NVIDIA Tesla – pierwszy Superkomputer osobisty

 
 

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

NVIDIA Tesla Personal Supercomputer Key Visual
NVIDIA Tesla Personal Supercomputer Badge
AMAX Personal Supercomputer
Colfax Personal Supercomputer
JRTI Personal Supercomputer
Microway Personal Supercomputer
Tycrid Personal Supercomputer
Western Scientific Personal Supercomputer

NVIDIA Tesla – pierwszy Superkomputer osobisty

Procesory graficzne Tesla umożliwiają uzyskanie w komputerze typu desktop mocy porównywalnej z klastrem komputerów

SC08 — AUSTIN, TEKSAS — 18 LISTOPADA 2008 — Badania naukowe przeprowadzane są współcześnie za pomocą klastrów superkomputerów, czyli współdzielonych zasobów, które zużywają setki kilowatów energii, a których zbudowanie i utrzymanie kosztuje miliony dolarów. W rezultacie badacze muszą rywalizować o dostęp do tych zasobów obliczeniowych, co spowalnia ich pracę i opóźnia otrzymanie wyników. NVIDIA oraz światowi partnerzy tej firmy poinformowali dzisiaj o wprowadzeniu do sprzedaży Osobistego Superkomputera Tesla™, rozwiązania wykorzystującego procesory graficzne, zapewniającego odpowiednik mocy obliczeniowej klastra za 1/100 jego ceny i w obudowie o wielkości standardowej stacji roboczej.

„Wszyscy słyszeliśmy już nieraz twierdzenia o ‘superkomputerze w desktopie’, ale tym razem to rzeczywistość”, powiedział Burton Smith, doradca techniczny w firmie Microsoft. „NVIDIA i jej partnerzy oferują zdumiewającą wydajność oraz szeroki zakres zastosowań. Taki przełom stał się możliwy dzięki obliczeniom heterogenicznym, w których procesory graficzne pracują razem ze standardowymi procesorami”.

Dzięki mocy oferowanej w cenie typowej stacji roboczej, ale wyższej od niej o 250 razy, naukowcy będą teraz mogli przeprowadzać złożone, wymagające obliczeniowo obliczenia przy swoich biurkach, przetwarzając szybciej więcej danych i skracając czas potrzebny do uzyskania rezultatów.

„Procesory graficzne wyewoluowały do postaci, która ułatwia wykorzystanie ich w wielu popularnych zastosowaniach i uzyskanie znacznie wyższej wydajności niż w przypadku systemów wielordzeniowych”, powiedział profesor Jack Dongarra, szef Innovative Computing Laboratory na Uniwersytecie Tennessee i autor biblioteki LINPACK. „Przyszłe architektury obliczeniowe będą systemami hybrydowymi, w których procesory graficzne z rdzeniami równoległymi pracować będą w tandemie z wielordzeniowymi procesorami ogólnego przeznaczenia”.

Wiodące organizacje, w tym MIT, Instytut Maksa Plancka, Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign, Uniwersytet Cambridge i wiele innych już wykorzystują w swoich badaniach osobiste superkomputery zbudowane w oparciu o procesory graficzne.

„Systemy wykorzystujące GPU pozwalają nam na wykonywanie naszych programów w czasie kilku minut, a nie, jak wcześniej – kilku godzin. Ten wyjątkowy wzrost prędkości obliczeń pozwala nam przyspieszyć badania nad potencjalnie ratującymi życie lekarstwami przeciw nowotworom”, powiedział Jack Collins, szef działu obliczeń naukowych i rozwoju oprogramowania w Advanced Biomedical Computing Center, mieszczącym się w Frederick w stanie Maryland, należącym do SAIC-Frederick, Inc.

Sercem Osobistego Superkomputera Tesla jest procesor obliczeniowy Tesla C1060, oparty na architekturze obliczeń równoległych NVIDIA® CUDA™. CUDA pozwala twórcom oprogramowania i naukowcom na wykorzystanie masowo równoległej mocy procesorów Tesla za pośrednictwem standardowego języka C.

Wykorzystujące procesory graficzne Osobiste Superkomputery Tesla dostępne są od dzisiaj w ofercie następujących wiodących dostawców rozwiązań HPC, producentów OEM, producentów komputerów i sklepów: AMAX (US), Armari (UK), Asus (WW), Azken Muga (ES), Boxx (US), CAD2 (UK), CADnetwork (DE), Carri (FR), Colfax (US), Comptronic (DE), Concordia (IT), Connoisseur (IN), Dell (WW), Dospara (JP), E4 (IT), Exon (IT), FluiDyna (DE), JRTI (US), Lenovo (WW), Littlebit (CH), Meijin (RU), Microway (US), Next (IT) Sprinx (CZ), Transtec (DE),Tycrid (US), Unitcom (JP), Ustar (UKR),Viglen (UK), Western Scientific (US).

Aby dowiedzieć się więcej o przełomowych zastosowaniach wykorzystujących technologię obliczeń na procesorach graficznych NVIDIA, odwiedź stronę www.nvidia.pl/cuda, zaś dodatkowe informacje o Osobistym Superkomputerze Tesla uzyskać można pod adresem //www.nvidia.pl/page/personal_computing.html.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (Nasdaq: NVDA) jest światowym liderem technologii obliczeń wizualnych i twórcą GPU (procesora graficznego), układu o wysokiej wydajności oferującego nowoczesną, interaktywną grafikę w stacjach roboczych, komputerach osobistych, konsolach do gier i urządzeniach przenośnych. NVIDIA oferuje produkty z serii GeForce dla zastosowań rozrywkowych i domowych, Quadro® na rynku profesjonalnego projektowania i wizualizacji oraz Tesla™ dla rynku obliczeń o wysokiej wydajności. Siedziba firmy NVIDIA mieści się w Santa Clara w Kalifornii, z biurami w Azji, Europie i w obu Amerykach. Więcej informacji można znaleźć w internetowej witrynie firmy pod adresem www.nvidia.pl.

 

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: zalet, wydajności, zastosowań, mocy i wpływu Osobistego superkomputera Tesla, zalet technologii obliczeń na GPU firmy NVIDIA oraz architektury obliczeń równoległych NVIDIA CUDA oraz dostępności i cen osobistego superkomputera Tesla są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; zastosowania GPU do obliczeń równoległych; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-K za okres finansowy zakończony 27 lipca 2008 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

# # #

Copyright © 2008 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie nazwy firm i/lub produktów mogą być nazwami handlowymi, znakami towarowymi i/lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

Uwaga: W przypadku zainteresowania również innymi notatkami prasowymi dotyczącymi firmy NVIDIA, prosimy odwiedzić stronę informacji prasowych znajdującą się tutaj. 
 
 
 
FacebookTwitterGoogle+Nasza KlasaLinkedIn