Opencl Będzie Obsługiwany Przez NVIDIA

 
 

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

Opencl Będzie Obsługiwany Przez NVIDIA

Technologia NVIDIA PhysX staje się platformą producencką w oddziałach EA na całym świecie

SIGGRAPH ASIA 2008 — SINGAPUR — 9 GRUDNIA 2008 — NVIDIA Corporation poinformowała dzisiaj, że w pełni obsługiwać będzie opublikowaną właśnie przez Khronos Group specyfikację języka OpenCL 1.0. OpenCL (Open Computing Language) to nowe API pozwalające twórcom oprogramowania na wykorzystanie mocy masowo równoległych obliczeń na GPU. Obsługa OpenCL to kolejny milowy krok na drodze rewolucji obliczeń na GPU, dający twórcom oprogramowania korzystającym z NVIDIA nowe możliwości wydajnego programowania.

NVIDIA zapoczątkowała rewolucję obliczeń na GPU publikując NVIDIA® CUDA™, sprzętowo-programową architekturę obliczeń masowo równoległych. CUDA zaprojektowana została tak, by natywnie obsługiwać wszelkie interfejsy obliczeń równoległych, co dotyczy także OpenCL. Dostępna w ponad 100 milionach procesorów graficznych NVIDIA, CUDA zwiększyła wydajność szerokiej gamy aplikacji i oferuje potężną bazę sprzętową pozwalającą na wprowadzenie programów korzystających z OpenCL. Dzięki obsłudze także innych standardowych języków takich jak C, Java, Fortran i Python, tylko architektura CUDA zapewnia twórcom oprogramowania tak szeroki wybór środowisk programistycznych ułatwiających szybkie tworzenie aplikacji wykorzystujących GPU.

CUDA, zaprezentowana po raz pierwszy w procesorach graficznych NVIDIA® GeForce® 8800 i będąca obecnie standardem we wszystkich współczesnych układach firmy NVIDIA, jest podstawą dotyczącej obliczeń równoległych strategii firmy NVIDIA. CUDA spotkała się z doskonałym przyjęciem światowej społeczności naukowców, którzy dzięki zastosowaniu CUDA byli w stanie przyspieszyć działanie swoich aplikacji od 20 do 200 razy. Architektura CUDA znajduje zastosowanie w szerokiej gamie systemów, od superkomputerów i stacji roboczych po standardowe komputery typu desktop, dzięki czemu ponad 25 000 programistów może już dzisiaj opracowywać swoje aplikacje przeznaczone dla CUDA.

„Opracowanie OpenCL to doskonała wiadomość dla przemysłu IT, a NVIDIA jest zachwycona mogąc odgrywać znaczącą rolę w ustanawianiu nowych standardów promujących obliczenia na GPU”, powiedział Manju Hegde, główny menedżer CUDA w firmie NVIDIA. „Cieszymy się, że firma Apple pomaga wprowadzać OpenCL. Ich przekonanie, że procesory graficzne są już niezbędne do działania typowych aplikacji konsumenckich stanowi milowy krok w historii zastosowań komputerów”.

Neil Trevett, wiceprezes działu wbudowanych treści cyfrowych w firmie NVIDIA, jest także przewodniczącym grupy roboczej OpenCL w Khronos Group.

„Specyfikacja OpenCL powstała, gdyż tacy liderzy rynku jak NVIDIA zauważyli możliwość powiększenia rynku heterogenicznych obliczeń równoległych poprzez opracowanie otwartego standardu, dostępnego na wielu platformach”, powiedział Trevett. „NVIDIA będzie aktywnie pracować nad rozwojem specyfikacji OpenCL i będzie ją obsługiwać na wszystkich swoich platformach, udostępniając twórcom oprogramowania dodatkowy sposób na wykorzystanie niezwykłych mocy obliczeniowych procesorów graficznych NVIDIA”.

O firmie NVIDIA
NVIDIA jest światowym liderem technologii obliczeń wizualnych i twórcą GPU (procesora graficznego), układu o wysokiej wydajności oferującego nowoczesną, interaktywną grafikę w stacjach roboczych, komputerach osobistych, konsolach do gier i urządzeniach przenośnych. NVIDIA oferuje produkty z serii GeForce dla zastosowań rozrywkowych i domowych, Quadro® na rynku profesjonalnego projektowania i wizualizacji oraz Tesla™ dla rynku obliczeń o wysokiej wydajności. Siedziba firmy NVIDIA mieści się w Santa Clara w Kalifornii, z biurami w Azji, Europie i w obu Amerykach. Więcej informacji można znaleźć w internetowej witrynie firmy pod adresem www.nvidia.pl.

# # #

© 2008 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logo NVIDIA, GeForce, Quadro, Tesla, CUDA są znakami towarowymi i/lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli.

Uwaga: W przypadku zainteresowania również innymi notatkami prasowymi dotyczącymi firmy NVIDIA, prosimy odwiedzić stronę informacji prasowych znajdującą się tutaj. 
 
 
 
FacebookTwitterGoogle+Nasza KlasaLinkedIn