanie i asystowanie - to wszystko przykłady działań, które pomagają Twojej drużynie wygrać i tym samym zdobyć punkty. Każde działanie ma inną wartość i może wpływać na pole bitwy poprzez wprowadzenie niezależnych, kontrolowanych przez gracza perków, z których wiele oferuje mocne kontry.

Tryb rozgrywki wieloosobowej obejmuje również po raz pierwszy w tym roku tzw. rozgrywki e-sportowe z opcją eSports casting oraz pakietem live streaming wbudowanymi bezpośrednio w grę. W ramach strumieniowanej na żywo usługi "CoDCaster" możesz komentować rozgrywkę za pomocą czatu głosowego, dodać czat głosowy dla graczy, by wyjaśniać widzom ich strategie i podejmowane akcje, włączyć tryb wyświetlania obraz-w-obrazie, pozwalający zapewnić lepszą czytelność meczu oraz wykorzystywać inne narzędzia, by dostarczyć publiczności możliwie najlepszą relację z szalonej akcji. Natomiast, żeby przygotować graczy na ich własne e-sportowe match-upy, w grze Black Ops 2 wprowadzono rozgrywki ligowe, w których gracze o podobnych umiejętnościach będą wspólnie walczyć o władzę.

Jak zawsze dostępnych jest wiele trybów rozgrywki, w tym Deathmatch, Team Deathmatch, Domination, tryb w stylu King of the Hill nazwany Hardpoint, Kill Confirmed, Sharpshooter, Gun Game, One in the Chamber, Sticks & Stones oraz odnowiony tryb Combat School z większą liczbą opcji, niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeśli długa i rozgałęziona kampania w trybie dla pojedynczego gracza oraz olbrzymi i wciągający tryb rozgrywki wieloosobowej to dla was za mało, gra Black Ops 2 oferuje również całkowicie nowe, większe i lepsze wcielenie trybu Zombie, w którym do czterech graczy próbuje przetrwać ataki coraz groźniejszych zombie. Tym razem oprócz oryginalnego trybu Survival, mamy do dyspozycji pełnoprawną kampanię "Tranzit", w której walczy wspólnie do czterech graczy. Niewiele obecnie wiadomo na temat tego trybu, choć wiemy, że gracze będą walczyć w wielu różnych lokacjach połączonych ryzykownymi przejazdami autobusowymi, które wabią nieumarłych pasażerów na gapę.

Wśród trybów Zombie dostępna jest również opcja "Grief" - całkiem nowy tryb rywalizacji, w którym dwa z czterech zespołów walczą ze sobą o przetrwanie. Nie mogąc atakować się wzajemnie w bezpośredni sposób, gracze muszą sabotować obronę przeciwnej drużyny i znaleźć sposób, by posłać w ich kierunku dodatkowe fale zombie. Również tym razem niewiele więcej wiadomo na temat tego trybu, ale wygląda to jak wisienka na torcie napakowanej atrakcjami gry Call of Duty.

Pod względem technicznym, Black Ops 2 to jak dotąd najbardziej zaawansowany tytuł z serii Call of Duty. Oparty jest na obsługującym DirectX 11 silniku, który akceleruje rendering i umożliwia zastosowanie zaawansowanych efektów głębi pola oraz trybu antyaliasingu NVIDIA TXAA opartych na architekturze Kepler kart graficznych z serii GeForce GTX 600. Tryby multiplayer i Zombie będą solidnie zabezpieczone przed oszustami, dzięki trzem różnym technologiom "anti-cheat", które nie dopuszczą, by osoby bez uprawnień konkurowały na danym poziomie. Oczywiście dla komputerów PC dostępne będą odrębne ustawienia, tak jak to miało miejsce w poprzednich tytułach.


Podsumowując, gra Call of Duty: Black Ops 2 to największy i najlepszy tytuł z tej serii, oferujący trzy różne, napakowane treścią tryby rozgrywki, które dadzą graczom zabawę na długie miesiące.

Wymagania systemowe

Minimalne wymagania systemowe

System operacyjny Windows Vista SP2 lub Windows 7
CPU Intel Core2 Duo E8200 taktowany częstotliwością 2,66 GHz lub AMD Phenom X3 8750 taktowany częstotliwością 2,4 GHz
Pamięć 2 GB dla 32-bitowego systemu operacyjnego lub 4 GB dla 64-bitowego systemu operacyjnego
Karta graficzna Nvidia GeForce 8800GT 512 MB

Zrzuty ekranowe

 

Analizator układu GPU

 
 

Inne popularne gry PC

Blacklight: Retribution
Call of Duty®: Modern Warfare®3
Battlefield 3
Bulletstorm