Państwowe Laboratorium Oak Ridge zastosuje architekturę NVIDIA “Fermi” e swoim nowym superkomputerze

 
 

Product PR

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

Państwowe Laboratorium Oak Ridge zastosuje architekturę NVIDIA “Fermi” e swoim nowym superkomputerze

Superkomputer Oak Ridge wykorzysta technologię obliczeń na GPU NVIDIA by pokonać rekord wydajności osiągnięty przez najszybszy obecnie superkomputer na świecie

SANTA CLARA, Kalifornia — 30go września 2009 - Państwowe Laboratorium Oak Ridge (ORNL) ogłosiło dzisiaj plany dotyczące swojego superkomputera, który wykorzystywał będzie architekturę obliczeń na GPU następnej generacji NVIDIA® CUDA™ o kodowej nazwie „Fermi”. Wykorzystywany do badań w takich dziedzinach jak energia czy klimat superkomputer ORNL będzie walczył o pałeczkę pierwszeństwa osiągając 10-ciokrotnie wyższą wydajność niż obecny najszybszy superkomputer na świecie.

Jeff Nichols, zastępca dyrektora działu obliczeń i nauk obliczeniowych w laboratorium ORNL wystąpił wspólnie założycielem I CEO firmy NVIDIA Jen-Hsun Huangiem podczas on głównej prezentacji konferencji NVIDIA GPU Technology Conference. Widownia licząca 1400 naukowców i deweloperów dowiedziała się, iż “Fermi” przyniesie istotne naukowe przełomowe zmiany w nauce, które nie mogłyby zaistnieć bez tej technologii.

“To będzie pierwsza architektura oparta o współdzielenie obliczeń przez procesory, którą Oak Ridge wykorzysta w celach naukowych stad też jesteśmy podekscytowani możliwościami, jakie daje ta technologia w dziedzinie rozwiązywania skomplikowanych zadań naukowych, „ dodał Nichols. “Bazując na technologii NVIDIA, Oak Ridge podejmie wyzwanie stworzenia platformy obliczeniowej, która podniesie poprzeczkę wydajności obliczeń o dziesięć lat i osiągnie poziom mierzalny w exaflopach.”

ORNL donosi również, iż ma w planach stworzenie konsorcjum Hybrid Multicore. Celem tego konsorcjum jest współpraca z twórcami najważniejszych kodów aplikacji naukowych i stworzenie takich aplikacji, które by mogły być obsługiwane przez superkomputery następnej generacji wyposażone w GPU.

“Pierwsze dwie generacje architektury procesorów graficznych CUDA umożliwiły firmie NVIDIA zajęcie poczytnego miejsca w dziedzinie naukowych obliczeń oraz dostarczenie rozwiązań o wysokiej wydajności dla szerokiej gamy aplikacji. „ powiedział Bill Dally, szef działu badań o rozwoju, “Architektura “Fermi’ jest prawdziwym kołem napędowym nauki, a współpracując z tak uznanymi centrami naukowymi jak ORNL, możliwości wydają się nieograniczone. ”

Więcej informacji o “Fermi”, następnej generacji architektury grafiki i obliczeń NVIDIA CUDA: www.nvidia.pl/fermi; więcej informacji o ORNL znajduje się pod adresem: www.ornl.gov

O firmie NVIDIA
Firma NVIDIA (Nasdaq: NVDA) pokazała światu moc grafiki komputerowej w momencie wynalezienia procesora graficznego (GPU) w 1999 roku. Od tego czasu, firma konsekwentnie ustanawia nowe standardy w obliczeniach wizualnych dzięki zapierającej dech w piersiach interaktywnej grafice dostępnej w szeregu nowoczesnych urządzeń, takich jak smartfony, notebooki czy stacje robocze. Dzięki gruntownej znajomości programowalnych procesorów graficznych, NVIDIA doprowadziła do wielu przełomowych osiągnięć w dziedzinie obliczeń równoległych. Osiągnięcia te sprawiły, iż obliczenia superkomputerowe stały się ekonomicznym i szeroko dostępnym rozwiązaniem. W rankingu magazynu Fortune, 2 lata z rzędu firma NVIDIA figuruje jako nr 1 wśród innowacyjnych firm branży półprzewodników. Więcej informacji znaleźć można pod adresem www.nvidia.pl. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn