Podwojona wydajność nowych produktów NVIDIA Tesla dla środowiska CUDA

 
 

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

NVIDIA Tesla Computing Solutions now with the world's first teraflop parallel processor
Podwojona wydajność nowych produktów NVIDIA Tesla dla środowiska CUDA

Podwojona wydajność nowych produktów NVIDIA Tesla dla środowiska CUDA

Technologie NVIDIA Tesla® i CUDA™ oferują całościowe rozwiązanie dla całego rynku HPC (obliczeń o wysokiej wydajności)

DREZNO, NIEMCY — 17 CZERWCA 2008 — Poczynając od kodowania wideo, przez poszukiwania ropy i gazu oraz obrazowanie medyczne, aż po badania naukowe, tysiące twórców oprogramowania CUDA ze społeczności HPC wykorzystują rewolucyjną platformę obliczeń na GPU, wprowadzoną na rynek zaledwie rok temu. Połączenie technologii CUDA™ i Tesla® stało się podstawą do tworzenia zmieniających ten rynek aplikacji i sprawiło, że stało się ono najszybciej przyjętą platformą technologii obliczeń na GPU w całej społeczności HPC.

„Obliczenia na GPU pojawiają się w czasie, gdy w dziedzinie prognozowania pogody kończą się moce przerobowe konwencjonalnych klastrów”, powiedział John Michalakes z National Center of Atmospheric Research, główny twórca oprogramowania Weather Research & Forecasting Model. „Zamierzamy skrócić czas opracowania prognozy przynajmniej o połowę dzięki wykorzystaniu technologii obliczeń na GPU firmy NVIDIA. Mam nadzieję, że procesory graficzne odegrają dużą rolę w modelowaniu pogody i klimatu”.

Podczas odbywającej się w tym roku Międzynarodowej Konferencji Superkomputerowej, NVIDIA Corporation, lider technologii procesorów graficznych, wzmocnił dotychczasowe platformy CUDA i Tesla przedstawiając drugą generację tych rozwiązań, nową serię rozwiązań obliczeniowych Tesla 10. Kompatybilne i w pełni obsługujące standardowy język C, nowe produkty pozwolą twórcom oprogramowania rozwiązywać ich problemy w znanym środowisku programistycznym, zwiększającym swoje możliwości pomiędzy kolejnymi generacjami bez potrzeby ponownego programowania.

„Droga do wielkich odkryć składa się z wielu wyzwań, a dla współczesnych naukowców, inżynierów i badaczy w takich dziedzinach jak badania nad lekami, sejsmologia czy nauki medyczne, jednym z największych wyzwań są obliczenia”, powiedział Jen-Hsun Huang, prezes i dyrektor generalny firmy NVIDIA. „Zastosowanie procesora graficznego wyznacza w obliczeniach o wysokiej wydajności zupełnie nowe kierunki. Tysiące rdzeni przetwarzających może teraz pracować jednocześnie, pozwalając naukowcom i inżynierom na osiągnięcie potężnego wzrostu wydajności, jednocześnie radykalnie redukując wielkość ich centrów danych”.

Nowa rodzina produktów Tesla składa się z systemu obliczeniowego Tesla S1070 1U oraz procesora obliczeniowego Tesla C1060, które oferują:

  • Podwójną wydajność: do 4 teraflopów w jednym systemie 1U
  • Podwójną precyzję: obsługa standardu IEEE 754
  • Dwa razy większą ilość pamięci: dzięki 16 gigabajtom pamięci w jednym systemie 1U
  • Do 3x wyższą sprawność energetyczną: zapewniającą bardziej wydajne środowisko obliczeniowe

„Jako światowy lider w obrocie finansowymi instrumentami pochodnymi, BNP Paribas nieustannie inwestuje, starając się uzyskać jak najbardziej wydajne środowisko dla obliczeń finansowych. Obecnie przeprowadzamy badania, mające wykazać, jak wykorzystanie procesorów graficznych może przyspieszyć obliczenia związane z opcjami i dostęp na wczesnym etapie do produktów NVIDIA Tesla był w tym bardzo pomocny. Rezultaty tych doświadczeń, wykonywanych przez firmę konsultingową ANEO, są, jak dotąd, bardzo obiecujące i świadczą o imponującym wzroście wydajności i wyjątkowej precyzji obliczeń. Produkty z serii Tesla 10, oferujące podwójną precyzję zgodną ze standardem IEEE 754, to także dla nas ważny krok naprzód”, powiedział Stephane Tyc, szef działu Equities & Derivates Quantitative Research w BNP Paribas.

