NVIDIA współpracuje z firmą Microsoft w dziedzinie obliczeń na GPU o wysokiej wydajności

 
 

Product PR

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

NVIDIA współpracuje z firmą Microsoft w dziedzinie obliczeń na GPU o wysokiej wydajności

Użytkownicy wykorzystują moc procesorów graficznych NVIDIA Tesla w zastosowaniach firmowych dzięki systemowi Windows HPC Server 2008

SANTA CLARA, Kalifornia — 28 września, 2009 - NVIDIA poinformowała dzisiaj o współpracy z firmą Microsoft nad promocją procesorów graficznych (GPU) NVIDIA® Tesla™ w obliczeniach równoległych o wysokiej wydajności przy zastosowaniu systemu operacyjnego Windows HPC Server 2008.

„Połączenie układów GPU i CPU obrazuje ogromną moc i możliwości przetwarzania wielordzeniowego”, powiedział Dan Reed, wiceprezes działu Extreme Computing w firmie Microsoft. „Współpraca firm NVIDIA i Microsoft przy platformie Windows HPC Server pozwoli naukowcom i badaczom z wielu dziedzin osiągnąć wydajność superkomputerów w różnych zastosowaniach”.

Dział NVIDIA Research stworzył kilkanaście aplikacji wykorzystujących GPU, przeznaczonych dla platformy Windows HPC Server 2008, takich jak np. program do raytracingu, który może być wykorzystywany przy fotorealistycznym modelowaniu samochodów. W związku z tym NVIDIA wraz działem badawczym Microsoft Research zainstalowała duży klaster obliczeniowy złożony z układów Tesla i bada aplikacje zoptymalizowane dla potrzeb GPU.

Dodatkowo, szeroka gama aplikacji firmowych - z takich dziedzin jak eksploracja danych, uczenie maszynowe (czyli projektowanie i rozwój algorytmów) czy analityka biznesowa, oraz naukowych, takich jak dynamika molekularna, obliczenia finansowe oraz obliczenia sejsmiczne - wykorzystuje zastosowaną w GPU firmy NVIDIA masowo-równoległą architekturę CUDA™ w celu osiągnięcia wyższego stopnia produktywności.

Architektura CUDA pozwala twórcom oprogramowania na jednoczesne zastosowanie CPU i GPU. Wymagające obliczeniowo sekcje aplikacji wykorzystują możliwości obliczeń równoległych GPU, zaś sekwencyjne fragmenty kodu wykonywane są przez CPU

„Połączenie układów GPU i platformy Windows miało rozliczne korzyści dla naszej społeczności VMD (Visual Molecular Dynamics - wizualnej dynamiki molekularnej), pozwalając tysiącom użytkowników wykorzystać zaawansowane możliwości analizy molekularnej i wizualizacji”, powiedział John Stone, główny programista badawczy na University of Illinois Urbana-Champaign. „W miarę jak zajmujemy się coraz większymi strukturami biomolekularnymi, procesory graficzne odgrywać będą coraz ważniejszą rolę, gdyż udostępniają ogromną moc obliczeniową dla naszych zadań, które w znacznym stopniu mogą być opracowane za pomocą obliczeń równoległych”.

„Społeczność naukowa była jedną z pierwszych, która zdała sobie sprawę z możliwości GPU w ich pracach, obserwując znaczne wzrosty wydajności od 20 do 200 razy w działaniu wymagających obliczeniowo aplikacji”, powiedział Andy Keane, menedżer generalny działu urządzeń Tesla w firmie NVIDIA. „Naukowcy coraz częściej wykorzystują systemy Windows w stacjach roboczych i centrach danych ze względu na dostęp do zaawansowanych narzędzi programistycznych takich jak Microsoft Visual Studio, łatwość zarządzania tymi systemami oraz niski całkowity koszt utrzymania”.

NVIDIA Tesla, produkty obliczeń na GPU o wysokiej wydajności, obsługują systemy Windows XP i Windows Vista na stacjach roboczych oraz Windows Server 2003 i Windows Server 2008, stosowane w centrach danych. Produkty obliczeń na GPU Tesla C1060 i S1070 dostępne są w ofercie większości wiodących producentów systemów, w tym firm Cray, Dell, HP i Lenovo.

O firmie NVIDIA
Firma NVIDIA (Nasdaq: NVDA) pokazała światu moc grafiki komputerowej w momencie wynalezienia procesora graficznego (GPU) w 1999 roku. Od tego czasu, firma konsekwentnie ustanawia nowe standardy w obliczeniach wizualnych dzięki zapierającej dech w piersiach interaktywnej grafice dostępnej w szeregu nowoczesnych urządzeń takich jak smartfony, notebooki czy stacje robocze. Dzięki gruntownej znajomości programowalnych procesorów graficznych, NVIDIA doprowadziła do wielu przełomowych osiągnięć w dziedzinie obliczeń równoległych. Osiągnięcia te sprawiły, iż obliczenia superkomputerowe stały się ekonomicznym i szeroko dostępnym rozwiązaniem. W rankingu magazynu Fortune 2 lata z rzędu firma NVIDIA figuruje jako nr 1 wśród innowacyjnych firm branży półprzewodników. Więcej informacji znaleźć można pod adresem www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: korzyści, funkcji, wpływu, wydajności i możliwości procesorów graficznych NVIDIA Tesla oraz architektury CUDA i zalet przetwarzania wielordzeniowego są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; zastosowania GPU do obliczeń równoległych; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 26 lipca 2009 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

# # #

© 2009 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, Tesla i CUDA są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn