Nowości

Firma NVIDIA wprowadza nowy standard w rozwiązaniach do obliczeń wysokowydajnych – procesory graficzne Tesla oparte na architekturze Kepler

Nowa architektura cechuje się trzykrotnie lepszą energooszczędnością i ułatwia programowanie systemów opartych na procesorach graficznych

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

SAN JOSE, Kalifornia — Konferencja Technologii Procesorów Graficznych (GTC) — 15 maja 2012 —Firma NVIDIA zaprezentowała dziś nową rodzinę procesorów graficznych Tesla® opartych na rewolucyjnej architekturze NVIDIA® Kepler™, która ułatwia wykonywanie szerszej gamy zadań naukowych i technicznych wymagających obliczeń wysokowydajnych.

Nowe procesory graficzne NVIDIA Tesla K10 i K20 to akceleratory obliczeniowe, które zostały zaprojektowane z myślą o rozwiązywaniu najbardziej złożonych problemów obliczeń wysokowydajnych na świecie. Architektura Kepler została stworzona w celu zapewnienia wysokiej wydajności i nadzwyczajnej energooszczędności, dzięki czemu cechuje się trzykrotnie większą wydajnością energetyczną w porównaniu z architekturą poprzedniej generacji NVIDIA Fermi™, która dwa lata temu również ustawiła nową poprzeczkę na polu obliczeń równoległych.

„Architektura Fermi była ogromnym krokiem naprzód w dziedzinie obliczeń”, mówi Bill Dally, główny pracownik naukowy i wiceprezes ds. badań w firmie NVIDIA. „Dzięki niej procesory graficzne stały się najwydajniejszym sposobem wykonywania obliczeń wysokowydajnych, przyciągając setki tysięcy deweloperów do tej platformy.” Kepler będzie równie rewolucyjną architekturą, która spopularyzuje procesory graficzne w zastosowaniach techniczno-obliczeniowych, ponieważ jest łatwa w użyciu, uniwersalna i wysoce wydajna.

Procesory graficzne TESLA K10 i K20 zostały zaprezentowane na konferencji GTC wraz z szeregiem innych produktów firmy NVIDIA. Każdą zapowiedź można przeczytać w internetowym kąciku prasowym konferencji GTC.

Firma NVIDIA stworzyła szereg innowacyjnych technologii, dzięki którym nowa architektura procesorów graficznych jest wysoce wydajna i energooszczędna, a także nadaje się do użytku w znacznie większej liczbie zastosowań. Najważniejsze nowe funkcje tych procesorów to:

  • Multiprocesor strumieniowy SMX – Podstawowy element każdego procesora graficznego, który zaprojektowano od podstaw w celu zapewnienia jak najwyższej wydajności i energooszczędności. Dzięki temu nowy multiprocesor osiąga trzykrotnie lepszą wydajność na wat niż multiprocesor strumieniowania z architektury Fermi, umożliwiając stworzenie superkomputera o wydajności jednego petaflopa w zaledwie 10 szafach serwerowych. Energooszczędność multiprocesora SMX osiągnięto poprzez zwiększenie liczby rdzeni CUDA® czterokrotnie i zmniejszenie prędkości zegara każdego z tych rdzeni. Ponadto nieaktywne elementy procesora graficznego są separowane od źródła zasilana, a na powierzchni procesora umieszczono jak najwięcej rdzeni obliczeń równoległych, zmniejszając liczbę elementów sterujących.
  • Dynamiczna równoległość – Ta funkcjonalność umożliwia tworzenie nowych wątków przez procesor graficzny i dynamiczne dostosowanie pracy do danych, a także znacznie upraszcza programowanie aplikacji równoległych, umożliwiając akcelerowanie szerszej liczby popularnych algorytmów, takich jak adaptacyjne siatki numeryczne, szybkie metody wielobiegunowe i metody wielosiatkowe.
  • Hyper-Q – Funkcja ta umożliwia jednoczesną pracę z architekturą CUDA wielu rdzeniom procesora graficznego Kepler. Dzięki temu osiągnięto znacznie lepsze wykorzystanie procesora graficznego, zmniejszono ilość czasu, który procesor spędza w trybie oczekiwania i ułatwia programowanie układu. Hyper-Q jest idealnym rozwiązaniem dla aplikacji klastrowych korzystających z MPI.

„Zaprojektowaliśmy architekturę Kepler z myślą o trzech rzeczach: wydajności, energooszczędności oraz dostępności”, twierdzi Jonah Alben, wiceprezes ds. inżynierii procesorów graficznych i główny twórca architektury Kepler w firmie NVIDIA. „Nowa architektura jest ważnym kamieniem milowym na drodze rozwoju obliczeń akcelerowanych przez procesory graficzne. Sądzimy, że będzie ona katalizatorem wielu przełomów w badaniach obliczeniowych.”

