Gry PC

 
 

 
Duke Nukem Forever

Wydawca

2K

Strona internetowa gry

Duke Nukem Forever

Gatunek

FPS

Data wydania

10-06-2011

Tryb jednoosobowy

Tak

Tryb wieloosobowy

Tak

PEGI 18

Obsługiwane technologie

Opis

Będąca od 1997 roku w produkcji gra Duke Nukem Forever jest najbardziej wyczekiwanym tytułem wszech czasów. Będąc kontynuacją cenionej przez fanów gry Duke Nukem 3D z 1996 roku, musi spełnić bardzo wygórowane oczekiwania. Jej producentem jest Gearbox Software – twórca cieszącego się uznaniem krytyków tytułu "Borderlands". Mimo iż strzelanki stały się od 1996 roku znacznie bardziej skomplikowane, Duke Nukem Forever powraca do korzeni gatunku i wiążących się z nimi prostych zasad i zabawy. Nie oczekuj licznych drzew dialogowych lub ekranów menu, przez które będziesz musiał się przedzierać. Gearbox chce po prostu zapewnić rubaszną rozrywkę, którą fani znają i kochają – w nowoczesnej oprawie graficznej. Jakość wrażeń wizualnych podnosi wsparcie dla technologii NVIDIA 3D Vision.

Podobnie jak w oryginalnej grze, obcy dokonali inwazji na Ziemię. Jako Duke – jednoosobowa armia na sterydach – masz przed sobą zadanie uratowania świata, w tym co ważniejsze, zamieszkujących go gorących dziewczyn. Bądź przygotowany na ujrzenie starych wrogów typu świnie w mundurach, jak i latających stworów oraz wielkich piechurów armii obcych, uzbrojonych po zęby w absurdalnie wyglądające karabiny maszynowe. Będziesz musiał się również ponownie zmierzyć się z potężnymi "bossami".

Wrogowie będą wprawdzie wymagający, ale nie byłaby to gra z serii Duke Nukem, jeśli nie miałbyś do swojej dyspozycji niesamowitej i dziwacznej broni, za pomocą której mógłbyś się z nimi rozprawić. Na szczęście będziesz mógł korzystać z "pomniejszaczy" (Shrink Ray), zdalnie detonowanych ładunków wybuchowych (Pipe Bomb), wyrzutni rakiet, "zamrażaczy" (Freezethrower) i całej gamy innych pociesznych typów uzbrojenia. Czy wspomnieliśmy już, że będziesz mógł także przywalić obcym w... gonady?

Mimo iż liczne sposoby kreatywnego eliminowania wroga zapewnią Ci rozrywkę, ratowanie świata może być czasem męczące. Na szczęście Duke Nukem Forever oferuje szereg minigier, które pomogą graczom oderwać się od zmagań i zrelaksować. Duke może rzucać do kosza, grać w hokeja powietrznego, bilard czy na automatach, a nawet "pompować" na siłowni.

Gra ta nie byłaby jednak sobą, gdyby nie zawierała potężnej dozy prostackiego i niewybrednego humoru. Duke Nukem Forever nie tylko kontynuuje tradycję, ale wręcz podnosi poprzeczkę, wprowadzając gigantycznych obcych z trzema piersiami, rynsztokowe kawały i obecność w grze zabawek erotycznych, których tutaj nie wymienimy. Nie jest to z pewnością gra dla cykorów. Liczne ordynarne żarty i zgrabne powiedzonka wygłaszane są przez Jona St. Johna, który ponownie odtwarza rolę Duke'a.

W kwestii rozgrywki wieloosobowej Duke Nukem Forever oferuje cztery tryby: "Dukematch", "Team Dukematch", "Capture the Babe" oraz "Hail to the King". Dwa pierwsze stanowią wariację na temat trybu "deathmatch" (walka przeciw wszystkim) w wersji solo i zespołowej. "Capture the Babe" jest podobny do klasycznych trybów "capture the flag" (gdzie standardowo należy zdobyć flagę wroga). Tutaj jednak flaga została zastąpiona skąpo odzianą panienką, której ze względu na czynione przez nią zamieszanie trzeba co jakiś czas dać klapsa (jak już wspomnieliśmy, nie jest to gra dla cykorów). I na koniec: "Hail to the King" stanowiący odmianę trybu "king of the hill" (król wzgórza – obrona przed atakującym przeciwnikiem) – gracze mają tu za zadanie utrzymanie konkretnych pozycji tak długo, jak tylko zdołają. Rozgrywce wieloosobowej towarzyszy szereg specjalnie opracowanych map: zniszczona autostrada, kasyno, stare westernowe miasteczko oraz "Duke Burger" – restauracja po której gracze poruszają się w swoich miniaturowych wersjach. Gra w trybie wieloosobowym zyskuje na atrakcyjności dzięki stale obecnemu systemowi poziomów graczy. Osoby prowadzące rozgrywkę online będą mogły w jej trakcie zdobywać punkty doświadczenia oraz przechodzić na wyższe poziomy, odblokowując w ten sposób dostęp do szerokiej gamy unikalnych opcji indywidualizacji.

Zastanawiasz się teraz zapewne: czy ta gra jest coś warta? Jak ubrałby to w słowa Duke, "lepiej, żeby po dwunastu pie***nych latach była!"

Zrzuty ekranowe

 
 
 

Inne popularne gry PC

Crysis 2
Section 8 Prejudice
Bulletstorm
Homefront