Technologia NVIDIA CUDA została wykorzystana przy odnawianiu historycznego nagrania wideo z pierwszego lądowania ludzi na księżycu w czasie misji Apollo 11

 
 

Product PR

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

Comparative images showing original NASA archive footage and 2009 CUDA-accelerated restored images
Comparison_Raising_American_Flag
Raising the American Flag
Comparison_Aldrin_First_Step
First Step on the Moon
Comparison_Apollo_Plaque_Read
Reading the Apollo 11 dedication plaque
Comparative videos showing original NASA archive footage and 2009 CUDA-accelerated restored images
Comparison_Raising_American_Flag_mpeg
View Video Clip (6.8 MB MPEG)
Raising the American Flag
Apollo_11_Plaque_Comparison_mpeg
View Video Clip (6.62MB MPEG)
Reading the Apollo 11 dedication plaque

Technologia NVIDIA CUDA została wykorzystana przy odnawianiu historycznego nagrania wideo z pierwszego lądowania ludzi na księżycu w czasie misji Apollo 11

Firma Lowry Digital wykorzystuje procesory graficzne NVIDIA do ulepszenia telewizyjnego nagrania z lat 60-tych do jakości High-Definition z XXI wieku

SANTA CLARA, KALIFORNIA — 5 SIERPNIA 2009 - Kiedy oryginalne nagranie NASA z lądowania Apollo 11 na Księżycu zostało przypadkowo zniszczone, wydawało się, że świat stracił wizualny zapis jednego z największych osiągnięć ludzkości. Na szczęście, wyjątkowa technologia cyfrowej rekonstrukcji nagrań wideo firmy Lowry Digital, wykorzystująca procesory graficzne (GPU) NVIDIA® Tesla™ z technologią CUDA™ pozwoliła podnieść jakość telewizyjnej rejestracji oryginalnego nagrania, dzięki czemu możemy dzisiaj oglądać epokowy krok Neila Armstronga w jakości high-definition (HD).

„Dzięki NVIDIA CUDA firma Lowry Digital mogła opracowywać i wykorzystać, w praktyczny i wydajny sposób, znacznie bardziej złożone algorytmy przetwarzania obrazu niż byłoby to możliwe innymi środkami”, powiedział John D. Lowry, założyciel Lowry Digital. „Technologia CUDA znacząco zwiększyła zarówno jakość obrazu, jak i wydajność naszego procesu rekonstrukcji”.

Układy graficzne NVIDIA Tesla to procesory równoległe o wysokiej wydajności, wykonujące obliczenia wspólnie z CPU. Wymagające obliczeniowo zadania, takie jak rekonstrukcja cyfrowych nagrań, wykorzystują potężne możliwości obliczeniowe GPU, zaś sekwencyjne fragmenty kodu wykonywane są przez CPU, co przyspiesza cały proces i skraca czas jego wykonania.

Firma Lowry Digital do produkcji ostatecznej wersji filmu wykorzystała kilka różnych źródeł, zaczynając od materiałów niskiej jakości, takich jak przekaz telewizyjny oraz nagranie z ręcznej kamery 8mm, filmującej monitor w stacji obserwacyjnej NASA w Honeysuckle Creek w Australii. Opublikowane niedawno nagranie wideo z misji Apollo 11 zostało oczyszczone poprzez usunięcie takich artefaktów jak szum, ciemne rogi obrazu, rozmycia i smugi, co pozwoliło na uzyskanie prawidłowego kontrastu i wyższej rozdzielczości.

Oczyszczanie każdej klatki filmu w systemie korzystającym jedynie z CPU zajęłoby firmie Lowry Digital od 20 do 45 minut. Procesory Tesla pozwalają do 100 razy zwiększyć wydajność, skracając czas rekonstrukcji jednej klatki filmu do zaledwie sekund. Ostateczna wersja filmu dokumentującego misję Apollo 11 będzie trwała dwie i pół godziny – w jakości HD.

„Proces odnawiania firmy Lowry Digital pozwolił na filmach z misji Apollo 11 dojrzeć szczegóły wcześniej niedostrzegalne”, powiedział Andy Keane, menedżer generalny działu urządzeń Tesla w firmie NVIDIA. „Możemy teraz zobaczyć twarze Neila Armstronga i Buzza Aldrina za szybami ich hełmów, gwiazdy na fladze USA i niezwykłe szczegóły powierzchni Księżyca. Jesteśmy dumni, że NVIDIA miała tak istotny wkład w ten historyczny projekt”.

Proces cyfrowego odnawiania firmy Lowry Digital wykorzystuje wydajne algorytmy przetwarzania obrazu, które doskonalono podczas rekonstrukcji ponad 400 filmów fabularnych, w tym takich klasycznych arcydzieł jak „Casablanca” czy „Doktor Żywago”. Firma oferuje także własne usługi przetwarzania obrazu dla nowych produkcji, wykorzystane na przykład w filmie „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”. Lowry Digital nadal pracuje nad odnawianiem archiwalnych nagrań NASA z lądowań na Księżycu i zgodnie z planem swój projekt ma zakończyć we wrześniu bieżącego roku.

Zdjęcia i wideo z odzyskanego filmu z misji Apollo 11 są dostepne pod tym adresem: //svs.gsfc.nasa.gov/vis/a010000/a010400/a010451/

O firmie NVIDIA
NVIDIA jest światowym liderem technologii obliczeń wizualnych i twórcą GPU (procesora graficznego), układu o wysokiej wydajności oferującego nowoczesną, interaktywną grafikę w stacjach roboczych, komputerach osobistych, konsolach do gier i urządzeniach przenośnych. NVIDIA oferuje produkty z serii GeForce® dla zastosowań rozrywkowych i domowych, Quadro® na rynku profesjonalnego projektowania i wizualizacji oraz Tesla™ dla rynku obliczeń o wysokiej wydajności. Siedziba firmy NVIDIA mieści się w Santa Clara w Kalifornii, z biurami w Azji, Europie i w obu Amerykach. Więcej informacji można znaleźć w internetowej witrynie firmy pod adresem www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: korzyści, funkcji, wpływu i możliwości procesorów NVIDIA Tesla oraz architektury CUDA; a także wpływu procesorów graficznych NVIDIA Tesla na proces rekonstrukcji firmy Lowry Digital są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; zastosowania GPU do obliczeń równoległych; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 26 kwietnia 2009 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

# # #

© 2009 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, Tesla, CUDA, GeForce i Quadro są znakami towarowymi i/lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Wszystkie nazwy firm i/lub produktów mogą być nazwami handlowymi, znakami towarowymi i/lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn