Przyspiesz swoje badania za pomocą prekonfigurowanego klastra Tesla

 
 

Product PR

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

Przyspiesz swoje badania za pomocą prekonfigurowanego klastra Tesla

Dostępne są już gotowe do zainstalowania, prekonfigurowane klastry z CPU i systemami 1U Tesla S1070

SANTA CLARA, KALIFORNIA — 5 MAJA 2009 — NVIDIA i partnerzy tej firmy poinformowali dzisiaj, że dostępne są już w sprzedaży Prekonfigurowane Klastry Tesla™ GPU, gotowe do uruchomienia, osiągalne w aktualnej ofercie rozwiązania pozwalające naukowcom i osobom zarządzającym działami IT na łatwe rozszerzenie istniejących centrów danych o możliwości przetwarzania danych przez procesory graficzne.

Prekonfigurowane Klastry Tesla GPU oferują wydajność do 30 razy wyższą niż rozwiązania bazujące tylko na CPU, pozwalając menadżerom IT na stosowanie mniejszych systemów, charakteryzujących się większą gęstością obliczeń. Pobierają one znacząco mniej energii, co przekłada się na wyraźnie niższe koszty, nadal spełniając rosnące wymagania w takich zastosowaniach jak obliczeniowa dynamika płynów, dynamika molekularna, przetwarzanie danych sejsmicznych czy obliczenia finansowe.

Oddział Corporate and Investment Banking wielkiego francuskiego banku BNP Paribas wymienił niedawno 500 tradycyjnych CPU, pobierających 25 kW energii, na mniejsze klastry składające się z serwerów CPU oraz dwóch systemów 1U S1070, których zużycie energii wynosi tylko 2 kW. Biorąc pod uwagę ogromny wzrost wydajności uzyskany dzięki zastosowaniu procesorów graficznych Tesla, zużywający mniej energii klaster pozwolił bankowi BNP Paribas na pobieranie o 190 razy mniej energii niż poprzednio.

Rosnące zainteresowanie obliczeniami na GPU w segmencie obliczeń o wysokiej wydajności wyraźnie świadczy o zapotrzebowaniu branży na łatwo dostępne rozwiązania obliczeniowe.

„Na świecie pracuje od 15 do 20 milionów inżynierów, naukowców i badaczy, walczących o dostęp do superkomputerów, co doprowadziło do powstania ogromnego, stłumionego zapotrzebowania na moc obliczeniową”, powiedział Andy Keane, menedżer generalny działu urządzeń Tesla w firmie NVIDIA. „Dzięki pojawieniu się Prekonfigurowanych Klastrów Tesla, każdy z nich może łatwo zainstalować klaster superkomputerowy wykorzystujący GPU, który znacznie obniża zużycie energii, pozwalając jednocześnie na dalsze prowadzenie prac”.

„Dostęp do superkomputera może być bardzo trudny, szczególnie że niektóre z naszych obliczeń mogą trwać tygodnie, a nawet miesiące. Na dodatek, kupno superkomputera jest znaczącym wydatkiem dla każdego uniwersyteckiego zespołu badawczego”, powiedział Axel Kohlmeyer, szef Centrum Modelowania Molekularnego na Uniwersytecie Pennsylvania. „Od kiedy mamy dostęp do klastra Tesla, możemy wykonywać nasze algorytmy do 100 razy szybciej, i co jeszcze ważniejsze, możemy uruchamiać większe i bardziej złożone symulacje, wykonując badania, których nie byliśmy w stanie zrobić wcześniej. To dla nas wielka zmiana”.

Prekonfigurowane Klastry Tesla składają się z serwerów z procesorami x86, połączonymi z systemami 1U Tesla S1070. Dostępne konfiguracje zaczynają się od 16 teraflopsów wydajności, oferowanych przez cztery systemy Tesla S1070s, z których każdy zawiera cztery procesory graficzne Tesla z serii 10. Wszystkie systemy wyposażone są w serwery, przełączniki InfiniBand i okablowanie, pozwalają także na dostosowanie do indywidualnych potrzeb klienta.

Prekonfigurowane Klastry Tesla dostępne są od dzisiaj w ofercie Preferowanych Partnerów Tesla GPU, wśród których znajdują się takie firmy jak AMAX, Appro, CADNetwork, Colfax, Cray, Dep, FluiDyna, HPC Technologies, Inspur, JRTI, Megware, Microway, NetWeb, PCPC, Penguin, Silicon Mechanics, Sprinx, T-Platforms, Viglen i Xenon. Więcej informacji na temat ich produktów i usług znaleźć można na stronie www.nvidia.pl/page/tesla_wtb.html.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (Nasdaq: NVDA) jest światowym liderem technologii obliczeń wizualnych i twórcą GPU (procesora graficznego), układu o wysokiej wydajności oferującego nowoczesną, interaktywną grafikę w stacjach roboczych, komputerach osobistych, konsolach do gier i urządzeniach przenośnych. NVIDIA oferuje produkty z serii GeForce® dla zastosowań rozrywkowych i domowych, Quadro® na rynku profesjonalnego projektowania i wizualizacji oraz Tesla™ dla rynku obliczeń o wysokiej wydajności. Siedziba firmy NVIDIA mieści się w Santa Clara w Kalifornii, z biurami w Azji, Europie i w obu Amerykach. Więcej informacji można znaleźć w internetowej witrynie firmy pod adresem www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: korzyści, funkcji, wpływu i możliwości prekonfigurowanych klastrów NVIDIA Tesla GPU są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; zastosowania GPU do obliczeń równoległych; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 25 stycznia 2009 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2009 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, GeForce, Quadro i Tesla są znakami towarowymi i/lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn