NVIDIA i Cray przedstawiają bazujący na Tesla superkomputer typu deskside – Cray CX1

 
 

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

NVIDIA i Cray przedstawiają bazujący na Tesla superkomputer typu deskside – Cray CX1

SC08 — AUSTIN, TEKSAS i SEATTLE, WASZYNGTON — 19 LISTOPADA 2008—Firmy NVIDIA (Nasdaq: NVDA) i Cray (Nasdaq GM: CRAY) ogłosiły dzisiaj, że nowa linia superkomputerów Cray CX1 zostanie wyposażona w procesory obliczeniowe NVIDIA Telsa C1060. Wraz z cechami sprawiającymi, iż „wszystko staje się proste” oraz rozmiarem pasującym do standardowych środowisk biurowych, Cray CX1 odzwierciedla politykę NVIDIA i Cray mającą na celu wprowadzenie wysoce wydajnych rozwiązań obliczeniowych do powszechnego użytku na rynkach: usług finansowych, przemysłu paliwowego i gazowego, nauk medycznych, w środowiskach rządowym i akademickim.

„Technologia obliczeniowa procesorów graficznych NVIDIA potrafi zwiększyć możliwości obliczeniowe w kluczowych grupach aplikacji. System Cray CX1 jest elastyczną platformą przeznaczoną dla naukowców, grup roboczych i całych działów. W połączeniu z procesorem obliczeniowym NVIDIA Tesla i kartą graficzną Quadro, Cray CX1 definiuje na nowo pojęcie superkomputera”, powiedział Ian Miller, wiceprezes działu sprzedaży i marketingu Cray.

Każdy procesor Tesla wyposażony jest w setki rdzeni, które dostarczają wydajność obliczeniową na poziomie jednego teraflopa. Cray CX1, po wyposażeniu w cztery procesory Tesla, dostarcza aż cztery teraflopy wydajności obliczeniowej.

„Wiele organizacji bada teraz możliwości zwiększenia produktywności i wydajności obliczeniowej swoich klastrów”, powiedział Andy Keane, menadżer generalny działu obliczeń GPU w NVIDIA. „Cray CX1 w połączeniu z GPU NVIDIA Tesla daje inżynierom i naukowcom dostęp do wyjątkowej mocy obliczeniowej, zmieniając ich rytm pracy i pozwalając na szybkie osiąganie rezultatów, przyspieszając nowe odkrycia.”

Używając GPU, badacze odnotowali 100-krotne przyspieszenie w aplikacjach zajmujących się dynamika molekularną, chemią kwantową, analizą skończonych elementów, symulacją cząsteczkową i automatyką elektroniczną. Dostęp do wysoce równoległej architektury procesorów graficznych stał się możliwy dla wielu dziedzin przemysłu dzięki technologii NVIDIA® CUDA™. Wraz z utytułowanym kompilatorem języka C i zestawem dla deweloperów (SDK) do tworzenia aplikacji obliczeń równoległych dla GPU od NVIDIA, deweloperzy mogą wykorzystać równoległą architekturę obliczeniową GPU i automatycznie podzielić prace na dziesiątki tysięcy wątków dla setek procesorów.

O Cray Inc.
Jako światowy lider w obliczeniach, Cray dostarcza wysoce zaawansowane superkomputery i usługi na poziomie światowym oraz wsparcie dla rządów, przemysłu i środowisk naukowych. Technologia Cray pozwala naukowcom i inżynierom osiągnąć przełomowe odkrycia poprzez zwiększanie wydajności i efektywności oraz możliwości kluczowych dla nich aplikacji. Wizja rozwoju Cray, nazwana Adaptive Supercomputing, będzie wynikowa innowacyjnymi produktami nowej generacji, które integrują różne technologie obliczeniowe do zunifikowanej architektury, pozwalając klientom na przekroczenie obecnie istniejących ograniczeń. Stanowią również odpowiedź na nieustanne zapotrzebowanie rynku na wydajność. W celu uzyskania większej ilości informacji odwiedź www.cray.com.

Cray CX1 Supercomputer
Cray CX1 jest przystępnym cenowo superkomputerem typu desktop. Łatwy w konfiguracji, implementacji, administracji i eksploatacji, stanowi prawdziwą gratkę w obszarze wydajności, funkcjonalności i kosztów dla szerokiego wachlarza użytkowników – od pojedynczych użytkowników potrzebujących superkomputer po grupy użytkowników, używających go jako współdzielonego klastra. Wyposażony w potężne procesory Intel Xeon® i system Windows® HPC Server 2008 lub Red Hat Enterprise Linux z Clustercorp Rocks+, Cray CX1 wiedzie prym pod względem wydajności w przeróżnych aplikacjach i standardowych benchmarkach. Wszystkim organizacjom, która chcą zaprząc HPC bez poziomu skomplikowania tradycyjnego klastra, superkomputer Cray CX1 oferuje moc na poziomie klastra o wysokiej wydajności, połączoną z łatwością użytkowania na poziomie stacji roboczej.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (Nasdaq: NVDA) jest światowym liderem technologii obliczeń wizualnych i twórcą GPU (procesora graficznego), układu o wysokiej wydajności oferującego nowoczesną, interaktywną grafikę w stacjach roboczych, komputerach osobistych, konsolach do gier i urządzeniach przenośnych. NVIDIA oferuje produkty z serii GeForce dla zastosowań rozrywkowych i domowych, Quadro® na rynku profesjonalnego projektowania i wizualizacji oraz Tesla™ dla rynku obliczeń o wysokiej wydajności. Siedziba firmy NVIDIA mieści się w Santa Clara w Kalifornii, z biurami w Azji, Europie i w obu Amerykach. Więcej informacji można znaleźć w internetowej witrynie firmy pod adresem www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: zalet, wydajności, zastosowań, mocy i wpływu Osobistego superkomputera Tesla, zalet technologii obliczeń na GPU firmy NVIDIA oraz architektury obliczeń równoległych NVIDIA CUDA oraz dostępności i cen osobistego superkomputera Tesla są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; zastosowania GPU do obliczeń równoległych; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-K za okres finansowy zakończony 27 lipca 2008 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

# # #

Copyright © 2008 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie nazwy firm i/lub produktów mogą być nazwami handlowymi, znakami towarowymi i/lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

Uwaga: W przypadku zainteresowania również innymi notatkami prasowymi dotyczącymi firmy NVIDIA, prosimy odwiedzić stronę informacji prasowych znajdującą się tutaj. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn