NVIDIA uwalnia moc obliczeniową procesorów graficznych GeForce do zastosowań poza-graficznych

 
 

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

NVIDIA uwalnia moc obliczeniową procesorów graficznych GeForce do zastosowań poza-graficznych

Nowy pakiet aplikacji konsumenckich wykorzystuje technologię NVIDIA CUDA w celu zwiększenia wydajności poza-graficznej procesorów graficznych NVIDIA GeForce

SANTA CLARA, Kalifornia, 12 sierpnia 2008 — Klienci wymagają coraz wiekszej wydajności – grając w najnowsze gry, czy też wykorzystując moc obliczeniową komputera w pracy nad na nowymi lekami. NVIDIA, światowy lider w dziedzinie technologii obliczeń wizualnych sprawił, że wszystko to stało się łatwiejsze dzięki zestawowi aplikacji wykorzystujących moc kart graficznych GeForce®. W skład GeForce Power Pack wchodzi aplikacja służąca do zwijania białek (Folding@home Uniwersytetu Stanforda ) oraz wersja próbna transkodera wideo Badaboom, opracowana przez Elemental Technologies. Pakiet jest dostępny do ściągnięcia za darmo pod adresem www.nvidia.pl/forcewithin. Jest on częścią wciąż rosnącej liczby aplikacji wykorzystujących moc procesorów graficznych (GPU) NVIDIA GeForce® oraz technologii programowania w języku C, NVIDIA® CUDA™, które mają na celu zwiększyć wydajność aplikacji użytkowych poprzez przełożenie obciążenia z procesora głównego CPU do bardziej wydajnego GPU.

Wszystkie z ponad 80 milionów procesorów graficznych GeForce serii 8 i wyższych dostępnych na rynku obsługują technologię CUDA, stanowiąc największą w historii sieć zainstalowanych procesorów do obliczeń równoległych. Ta sama architektura GPU, która zapewnia olśniewającą grafikę w grach komputerowych, sprawdza się równie dobrze w wielu innych aplikacjach. Najnowsza generacja procesorów graficznych NVIDIA GeForce GPUs oferuje aż 240 rdzeni, w porównaniu do maksymalnej liczby czterech rdzeni w procesorach z najwyższej półki. Każdy proces, który może być podzielony na wiele równolegle przetwarzanych wątków, może być tak przeprogramowany, by wykorzystywał przewagę, jaką daje potencjał obliczeniowy GPU.

NVIDIA po raz pierwszy zaprezentowała technologię CUDA w 2007 roku, dostarczając producentom oprogramowania środowisko programistyczne, oparte na standardowym języku C. Niezliczone aplikacje komercyjne oraz naukowe zastosowały technologię CUDA, a teraz aplikacje konsumenckie zaczynają korzystać z zalet tej technologii.

“Oprogramowanie od Elemental, jeśli naprawdę będzie działać tak jak widzieliśmy, ma potencjał do zaburzenia układu sił między przemysłem CPU i GPU. Po stronie GPU da sprzętowi NVIDIA istotną przewagę” powiedział Anand Shimpi, CEO oraz dyrektor wykonawczy AnandTech.com. “Kodowanie plików wideo historycznie było obszarem gdzie CPU Intela radziły sobie bardzo dobrze, lecz jeśli najszybszym koderem okazuje się GPU od NVIDIA – może to oznaczać, że wydajność procesora przy kodowaniu plików wideo będzie niewystarczająca i będziesz potrzebował dobrego GPU od NVIDIA.”

Badaboom, produkt firmy Elemental Technologies, jest programem transkodującym pliki wideo do innych formatów. Program może przekonwertować plik MPEG do formatu odczytywanego przez iPod lub inne urządzenie przenośne. Transkodowanie wideo może być jedną z najbardziej czasochłonnych czynności w obliczeniach domowych. Konwertowanie dwugodzinnego filmu może zająć aż 6 godzin przy użyciu standardowego procesora. Dzięki Badaboom i mocy obliczeniowej GPU czas konwersji może się skrócić aż 18-sto krotnie. Powoduje to, że całe zadanie trwa kilka minut, a nieobciążony CPU może być wykorzystany do innych zadań – np. odbierania emaili, czy też przeglądania stron internetowych.

Przy zmaganiu się z ogromnymi potrzebami mocy obliczeniowej przy badaniach medycznych, program Folding@home Uniwersytetu Stanforda, daje użytkownikom możliwość udostępnienia mocy obliczeniowej komputera do opracowywania nowych leków. Folding@home wykorzystuje stan bezczynności komputera do przeprowadzania obliczeń naukowych GPU osiąga 140 razy większą prędkość niż przy wykorzystaniu CPU. Folding@home analizuje proces zwijania białek. Biolodzy symulują zwijanie białek w celu zrozumienia tego procesu występującego w naturze oraz prognozowania ewentualnych skutków ich nieprawidłowego zwijania. Choroby takie jak Alzheimer, mukowiscydoza, BSE (choroba wściekłych krów), dziedziczna rozedma i wiele przypadków raka, są przypuszczalnymi rezultatami niewłaściwego zwijania białek. Aplikacja kliencka Folding@home jest darmowym programem uruchamianym w tle, pozwalającym zwykłym ludziom mieć wpływ na poszukiwanie nowych leków.

Oprogramowanie pierwszego GeForce Power Pack jest dostępne za darmo pod adresem www.nvidia.pl/forcewithin. Więcej informacji o transkoderze wideo Badaboom jest dostępnych pod adresem //www.badaboomit.com , a o Folding@home na stronie //folding.stanford.edu.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (Nasdaq: NVDA) jest światowym liderem technologii obliczeń wizualnych i twórcą GPU (procesora graficznego), układu o wysokiej wydajności oferującego nowoczesną, interaktywną grafikę w stacjach roboczych, komputerach osobistych, konsolach do gier i urządzeniach przenośnych. NVIDIA oferuje produkty z serii GeForce® dla zastosowań rozrywkowych i domowych, Quadro™ na rynku profesjonalnego projektowania i wizualizacji oraz Tesla™ dla rynku obliczeń o wysokiej wydajności. Siedziba firmy NVIDIA mieści się w Santa Clara w Kalifornii, z biurami w Azji, Europie i w obu Amerykach. Pierwsza konferencja NVISION 08 odbędzie się w dniach 25-27 sierpnia 2008 w San Jose w Kalifornii. Więcej informacji można znaleźć w internetowej witrynie firmy pod adresem www.nvidia.pl oraz www.nvision08.com.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: zalet, funkcji, wydajności i możliwości procesorów graficznych NVIDIA GeForce z serii 9, technologii NVIDIA PhysX, obliczeń ogólnego zastosowania CUDA oraz technologii SLI; przyszłych zastosowań komputerów PC oraz dostępności nowych procesorów graficznych NVIDIA GeForce są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone, opóźnień we wprowadzaniu do produkcji nowych produktów, opóźnień w integrowaniu produktów, zmian w preferencjach i potrzebach użytkowników, przyjęcia nowych produktów i technologii przez rynek, opracowywania nowych technologii, błędów wynikających z procesu produkcyjnego lub w oprogramowaniu, przyjęcia produktów konkurencji przez naszych klientów zamiast naszych produktów, ogólnych trendów w branży w tym cyklicznych trendów w przemyśle półprzewodników, wpływu produktów konkurencji oraz zmian w cennikach, zmian w standardach przemysłowych oraz interfejsach oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-K za okres finansowy zakończony 27 kwietnia 2008 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania. Firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

# # #

Copyright © 2008 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie nazwy firm i/lub produktów mogą być nazwami handlowymi, znakami towarowymi i/lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

Uwaga: W przypadku zainteresowania również innymi notatkami prasowymi dotyczącymi firmy NVIDIA, prosimy odwiedzić stronę informacji prasowych znajdującą się tutaj. 
 
 
 
FacebookTwitterGoogle+Nasza KlasaLinkedIn