Procesory graficzne NVIDIA Tesla K10 i K20
Procesor graficzny NVIDIA Tesla K10 osiąga najwyższą osiągalną dotychczas przepustowość danych, dzięki czemu jest idealny do przetwarzania sygnałów, obrazów i danych sejsmicznych. Karta Tesla K10 została zoptymalizowana pod kątem zadań poszukiwania złoży ropy i gazu. Akcelerator został wyposażony w dwa procesory graficzne GK104 oparte na architekturze Kepler, które zapewniają łączną szczytową wydajność 4,58 teraflopów z pojedynczą precyzją oraz przepustowość pamięci sięgającą 320 GB/s.

Procesor graficzny Tesla K20 jest nowym, flagowym modelem rodziny procesorów graficznych Tesla i został zaprojektowany pod kątem najbardziej wymagających obliczeń wielkoskalowych. Firma NVIDIA przewiduje, że Tesla K20 będzie najwydajniejszym i najbardziej energooszczędnym procesorem graficznym na rynku. Trafi na rynek w czwartym kwartale 2012 r.

Karta Tesla K20 została zbudowana w oparciu o procesor graficzny GK110 z architekturą Kepler. Urządzenie zapewnia trzykrotnie większą wydajność obsługi liczb zmiennoprzecinkowych z podwójną precyzją w porównaniu z produktami opartymi na architekturze Tesla, a także obsługuje funkcje Hyper-Q i dynamikę obliczeń równoległych. Według obecnych planów, procesor graficzny GK110 zostanie wdrożony w nowym superkomputerze Titan Laboratorium Narodowego Oak Ridge w Tennessee i superkomputerze Blue Waters w Narodowym Centrum Obliczeń Wielkoskalowych na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign.

„W ciągu dwóch lat od premiery architektury Fermi, systemy hybrydowe zyskały popularność i pozwoliły znacznie zwiększyć wydajność w ważnych obszarach wymagających obliczeń wielkoskalowych”, twierdzi Earl C. Joseph, wiceprezes programu obliczeń wielkoskalowych w IDC. „W ciągu następnych dwóch lat procesory graficzne zapewnią jeszcze większy wzrost wydajności w wielu zastosowaniach”.

Wstępna wersja platformy programowania równoległego CUDA 5
Oprócz architektury Kepler, firma NVIDIA zaprezentowała również wstępną wersji platformy do programowania równoległego CUDA 5. Jest ona dostępna dla ponad 20 000 uczestników programu GPU Computing Registered Developer firmy NVIDIA i umożliwia wykorzystanie nowych możliwości procesorów graficznych Kepler, w tym dynamiki obliczeń równoległych.

Model programowania równoległego CUDA 5 zostanie udostępniony publicznie w trzecim kwartale 2012 r. Aby uzyskać dostęp do wstępnej wersji, deweloperzy powinni zarejestrować się w programie GPU Computing Registered Developer na stronie internetowej architektury CUDA.

O procesorach graficznych NVIDIA Tesla
Procesory graficzne Tesla to akceleratory oparte na platformie NVIDIA CUDA®, przeznaczone do obliczeń równoległych. Układy Tesla zostały zaprojektowane od podstaw z myślą o obliczeniach wielkoskalowych oraz badań obliczeniowych i superkomputerach, zapewniając znacząco wyższy poziom akceleracji w wielu aplikacjach naukowych i komercyjnych od rozwiązań opartych na samych procesorach centralnych. Procesory te napędzają trzy z pięciu najpotężniejszych superkomputerów na świecie.

Aby dowiedzieć się więcej o platformie CUDA lub pobrać najnowszą wersję, odwiedź stronę internetową CUDA. Można także śledzić nas na Twitterze (@NVIDIATesla).

Informacje na temat konferencji GTC
GPU Technology Conference (GTC) promuje obliczenia i wizualizację na procesorach graficznych, podkreślając ich znaczenie dla całego świata odnośnie rozwoju nauki i innowacji. Najnowsze wiadomości od firmy NVIDIA oraz jej partnerów można przeczytać w kąciku prasowym konferencji GTC.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia grafiki 3D i efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 4500 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym dostępność, wpływ i korzyści wynikające z zastosowania procesorów graficznych NVIDIA Tesla K10 i K20; dostępność, wpływ i korzyści wynikające z zastosowania platformy przetwarzania równoległego CUDA 5 oraz wpływy patentów firmy na nowoczesne komputery są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 29 stycznia 2012 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2012 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, CUDA, Fermi, Kepler oraz Tesla są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.