Pierwszy heterogeniczny klaster wykorzystujący GPU Tesla na liście top 500

 
 

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223Pierwszy heterogeniczny klaster wykorzystujący GPU Tesla na liście top 500

NVIDIA Tesla zastosowano w 29 pod względem wydajności superkomputerze na świecie

SC08 — AUSTIN, TEKSAS — 17 LISTOPADA, 2008 — Tokijski Instytut Technologiczny (Tokyo Institute of Technology – Tokyo Tech) poinformował dzisiaj o swojej współpracy z firmą NVIDIA i wykorzystaniu procesorów graficznych NVIDIA® Tesla™ do zwiększenia mocy obliczeniowej superkomputera TSUBAME. Dzięki podłączeniu 170 systemów Tesla S1070 1U, superkomputer TSUBAME dysponuje obecnie mocą niemal 170 TFLOPS teoretycznej mocy szczytowej i 77.48 TFLOPS wydajności mierzonej pakietem Linpack, co sytuuje tę maszynę na liście Top 500 najwydajniejszych superkomputerów na świecie.

„Tokyo Tech nieustannie bada możliwości rozwoju platform obliczeniowych i w pewnym momencie zrozumieliśmy, że aby znacząco podnieść wydajność, superkomputer TSUBAME musi zaadaptować technologie obliczeń na GPU”, powiedział Satoshi Matsuoka, szef Global Scientific Information and Computing Center w Tokyo Tech. „Podczas testów naszych głównych aplikacji, procesory graficzne Tesla zapewniły nam niespotykany wcześniej wzrost wydajności, czasami sięgający nawet rzędu wielkości. To olbrzymie przyspieszenie, skracające naszym inżynierom i naukowcom czas dochodzenia do rozwiązań”.

Mówiąc o łatwości implementacji, Matsuoka dodał: „Cały proces rozbudowy trwał tylko tydzień, zaś superkomputer TSUBAME cały czas był dostępny. W dziedzinie najbardziej wydajnych superkomputerów jest to osiągnięcie niezwykłe”.

„Jesteśmy zaszczyceni, mogąc być partnerem Tokyo Tech – organizacji słynącej na całym świecie z dokonań w dziedzinie obliczeń superkomputerowych”, powiedział Andy Keane, menedżer generalny działu obliczeń GPU w firmie NVIDIA. „NVIDIA Tesla wkraczający w strefę Top 500 to kamień milowy w historii superkomputerów. Masowo równoległy procesor graficzny staje się niezbędny dla centrów superkomputerowych na całym świecie”.

Tokyo Tech z pierwszym superkomputerem z zestawienia Top 500 wykorzystującym procesory NVIDIA Tesla, jest jednym z wielu uznanych uniwersytetów i centrów superkomputerowych, które wprowadziły do praktyki badawczej rozwiązania oparte na GPU. Wśród innych wiodących centrów znajdują się National Center of Supercomputing Applications (NCSA) na Uniwersytecie of Illinois, Uniwersytet Rice, Uniwersytet w Heidelbergu, Uniwersytet Maryland, Instytut Maksa Plancka oraz Uniwersytet Karoliny Północnej.

System Tesla S1070 1U oparty jest na równoległej architekturze NVIDIA CUDA™. Architektura ta dostępna jest za pośrednictwem środowiska programistycznego języka C, pozwalającego twórcom oprogramowania i naukowcom na wykorzystanie równoległej architektury procesorów graficznych znacznie szybciej i łatwiej niż inne, dostępne obecnie rozwiązania.

Więcej informacji na temat NVIDIA Tesla S1070 znaleźć można pod adresem //www.nvidia.pl/object/tesla_s1070_pl.html.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (Nasdaq: NVDA) jest światowym liderem technologii obliczeń wizualnych i twórcą GPU (procesora graficznego), układu o wysokiej wydajności oferującego nowoczesną, interaktywną grafikę w stacjach roboczych, komputerach osobistych, konsolach do gier i urządzeniach przenośnych. NVIDIA oferuje produkty z serii GeForce dla zastosowań rozrywkowych i domowych, Quadro® na rynku profesjonalnego projektowania i wizualizacji oraz Tesla™ dla rynku obliczeń o wysokiej wydajności. Siedziba firmy NVIDIA mieści się w Santa Clara w Kalifornii, z biurami w Azji, Europie i w obu Amerykach. Więcej informacji można znaleźć w internetowej witrynie firmy pod adresem www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: zalet procesorów graficznych NVIDIA Tesla S1070 1U w superkomputerze TSUBAME; zalet architektury NVIDIA CUDA oraz znaczenia masowo równoległych procesorów graficznych w zastosowaniach superkomputerowych na świecie są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; zastosowania GPU do obliczeń równoległych; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-K za okres finansowy zakończony 27 lipca 2008 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

# # #

Copyright © 2008 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie nazwy firm i/lub produktów mogą być nazwami handlowymi, znakami towarowymi i/lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

Uwaga: W przypadku zainteresowania również innymi notatkami prasowymi dotyczącymi firmy NVIDIA, prosimy odwiedzić stronę informacji prasowych znajdującą się tutaj. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn