SeismicCity rozwija badania sejsmologiczne dzięki technologii obliczeń na GPU firmy NVIDIA

 
 

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

SeismicCity rozwija badania sejsmologiczne dzięki technologii obliczeń na GPU firmy NVIDIA

Technologie NVIDIA Tesla i CUDA zmieniają oblicze przemysłu naftowego

SANTA CLARA, KALIFORNIA —29 PAŹDZIERNIKA 2008 — Mająca swoją siedzibę w Houston firma SeismicCity poinformowała dzisiaj, że wykorzystuje systemy 1U NVIDIA® Tesla™ S1070 w badaniach Reverse Time Migration (RTM) – jednej z najbardziej zaawansowanych technologii obrazowania zjawisk sejsmicznych, jakie kiedykolwiek stosowano w przemyśle naftowym. SeismicCity wybrała urządzenia NVIDIA Tesla S1070, gdyż oferowały one najszybszą i najłatwiej podlegającą rozbudowie możliwość zastosowania w obliczeniach tych złożonych algorytmów, przyspieszających odnajdowanie nowych złóż ropy i gazu.

„W ubiegłym roku firma SeismicCity dokonała migracji swojego systemu obrazowania z konfiguracji sprzętowej wykorzystującej 1000 rdzeni procesorów ogólnego przeznaczenia na platformę opartą na systemach 1U NVIDIA Tesla”, powiedział Claude Pignol, wiceprezes ds. technologii w firmie SeismicCity. „Osiągnięcia firmy NVIDIA w dziedzinie obliczeń na GPU stanowią znaczący przełom. Przejście na GPU dało nam 10-20x wzrost wydajności, ale co znacznie ważniejsze, procesory graficzne pozwalają nam na stosowanie wymagających obliczeniowo algorytmów, których nie mogliśmy przetwarzać na zwykłych procesorach. To znaczące osiągnięcie, które pozwala nam na wykorzystanie RTM oraz innych dokładniejszych, lecz bardziej wymagających obliczeniowo algorytmów przy obróbce większych zestawów danych”.

Mówiąc o skalowalności rozwiązań NVIDIA Tesla, Fatmir Hoxha, wiceprezes działu badań i rozwoju w firmie SeismicCity, powiedział: „Uzyskaliśmy automatyczny wzrost wydajności przy przejściu z Tesla S870 1U na nowe systemy Tesla S1070 1U dzięki większej ilości rdzeni i większej ilości pamięci, zapewnianej w najnowszej generacji systemów z serii Tesla 10. Stało się tak, mimo że nie wprowadziliśmy żadnej zmiany w oprogramowaniu wykorzystującym CUDA. Nigdy do tej pory nie widzieliśmy tak płynnego wzrostu wydajności, osiągniętego bez konieczności ponownego pisania programów i ponownej ich optymalizacji”.

Wobec rosnącej potrzeby wzrostu wydobycia ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych i dziesięciokrotnego wzrostu ilości danych sejsmicznych w ciągu ostatnich trzech lat, nigdy dotąd branża naftowa nie stawała przed tak pilną potrzebą opracowania nowych sposobów odkrywania nowych rezerw tych zasobów.

NVIDIA jako pierwsza firma na rynku wprowadziła do produkcji wykorzystujące GPU akceleratory, umożliwiające przetwarzanie danych sejsmicznych – zadań, które potrafią wyczerpać zasoby klastrów wykorzystujących CPU. Każdy procesor z serii Tesla 10 ma 240 rdzeni, zapewniających moc przetwarzania na poziomie 1 teraflopsa, oraz 4 GB pamięci na karcie. Nowy system NVIDIA Tesla S1070 1U zawiera cztery procesory z serii Tesla 10, udostępniając 960 rdzeni i 4 teraflopsy mocy obliczeniowej.

Systemy NVIDIA Tesla S1070 1U dostępne są od dzisiaj w ofercie reselerów na całym świecie – ich pełną listę uzyskać można na stronie: www.nvidia.pl/page/tesla_wtb.html .

O firmie NVIDIA
NVIDIA (Nasdaq: NVDA) jest światowym liderem technologii obliczeń wizualnych i twórcą GPU (procesora graficznego), układu o wysokiej wydajności oferującego nowoczesną, interaktywną grafikę w stacjach roboczych, komputerach osobistych, konsolach do gier i urządzeniach przenośnych. NVIDIA oferuje produkty z serii GeForce dla zastosowań rozrywkowych i domowych, Quadro® na rynku profesjonalnego projektowania i wizualizacji oraz Tesla™ dla rynku obliczeń o wysokiej wydajności. Siedziba firmy NVIDIA mieści się w Santa Clara w Kalifornii, z biurami w Azji, Europie i w obu Amerykach. Więcej informacji można znaleźć w internetowej witrynie firmy pod adresem www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do wpływu systemu U1 NVIDIA Tesla S1070 oraz procesorów graficznych NVIDIA na projekt Reverse Time Migration oraz dostępności systemów NVIDIA Tesla S1070 są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone, możliwości produkcyjnych firm trzecich w zakresie produkcji, montażu i testowania naszych produktów; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; opracowania szybszych lub bardziej wydajnych procesoró1) graficznych; opóźnień w publikacji gier; wykorzystania GPU w grafice komputerowej; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-K za okres finansowy zakończony 27 lipca 2008 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

# # #

Copyright © 2008 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie nazwy firm i/lub produktów mogą być nazwami handlowymi, znakami towarowymi i/lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

Uwaga: W przypadku zainteresowania również innymi notatkami prasowymi dotyczącymi firmy NVIDIA, prosimy odwiedzić stronę informacji prasowych znajdującą się tutaj. 
 
 
 
FacebookTwitterGoogle+Nasza KlasaLinkedIn