NVIDIA przyznaje Uniwersytetowi Harvarda tytuł CUDA Centre of Excellence

 
 

Product PR

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

NVIDIA przyznaje Uniwersytetowi Harvarda tytuł CUDA Centre of Excellence

Uniwersytet Harvarda mianowany CUDA Centre of Excellence w uznaniu pionierskich prac wykorzystujących obliczenia na GPU

SANTA CLARA, CA — 2 KWIECIEŃ 2009 — NVIDIA Corporation, twórca procesora graficznego GPU, ogłosiła dziś przyznanie Uniwersytetowi Harvarda tytułu CUDA Centre of Excellence w uznaniu zaangażowania w nauczanie technik obliczeniowych na GPU oraz wykorzystanie zintegrowanych procesorów GPU obsługujących CUDA™, jako głównego wsparcia projektów inżynierskich oraz badawczo-naukowych. Przyznany tytuł jest dopełnieniem wcześniejszej dotacji w wysokości 2 mln USD, jaką uczelnia otrzymała od organizacji National Science Foundation (NSF) na rozwój komputerowych nauk obliczeniowych GPU.

CUDA to architektura obliczeniowa NVIDIA umożliwiająca programowalnym procesorom GPU wykorzystanie standardowych języków programowania, uwalniając ich moc masowego przetwarzania równoległego do zastosowania w szerokiej gamie aplikacji poza-graficznych.

"W świetle błyskawicznie rosnącego zainteresowania architekturą CUDA wśród członków naukowego środowiska Bostonu i kampusu Uniwersytetu Harvarda wierzymy, iż jest to najlepszy moment na ogłoszenie takiego partnerstwa", powiedział Hanspeter Pfister, profesor tytularny Gordon McKay Wydziału Nauk Komputerowych Szkoły Inżynierii i Nauk Stosowanych Harvarda oraz dyrektor ds. wizualnych technik obliczeniowych Inicjatywy Innowacji Komputerowych w Harvardzie. “Tak wspaniały gest od NVIDIA z pewności rozszerzy nasze możliwości kształcenia studentów Harvarda oraz przyspieszy nasze projekty badawcze, promujące zastosowanie technik obliczeniowych procesorów GPU w nauce i innych zaawansowanych dziedzinach.”

Pfister, który aktualnie zajmuje się nauczaniem nowego przedmiotu związanego z różnorodnymi technikami obliczeniowymi, dodał: "Moje zajęcia zostały tak przygotowane by móc w pełni spełnić rosnące zapotrzebowanie i zainteresowanie świata nauki programowaniem przy użyciu GPU. Już teraz oczekujemy wykorzystania możliwości powstałego w ten sposób grona naukowego i zalet środowiska CUDA – dzięki tym nowym zasobom nasi studenci oraz pokrewna społeczność techniczna otrzymuje nowe, ekscytujące szanse rozwoju. "

Harvard stosuje już procesory GPU do przeprowadzania badań w najistotniejszych obszarach, takich jak odkrywanie skomplikowanej struktury ludzkiego mózgu (projekt Connectome), pochodzenie wszechświata (projekt teleskopu MWA) czy badania nad chemią kwantową cząsteczek (projekt Qchem).

"Przyznanie Uniwersytetowi Harvarda miana CUDA Centre of Excellence jest formalnym przypieczętowaniem długiej współpracy akademickiej pomiędzy uczelnią i firmą NVIDIA", powiedział Bill Dally, szef działu badań i rozwoju w firmie NVIDIA. "Harvard dołączy architekturę CUDA do swojej szerokiej oferty programowej. Technologia będzie wykorzystywana w projektach opracowywanych na naszym uniwersytecie oraz przedsięwzięciach realizowanych w ramach współpracy z wydziałami Uniwersytetu Boston. Ma to na celu popularyzowanie technik obliczeniowych na GPU wśród naukowców i inżynierów w całym akademickim środowisku Bostonu".

W grudniu 2008 roku tytuł pierwszego europejskiego CUDA Centre of Excellence przyznano Uniwersytetowi Cambridge w Wielkiej Brytanii. Relacja z wręczania nagrody doktorowi Grahamowi Pullanowi z Mitsubishi Heavy Industries, wykładowcy Wydziału Turbomaszynerii na Uniwersytecie w Cambridge dostępna jest pod adresem www.youtube.com/nvidiatesla.

Więcej informacji na temat NVIDIA i CUDA dostępnych jest na oficjalnej stronie www.nvidia.pl oraz w części CUDA Zone pod adresem www.nvidia.pl/cuda. Szczegółowe informacje o Uniwersytecie Harvarda oraz Szkole Inżynierii i Nauk Stosowanych znajdują się pod adresami www.harvard.edu oraz www.seas.harvard.edu.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (Nasdaq: NVDA) jest światowym liderem technologii obliczeń wizualnych i twórcą GPU (procesora graficznego), układu o wysokiej wydajności oferującego nowoczesną, interaktywną grafikę w stacjach roboczych, komputerach osobistych, konsolach do gier i urządzeniach przenośnych. NVIDIA oferuje produkty z serii GeForce dla zastosowań rozrywkowych i domowych, Quadro® na rynku profesjonalnego projektowania i wizualizacji oraz Tesla™ dla rynku obliczeń o wysokiej wydajności. Siedziba firmy NVIDIA mieści się w Santa Clara w Kalifornii, z biurami w Azji, Europie i w obu Amerykach. Więcej informacji można znaleźć w internetowej witrynie firmy pod adresem www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: Programu Centrum Doskonałości CUDA, korzyści ze współpracy NVIDIA i Uniwersytetu Harvard oraz wydajności, wpływu i korzyści z zastosowania technologii CUDA są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; przyjęcia CPU do wykonywania zadań równoległych; projektów, błędów oprogramowania lub produkcji; wpływu rozwoju technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach klientów i ich wymaganiach; przyjęcia przez klientów odmiennych standardów lub produktów konkurencji; zmian w standardach i interfejsach przemysłowych; niespodziewanych spadków wydajności w naszych produktach lub technologiach w sytuacji, gdy zintegrowane zostają w systemach komputerowych oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 26 października 2008 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2009 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logo NVIDIA, GeForce, Quadro, Tesla, i CUDA są znakami towarowymi i/lub zarejestrowanymi znakami towarowymi w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn