NIVIDIA oferuje obsługę OpenCL w systemie Snow Leopard

 
 

Product PR

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

NIVIDIA oferuje obsługę OpenCL w systemie Snow Leopard

Wszystkie oferowane przez Apple procesory graficzne NVIDIA z obsługą CUDA są w pełni obsługiwane przez nowy system operacyjny

SANTA CLARA, Kalifornia — 4 września 2009 — Snow Leopard, nowy system operacyjny firmy Apple, jest pierwszym systemem ze zintegrowanym OpenCL, międzyplatformowym, otwartym standardem programowania, pozwalającym twórcom oprogramowania na wykorzystanie ogromnej mocy obliczeniowej dostępnej obecnie w procesorach graficznych i spożytkowanie jej w dowolnej aplikacji.

OpenCL działający na procesorach wykorzystujących architekturę NVIDIA® CUDA™ pozwala aplikacjom na jednoczesne wykorzystanie CPU i GPU jako koprocesorów. Zintegrowanie przez NVIDIA architektury CUDA w swoich produktach pozwala zaoferować użytkownikom produktów firmy Apple szeroką gamę 10 procesorów graficznych oficjalnie obsługiwanych przez system Snow Leopard. Są to: NVIDIA® GeForce® 9400M, GeForce 9600M GT, GeForce 8600M GT, GeForce GT 120, GeForce GT 130, GeForce GTX 285, GeForce 8800 GT, GeForce 8800 GS, NVIDIA® Quadro® FX 4800 oraz Quadro FX 5600.

„NVIDIA przewodniczy grupie roboczej OpenCL i jest jedyną firmą, która oferuje sterowniki OpenCL dla GPU tysiącom twórców oprogramowania dla systemu Snow Leopard, Windows i Linux”, powiedział Sanford Russell, szef działu CUDA w firmie NVIDIA. „Jesteśmy zachwyceni widząc rynkową premierę systemu Snow Leopard, gdyż oznacza to rozpoczęcie ery obliczeń na GPU dla wszystkich użytkowników Apple”.

NVIDIA dysponuje dokumentacją oraz narzędziami do OpenCL, w tym szczegółowym przewodnikiem programowania, podręcznikiem „Najlepsze wzory” zawierającym wskazówki dotyczące podnoszenia wydajności , próbki kodu z pakietu SDK oraz niebawem mającym się ukazać graficznym profilerem do optymalizacji wydajności. Oprócz ścisłej współpracy z firmą Apple przy włączeniu obsługi OpenCL do systemu Snow Leopard, NVIDIA opublikowała także zgodne sterowniki OpenCL dla systemów Windows i Linux.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.nvidia.co.uk/opencl, zaś dodatkowe informacje o systemie Snow Leopard firmy Apple dostępne są na stronie www.apple.com/macosx.

O firmie NVIDIA
Firma NVIDIA (Nasdaq: NVDA) pokazała światu moc grafiki komputerowej w momencie wynalezienia procesora graficznego (GPU) w 1999 roku. Od tego czasu, firma konsekwentnie ustanawia nowe standardy w obliczeniach wizualnych dzięki zapierającej dech w piersiach interaktywnej grafice dostępnej w szeregu nowoczesnych urządzeń takich jak smartfony, notebooki czy stacje robocze. Dzięki gruntownej znajomości programowalnych procesorów graficznych, NVIDIA doprowadziła do wielu przełomowych osiągnięć w dziedzinie obliczeń równoległych. Osiągnięcia te sprawiły, iż obliczenia superkomputerowe stały się ekonomicznym i szeroko dostępnym rozwiązaniem. W rankingu magazynu Fortune 2 lata z rzędu firma NVIDIA figuruje jako nr 1 wśród innowacyjnych firm branży półprzewodników. Więcej informacji znaleźć można pod adresem www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: korzyści, funkcji, wpływu, wydajności i możliwości OpenCL w architekturze NVIDIA CUDA są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; zastosowania GPU do obliczeń równoległych; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 26 lipca 2009 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2009 NVIDIA Corporation. NVIDIA, logotyp NVIDIA, CUDA, GeForce i Quadro są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. OpenCL jest znakiem towarowym Apple Inc. wykorzystywanym na licencji przez Khronos Group Inc. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

Uwaga dla wydawców: Dodatkowe inforacje dotyczącej firmy NVIDIA dostepne są w NVIDIA Press Room pod adresem //www.nvidia.pl/page/press_room.html/ 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn