Nowości

Starcie Tytanów

 
 

Gdziekolwiek byś się nie zwrócił, wszędzie dostrzec można dowody na to, że filmy 3D działają na wyobraźnię publiczności. Jak demonstrują ostatnie sukcesy kasowe filmów „Avatar” i „Alicja w krainie czarów”, widownia nieustannie i głośno domaga się filmów 3D. Studia filmowe oraz kinomani na całym świecie wydali w ciągu ostatnich miesięcy miliony dolarów na możliwość uczestniczenia w porywającym widowisku 3D.

WYZWANIE
Clash of the Titans
See the official trailer

Hollywood wychodzi naprzeciw, planując wprowadzić tylko do końca roku 2010 ponad 20 filmów 3D. Apetyt na 3D powoduje większe niż kiedykolwiek zapotrzebowanie na to, by czołowe firmy zajmujące się efektami specjalnymi (VFX) wspierały tworzenie trójwymiarowych filmów i materiałów telewizyjnych.

Jedną z tych firm jest Prime Focus, która musiała ostatnio wyposażyć swój hollywoodzki oddział w zmodernizowany potok projekcji 3D, aby dokonać w czasie krótszym niż 10 tygodni konwersji filmu „Starcie Tytanów” wytwórni Warner Bros.

Aby stworzyć trójwymiarową wersję filmu, firma Prime Focus potrzebowała rozwiązania, które byłoby w stanie wysyłać strumień obrazu 3D o jakości high-definition za pośrednictwem szeregowego interfejsu cyfrowego (HD-SDI) i umożliwiało artystom oraz nadzorcom efektów specjalnych szybki, wysokiej jakości podgląd materiału 3D w trakcie pracy nad nim. Zastrzeżony dla Prime Focus i zgłoszony do opatentowania potok konwersji 3D View-D™, będąc procesem w którym główną role odgrywają artyści, opiera się na ich zdolności do ścisłej i efektywnej współpracy z ekipą filmowców.

ROZWIĄZANIE
Clash of the Titans
Photo Courtesy of Warner Bros. Pictures

Wkrocz w świat NVIDIA. Dzięki wykorzystaniu technologii procesorów graficznych (GPU) NVIDIA Quadro, ekipa View-D mogła uprościć realizację szybkich i wysokiej jakości podglądów materiału 3D.

Firma Prime Focus stworzyła dla stacji roboczych wyposażonych w profesjonalne rozwiązania graficzne Quadro, potok umożliwiający przesyłanie wideo SDI 3D. Systemy odtwarzania 3D, z których korzysta oddział firmy, mogły w dowolnie wybranym momencie kierować strumienie treści 3D do trzech mieszczących się w nim różnych sal projekcyjnych. Do odtwarzania plików podglądu z uwzględnieniem dopasowania do postaci finalnej wykorzystywane było oprogramowanie IRIDAS Framecycler. IRIDAS jest firmą, która wprowadziła pierwsze, oparte na profesjonalnych kartach graficznych NVIDIA Quadro, rozwiązanie do korekcji barwnej w czasie rzeczywistym. Było ono także jednym z pierwszych systemów umożliwiających niwelowanie wad mozaiki Bayera w czasie rzeczywistym, jak również zapewniało obsługę obrazu stereo 3D. Po rozszerzeniu możliwości programu Framecycler o wykorzystanie akceleracji NVIDIA Quadro, ekipa Prime Focus mogła korygować konwergencję i paralaksę na bieżąco – stosownie do uwag reżysera i artystów.

EFEKT
Clash of the Titans
Photo Courtesy of Warner Bros. Pictures

Sean Konrad, projektant potoku projekcji 3D firmy Prime Focus, wyjaśnił: „Dzięki platformie NVIDIA Quadro SDI, w czasie gdy klienci dokonywali oceny materiału w jednej z sal, nasi wewnętrzni inżynierowie stereo mogli pracować nad ujęciami, wykorzystując projektor w innym pomieszczeniu. Mogliśmy ustawiać konwergencję i nanosić korekcje w tym samym czasie, gdy montażysta pracował nad ujęciami dopasowującymi w innej sali projekcyjnej. Potok produkcyjny oparty na rozwiązaniach NVIDIA pozwolił nam na wykonywanie znacznego zakresu pracy w obrębie oddziału w trybie wielozadaniowym – co miało absolutnie krytyczne znaczenie, bo każdego dnia przechodziło przez niego około 20 minut ujęć stereo.”

Konrad kontynuował „Sukces naszego procesu zależy w znacznym stopniu od częstych iteracji oraz możliwości oglądania materiału stereo w tak wysokiej jakości, jak to tylko możliwe. Im częściej mogliśmy prezentować nasz materiał klientom, montażystom, wewnętrznym inżynierom stereo i głównym grafikom, tym szybciej mogliśmy posuwać się naprzód, ponieważ w przypadku techniki stereo 3D liczba kierunków, które możesz obrać, jest nieskończona. Posiadanie czegoś w namacalnej i widocznej formie oraz najlepszej możliwej postaci było naprawdę ważne, a rozwiązania NVIDIA Quadro właśnie to nam zapewniły.”

„Stereoskopowy obraz 3D dostarcza widowni niesamowitych, interaktywnych wrażeń, ale dodaje także do procesu pracy nad efektami wizualnymi i postprodukcji nowy wymiar złożoności,” stwierdził Dominick Spina, menadżer do spraw cyfrowych technologii filmowych w firmie NVIDIA. „Cyfrowy potok wideo NVIDIA Quadro z obsługą wejścia i wyjścia HD-SDI to wszechstronna, elastyczna i atrakcyjna cenowo technologia, która może być wykorzystywana przez firmy do tworzenia rewolucyjnych filmów 3D i innego materiału 3D.”

Film „Starcie Tytanów” wszedł na ekrany 2 kwietnia zarówno w wersji 2D, jak i 3D. Był to pierwszy projekt konwersji pełnometrażowego filmu fabularnego do wersji stereo 3D, w którym wykorzystano proces View-D firmy Prime Focus. Prime Focus ma przed sobą szereg kolejnych projektów konwersji filmów oraz programów telewizyjnych z wersji 2D na 3D i przewiduje wykorzystanie podobnych potoków projekcji 3D w swoich oddziałach w Londynie, Vancouver i Bombaju. 
 
 
 
FacebookTwitterGoogle+Nasza KlasaLinkedIn