NVIDIA mianuje pierwsze CUDA Center of Excellence

 
 

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

NVIDIA mianuje pierwsze CUDA Center of Excellence

Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign wyróżniony dzięki swoim pionierskim działaniom edukacyjnym w zakresie obliczeń równoległych

SANTA CLARA, KALIFORNIA I URBANA, ILLINOIS — 1 LIPCA 2008 — NVIDIA Corporation (Nasdaq: NVDA), światowy lider technologii obliczeń wizualnych oraz Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign (UIUC) poinformowały dzisiaj, że UIUC otrzymał pierwszy na świecie tytuł CUDA Center of Excellence nadawany przez firmę NVIDIA.

„Program CUDA Center of Excellence wyróżnia uczelnie, które w pełni przyjmują ideę przetwarzania równoległego jako przyszłości technik obliczeniowych”, powiedział dr David Kirk, szef działu rozwoju i badań w firmie NVIDIA. „Uczelnie otrzymujące ten tytuł włączają środowisko programistyczne CUDA do swojego programu nauczania, aby pomóc swoim studentom wykorzystać możliwości nowych architektur przetwarzania równoległego. Jestem osobiście bardzo zadowolony, mogąc przyznać nasz pierwszy tytuł CUDA Center of Excellence jednej z wiodących w USA uczelni w tej dziedzinie”.

Dział Biofizyki teoretycznej i modelowania molekularnego w UIUC był jedną z pierwszych grup badawczych, które wykorzystały równoległą architekturę procesorów graficznych w celu przyspieszenia badań w dziedzinie biofizyki modelowania molekularnego. Z powodzeniem udało jej się przyspieszyć NAMD/VMD – popularną aplikację do równoległego modelowania molekularnego, analizującego duże systemy biomolekularne. Oprócz przyznania tytułu, NVIDIA przeznaczyła 500 000 USD na rozwój wyposażenia obliczeniowego oraz kontynuację programów badawczych Działu. NVIDIA ma nadzieję, że dotacja ta pozwoli wspomnianemu działowi oraz całemu uniwersytetowi kontynuować ich prace i umożliwi dokonanie kolejnych osiągnięć w tej dziedzinie.

„Jesteśmy zachwyceni będąc partnerem firmy NVIDIA i przewidujemy, że wspólnie dokonamy przełomowych odkryć w dziedzinie biomedycyny, prowadzących do lepszego zrozumienia mechanizmów powstawania chorób i metod ich leczenia”, powiedział Klaus Schulten, profesor fizyki i szef działu biofizyki teoretycznej i modelowania molekularnego w UIUC (www.ks.uiuc.edu). „Ten hojny dar będzie wspaniałym bodźcem dla naszej grupy młodych programistów. Pomoże im podnieść ich kwalifikacje i wyposaży w narzędzia konieczne do rozwoju technik obliczeniowych w nadchodzących latach”.

Uczelnie, które chciałyby uzyskać tytuł CUDA Centers of Excellence muszą prowadzić wykłady z CUDA™ oraz wykorzystywać technologię CUDA w swoich badaniach, zazwyczaj w wielu laboratoriach. W ramach programu NVIDIA wspiera uczelnie poprzez dotacje pieniężne i rzeczowe, w tym także poprzez pomoc w tworzeniu klastrów obliczeniowych wykorzystujących procesory graficzne. Przyznanie tytułu UIUC wiąże się z przekazaniem w zeszłym roku 32 systemów QuadroPlex model 4, zawierających 64 procesory graficzne przeznaczone dla 16-węzłowego klastra CUDA. Klastrem tym, o wartości 800 tys. USD, administruje NCSA (www.ncsa.uiuc.edu).

Na technologię NVIDIA® CUDA składa się uznany kompilator C oraz pakiet do tworzenia oprogramowania (SDK), pozwalające na tworzenie aplikacji przeznaczonych dla procesorów graficznych. Więcej informacji uzyskać można pod adresem www.nvidia.pl/cuda.

Więcej informacji dotyczących możliwości uczestnictwa w uczelnianym programie partnerskim NVIDIA uzyskać można pod adresem //www.nvidia.com/page/university_relations.html.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (Nasdaq: NVDA) jest światowym liderem technologii obliczeń wizualnych i twórcą GPU (procesora graficznego), układu o wysokiej wydajności oferującego nowoczesną, interaktywną grafikę w stacjach roboczych, komputerach osobistych, konsolach do gier i urządzeniach przenośnych. NVIDIA oferuje produkty z serii GeForce® dla zastosowań rozrywkowych i domowych, Quadro™ na rynku profesjonalnego projektowania i wizualizacji oraz Tesla™ dla rynku obliczeń o wysokiej wydajności. Siedziba firmy NVIDIA mieści się w Santa Clara w Kalifornii, z biurami w Azji, Europie i w obu Amerykach. Pierwsza konferencja NVISION 08 odbędzie się w dniach 25-27 sierpnia 2008 w San Jose w Kalifornii. Więcej informacji można znaleźć w internetowej witrynie firmy pod adresem www.nvidia.pl oraz www.nvision08.com.

O Coordinated Science Laboratory
Coordinated Science Laboratory na Uniwersytecie Illinois jest jednym głównych interdyscyplinarnych laboratoriów badawczych w USA, zajmujących się przede wszystkim technologiami informatycznymi dotyczącymi styku obliczeń, sterowania i komunikacji. Stworzone przez NASA niemal 60 lat temu, CSL stara się wpływać na społeczeństwo rozwijając i wdrażając nowe technologie w takich dziedzinach jak obronność, medycyna, nauki o środowisku, robotyka, rozwiązania podnoszące jakość życia niepełnosprawnych oraz aeronautyka. Więcej informacji znaleźć można pod adresem www.csl.uiuc.edu.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: programu CUDA Center of Excellence, korzyści oraz wpływu donacji firmy NVIDIA oraz oprogramowania CUDA oraz przyszłych wzrostów wydajności obliczeniowej są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone, opóźnień we wprowadzaniu do produkcji nowych produktów, opóźnień w integrowaniu produktów, zmian w preferencjach i potrzebach użytkowników, przyjęcia nowych produktów i technologii przez rynek, opracowywania nowych technologii, błędów wynikających z procesu produkcyjnego lub w oprogramowaniu, przyjęcia produktów konkurencji przez naszych klientów zamiast naszych produktów, ogólnych trendów w branży w tym cyklicznych trendów w przemyśle półprzewodników, wpływu produktów konkurencji oraz zmian w cennikach, zmian w standardach przemysłowych oraz interfejsach oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-K za okres finansowy zakończony 27 kwietnia 2008 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania. Firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

# # #

Copyright © 2008 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie nazwy firm i/lub produktów mogą być nazwami handlowymi, znakami towarowymi i/lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

Uwaga: W przypadku zainteresowania również innymi notatkami prasowymi dotyczącymi firmy NVIDIA, prosimy odwiedzić stronę informacji prasowych znajdującą się tutaj. 
 
 
 
FacebookTwitterGoogle+Nasza KlasaLinkedIn