W połączeniu z CUDA, uznanym środowiskiem programistycznym języka C przeznaczonym dla programowania obliczeń równoległych, nowe produkty Tesla rozszerzają obszar zastosowań procesorów graficznych na każdą, wymagającą obliczeniowo aplikację, wymagającą podwójnej precyzji obliczeń. Do tej pory sprzedano ponad 70 milionów procesorów graficznych z obsługą CUDA i zarejestrowano ponad 60 000 pobrań kompilatora C z serwisu CUDA Zone. W efekcie, twórcy oprogramowania z wielu dziedzin, w tym między innymi analizy finansowej, astrofizyki oraz obrazowania ruchów sejsmicznych, wykorzystują już narzędzia programistyczne NVIDIA CUDA. Mogą dzięki niemu w prosty sposób sprawić, że ich oprogramowanie będzie działało w trybie obliczeń równoległych i wykorzystać w ten sposób równoległą architekturę procesorów graficznych, automatycznie dystrybuując prace obliczeniowe na setki rdzeni GPU.

„CUDA niezwykle ułatwiła nam wykorzystanie mocy obliczeniowych GPU, oszczędzając nasz czas i pieniądze”, powiedział Jim Hardwick, starszy inżynier oprogramowania we firmie Techniscan. „Pojedynczy system hostujący oraz dwa rozwiązania Tesla D870 są znacznie tańsze niż 16-rdzeniowy klaster. Ma to duże znaczenie nie tylko dla produkcji i sprzedaży, ale w ten sposób redukowane są także koszty badań i rozwoju”.

„Wykorzystując tylko 12 procesorów graficznych, Volera jest w stanie analizować cały rynek opcji w USA w czasie rzeczywistym i z opóźnieniami na poziomie mniejszym niż 10 milisekund”, powiedział Gerald A. Hanweck, Jr., założyciel i główny partner w firmie Hanweck Associates. „Wyniki tego typu wymagałyby do tej pory zastosowania przynajmniej 60 tradycyjnych serwerów 1U. Wykorzystując technologię procesorów graficznych NVIDIA, nasi klienci mogą otrzymywać lepsze wyniki przy niższych kosztach utrzymania, mniejszym zużyciu energii oraz w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni”.

Egzemplarze testowe systemu obliczeniowego Tesla S1070 1U oraz karty procesora obliczeniowego Tesla C1060 dostępne są od dzisiaj, zaś ich sprzedaż rozpocznie się w sierpniu bieżącego roku.

Więcej informacji uzyskać można pod adresem www.nvidia.pl/cuda, gdzie można także bezpłatnie pobrać pliki CUDA, zaś dodatkowe informacje o serii produktów z serii Tesla 10 znaleźć można na stronie www.nvidia.pl/tesla.

O firmie NVIDIA
NVIDIA jest światowym liderem technologii obliczeń wizualnych i twórcą GPU (procesora graficznego), układu o wysokiej wydajności oferującego nowoczesną, interaktywną grafikę w stacjach roboczych, komputerach osobistych, konsolach do gier i urządzeniach przenośnych. NVIDIA oferuje produkty z serii GeForce® dla zastosowań rozrywkowych i domowych, Quadro™ na rynku profesjonalnego projektowania i wizualizacji oraz Tesla™ dla rynku obliczeń o wysokiej wydajności. Siedziba firmy NVIDIA mieści się w Santa Clara w Kalifornii, z biurami w Azji, Europie i w obu Amerykach. Więcej informacji można znaleźć w internetowej witrynie firmy pod adresem www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: zalet, funkcji, wydajności i możliwości procesorów graficznych NVIDIA, układów graficznych z serii NVIDIA GeForce 9M, technologii NVIDIA Hybrid SLI, technologii GeForce Boost, technologii przetwarzania wideo PureVideo HD oraz technologii NVIDIA 8.0 PowerMizer; dostępności procesorów graficznych GeForce 9M oraz notebooków wyposażonych w te układy są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone, opóźnień we wprowadzaniu do produkcji nowych produktów, opóźnień w integrowaniu produktów, zmian w preferencjach i potrzebach użytkowników, przyjęcia nowych produktów i technologii przez rynek, opracowywania nowych technologii, błędów wynikających z procesu produkcyjnego lub w oprogramowaniu, przyjęcia produktów konkurencji przez naszych klientów zamiast naszych produktów, ogólnych trendów w branży w tym cyklicznych trendów w przemyśle półprzewodników, wpływu produktów konkurencji oraz zmian w cennikach, zmian w standardach przemysłowych oraz interfejsach oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-K za okres finansowy zakończony 27 kwietnia 2008 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania. Firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

# # #

Copyright © 2008 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie nazwy firm i/lub produktów mogą być nazwami handlowymi, znakami towarowymi i/lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

Uwaga: W przypadku zainteresowania również innymi notatkami prasowymi dotyczącymi firmy NVIDIA, prosimy odwiedzić stronę informacji prasowych znajdującą się tutaj. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn