Nowe procesory graficzne NVIDIA Tesla dziesięciokrotnie zmniejszają koszt obliczeń superkomputerowych

 
 

Product PR

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

Nowe procesory graficzne NVIDIA Tesla dziesięciokrotnie zmniejszają koszt obliczeń superkomputerowych

Nowe produkty Tesla wykorzystujące architekturę Fermi oferują wydajność klastra CPU przy jednej dziesiątej jego kosztów i jednej dwudziestej jego zużycia energii.

PORTLAND, Oregon — SC09 — 16 LISTOPADA 2009 — NVIDIA Corp. (Nasdaq: NVDA) przedstawiła dzisiaj przeznaczone na rynek obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) procesory równoległe z serii Tesla 20, oparte na CUDA™ i architekturze nowej generacji oznaczonej kodową nazwą „Fermi”.

Zaprojektowane z myślą o obliczeniach równoległych, procesory graficzne NVIDIA® Tesla™ z serii 20 redukują koszt oferując taką samą wydajność jak tradycyjny klaster wykorzystujący CPU, ale przy jednej dziesiątej jego kosztów i jednej dwudziestej jego zużycia energii.

Tesla 20 wprowadza nowe funkcje, które pozwalają wielu aplikacjom osiągnąć znacznie wyższą wydajność przy wykorzystaniu obliczeń na GPU. Wśród zastosowań znajdziemy raytracing, trójwymiarowe obliczenia w chmurze, kodowanie wideo, wyszukiwanie w bazach danych, analiza danych, komputerowo wspomagane konstruowanie i wyszukiwanie wirusów.

„NVIDIA zaproponowała w układzie Fermi bardzo atrakcyjną architekturę, oferującą zestaw funkcji, który udostępnia tę technologię dla całego przemysłu komputerowego”, powiedział Jack Dongarra, szef Innovative Computing Laboratory na Uniwersytecie Tennessee i współautor słynnych bibliotek LINPACK i LAPACK.

Procesory graficzne Tesla z serii 20 oferują funkcje obliczeń równoległych, które nigdy dotąd nie były oferowane w jednym urządzeniu. Należą do nich:

 • Obsługa nowej generacji standardu obliczeń zmiennoprzecinkowych podwójnej precyzji IEEE 754-2008
 • Obsługa kodów korekcyjnych ECC, zapewniająca bezkompromisową niezawodność i dokładność
 • Wielopoziomową hierarchię pamięci podręcznej z pamięciami podręcznymi poziomów L1 i L2
 • Obsługa języka programowania C++
 • Obsługę do 1 TB pamięci, współbieżna obsługa jądra, szybkie przełączanie wątków, 10x szybsze operacje atomowe, 64-bitowa wirtualna przestrzeń adresowa, wywołania systemowe i funkcje rekursywne.

Rdzeń procesorów graficznych Tesla oparty jest na masowo równoległej architekturze obliczeniowej CUDA, oferującej twórcom oprogramowania model obliczeń równoległych łatwiejszy do zrozumienia i oprogramowania niż jakakolwiek alternatywa opracowania w ciągu ostatnich 50 lat.

„Bez wątpienia przyszłością technik obliczeniowych jest przetwarzanie równoległe, wobec czego konieczne jest, by studenci informatyki uzyskali solidne podstawy programowania architektur równoległych”, powiedział dr Wen-mei Hwu, profesor wydziału Electrical and Computer Engineering na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign. „Procesory graficzne i model programowania CUDA pozwalają studentom na szybkie poznanie koncepcji programowania równoległego i natychmiastowe uzyskanie znaczących wzrostów wydajności”.

Rodzina procesorów graficznych Tesla z serii 20 obejmuje:

 • Procesory obliczeniowe GPU Tesla C2050 i C2070
  • Karty PCI-Express Gen-2 z pojedynczym GPU dla stacji roboczych
  • Do 3 GB i 6 GB (odpowiednio) wbudowanej pamięci GDDR5
  • Wydajność podwójnej precyzji w zakresie od 520 GFlops do 630 GFlops
 • Systemy obliczeniowe GPU Tesla S2050 i S2070
  • Cztery procesory Tesla w systemie 1U przeznaczonym dla klastrów i centrów danych
  • Do 12 GB i 24 GB (odpowiednio) pamięci systemowej w ramach wbudowanej pamięci GDDR5
  • Wydajność podwójnej precyzji w zakresie od 2.1 TFlops do 2.5 TFlops

Produkty te dostępne będą w maju 2010. Więcej informacji na temat nowych produktów Tesla z serii 20 znaleźć można na stronach produktów Tesla.

O firmie NVIDIA

Firma NVIDIA (Nasdaq: NVDA) pokazała światu moc grafiki komputerowej w momencie wynalezienia procesora graficznego (GPU) w 1999 roku. Od tego czasu, firma konsekwentnie ustanawia nowe standardy w obliczeniach wizualnych dzięki zapierającej dech w piersiach interaktywnej grafice dostępnej w szeregu nowoczesnych urządzeń takich jak smartfony, notebooki czy stacje robocze. Dzięki gruntownej znajomości programowalnych procesorów graficznych, NVIDIA doprowadziła do wielu przełomowych osiągnięć w dziedzinie obliczeń równoległych. Osiągnięcia te sprawiły, iż obliczenia superkomputerowe stały się ekonomicznym i szeroko dostępnym rozwiązaniem. W rankingu magazynu Fortune 2 lata z rzędu firma NVIDIA figuruje jako nr 1 wśród innowacyjnych firm branży półprzewodników. Więcej informacji znaleźć można pod adresem www.nvidia.pl.

 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn