Procesory Graficzne NVIDIA Wykorzystane Przy Produkcji Wszystkich Filmów Nominowanych do Nagrody Akademii Filmowej Za Najlepsze Efekty Specjalne

 
 

Product PR

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

Avatar trailer
District 9 trailer
Kay
Star Trek trailer

Studia filmowe nominowane do Oskara za produkcję efektów specjalnych do takich filmów, jak „Avatar,” „District 9” oraz „Star Trek” wykorzystują w swojej pracy moc procesorów graficznych NVIDIA Quadro

SANTA CLARA, Kalifornia. — 1-szy marca 2010 r. — Efekty specjalne w każdym z filmów nominowanych w tym roku do Nagrody Akademii Filmowej w kategorii Visual Effects zostały stworzone z użyciem profesjonalnych rozwiązań graficznych NVIDIA® Quadro®.

Wszystkie nominowane filmy — „Avatar”, „District 9” oraz „Star Trek” — pokazują historie z gatunku fantasy/science- fiction i osadzone są w światach całkowicie wygenerowanych komputerowo o poziomie złożoności i realizmu niespotykanemu dotąd w kinematografii. Zwycięzca zostanie wyłoniony 7-go marca podczas 82-giej ceremonii wręczania nagród Akademii Filmowej, która odbędzie się w Kodak Theatre, w stanie Kalifornia.

 
Scene from Avatar   Scene from District 9

Firma Weta Digital , z siedzibą w nowozelandzkim mieście Wellington, była głównym dostawcą efektów graficznych przy produkcji filmu „Avatar”. Weta Digital jest stałym klientem firmy NVIDIA, a w procesie tworzenia efektów graficznych (VFX) firma stosuje zarówno profesjonalne rozwiązania graficzne Quadro, jak i wysokowydajne systemy obliczeniowe Tesla®. Obliczenia niezbędne do stworzenia ujęć „Avatara” były znacznie bardziej złożone od obliczeń wykonywanych w dotychczasowych projektach obsługiwanych przez firmę Weta.

„Biorąc pod uwagę złożoność Avatara, musieliśmy całkowicie zmienić nasze podejście do renderowania obrazu,” powiedział Sebastian Sylwan, przewodniczący działu badań i rozwoju Weta Digital. „Dzięki współpracy z firmą NVIDIA udało nam się stworzyć mechanizm renderujący wysoce skomplikowane sceny w dużo krótszym czasie, dzięki czemu artyści mogli swobodnie eksperymentować z różnymi efektami świetlnymi czy wykonywać iteracje dużo szybciej niż dotychczas.”

 
Scene from Avatar   Scene from Avatar

Firma Industrial Light & Magic z San Francisco wyprodukowała 850 z 1000 ujęć najnowszego filmu sagi „Star Trek”, a także była odpowiedzialna za tworzenie efektów graficznych w sześciu z dziesięciu poprzednich filmów z tej serii. Efekty opracowane przez firmę ILM zawierały eksplozje niszczonych planet, wygląd statku kosmicznego Enterprise i wielu postaci istot obcych występujących w filmie oraz szereg cyfrowych kadrów składajacych się na tło filmu.

„Jak dotąd, projekt ten był naszym najambitniejszym odcinkiem sagi ‘Star Trek’. Wykorzystaliśmy wiele elementów znanych z serii i poprzednich filmów, a następnie wynieśliśmy je na następny poziom realizmu w oparciu o kreatywną wizję JJ Abramsa.„ powiedział, ILM.

„Nasze zespoły nawiązały ścisłą współpracę z firmą NVIDIA, aby wspólnie przełamywać ograniczenia technologii związanych z dziedziną efektów specjalnych i wynieść sztukę ich tworzenia na nowe szczyty. Stacje robocze naszych z artystów zostały wyposażone w profesjonalne rozwiązania graficzne NVIDIA Quadro, dzięki którym mogli stworzyć prawdziwie fantastyczne obrazy dla fanów ‘Star Treka’”.

Firma Engine Design, Inc. z Vancouver prowadziła prace nad tworzeniem efektów graficznych w filmie „District 9”, w którym płynnie włączono wygenerowane komputerowo postaci obcych do materiału filmowego stworzonego w stylu dokumentu, osadzonego w południowo-afrykańskim Johannesburgu.  Firma wdrożyła ponad 100 profesjonalnych kart graficznych NVIDIA Quadro zamontowanych w stacjach roboczych pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Każda scena zawierająca istoty obce w filmie została stworzona właśnie dzięki mocy tych potężnych systemów.

„Zdecydowaliśmy się wyposażyć nasze stacje robocze w rozwiązania graficzne NVIDIA na potrzeby filmu ‘District 9’ oraz następnych projektów filmowych z bardzo prostego powodu − naprawdę świetnie działają,” powiedział B. Terry Bates, Kierownik działu informatycznego w firmie Image Engine Design, Inc.

Firma Embassy Visual Effects INc. z Vancouver była autorem kluczowej sceny z egzoszkieletem, do wygenerowania której wykorzystała moc procesorów graficznych firmy NVIDIA.

„Musieliśmy animować bardzo złożoną postać składającą się z ogromnej liczby wielokątów w ponad 100 oddzielnych ujęciach,” powiedział Simon Van de Lagemaat, kierownik działu komputerowych efektów graficznych w firmie Embassy. „Procesory graficzne NVIDIA odegrały w tym procesie kluczową rolę, gdyż dzięki ich mocy nasi artyści mogli pracować efektywniej niż dotychczas i stworzyć wiele niesamowitych animacji mimo bardzo napiętych terminów.”

Dan Vivoli, wiceprezes firmy NVIDIA oświadczył, iż firma jest dumna z roli, jaką odegrała w tych osiągnięciach.

„Widzowie byli zadziwieni i zauroczeni realizmem sztucznych światów, które zostały wygenerowane komputerowo przez studia nominowane do Oskara 2010, których dzieła biły rekordy kasowe. Jeszcze nie wiadomo, który zespół artystów otrzyma Oskara. Jedno jest pewne - firma NVIDIA jest zaszczycona, iż nominowane tytuły zostały stworzone z jej pomocą. Współpraca z takimi firmami jak Embassy VFX, ILM, Image Engine i Weta Digital pozwala nam wciąż tworzyć technologie, które umożliwiają rozwój branży efektów wizualnych w sposób, jaki do tej pory wydawał się nieosiągalny.”

O firmie NVIDIA
Firma NVIDIA (Nasdaq: NVDA) pokazała światu moc grafiki komputerowej w momencie wynalezienia procesora graficznego (GPU) w 1999 roku. Od tego czasu, firma konsekwentnie ustanawia nowe standardy w obliczeniach wizualnych dzięki zapierającej dech w piersiach interaktywnej grafice dostępnej w szeregu nowoczesnych urządzeń takich jak smartfony, notebooki czy stacje robocze. Dzięki gruntownej znajomości programowalnych procesorów graficznych, NVIDIA doprowadziła do wielu przełomowych osiągnięć w dziedzinie obliczeń równoległych. Osiągnięcia te sprawiły, iż obliczenia superkomputerowe stały się ekonomicznym i szeroko dostępnym rozwiązaniem. W rankingu magazynu Fortune 2 lata z rzędu firma NVIDIA figuruje jako nr 1 wśród innowacyjnych firm branży półprzewodników. Więcej informacji znaleźć można pod adresem www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: partnerstwa w zakresie rozwoju firmy NVIDIA oraz wpływu produktów NVIDIA na technologie zwiazane z dziedziną efektów specjalnych są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; zastosowania GPU do obliczeń równoległych; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 25 października 2009 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

# # #

© 2009 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, Quadro i Tesla są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn