Nowe netbooki oparte na układzie NVIDIA ION nowej generacji zapewniają 10-krotnie większą wydajność graficzną oraz do 10 godzin czasu pracy na akumulatorach dzięki technologii Optimus.

 
 

Product PR

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

ASUS 1201PN Netbook
Lenovo_C200
ASUS EeeBox
ION Badge

Acer, ASUS i Lenovo wśród pierwszych producentów komputerów opartych na platformie ION nowej generacji

CEBIT— HANOWER, Niemcy — 2gi marca 2010 r.— Firma NVIDIA zaprezentowała dziś następną generację procesora graficznego NVIDIA® ION™, który dziesięciokrotnie zwiększy wydajność graficzną netbooków (1.) i umożliwi osiągnięcie do 10 godzin czasu pracy na akumulatorach (2.), dzięki zastosowaniu technologii NVIDIA® Optimus™.

Wydajność nowego procesora graficznego ION jest znacznie wyższa od tej, którą pochwalić się mogą układy graficzne spotykane zwykle w netbookach i umożliwia korzystanie z treści multimedialnych w wysokiej rozdzielczości w grach, filmach i w przeglądarkach internetowych. W przeciwieństwie do komputerów ze zintegrowanymi układami graficznymi firmy Intel, netbooki oparte na platformie ION następnej generacji płynnie odtwarzają filmy w wysokiej rozdzielczości w takich witrynach, jak YouTube, a także umożliwiają rozgrywkę w takie popularne gry PC, jak World of Warcraft.

Nowe netbooki oparte na platformie ION zostały także wyposażone w technologię Optimus firmy NVIDIA, która umożliwia automatyczne dobranie najlepszego procesora graficznego do danej aplikacji i płynne przenoszenie obciążenia na dedykowany procesor graficzny firmy NVIDIA lub zintegrowany procesor graficzny w notebooku. Dzięki temu komputery zapewniają doskonały czas pracy na akumulatorach oraz wysoką wydajność, która jest zawsze dostępna na żądanie użytkownika.

Tego lata na rynek trafi ponad 30 komputerów wyposażonych w nowy procesor graficzny ION - w tym netbooki, małe desktopy, komputery typu „barebone” oraz karty rozszerzeń. Pierwszymi modelami netbooków będą Acer Aspire One 532G (z 10-calowym ekranem) oraz ASUS 1201PN (z 12-calowym ekranem). Wśród pierwszych komputerów typu AIO (wszystko w jednym) znajdą się takie modele, jak ASUS EeeTop 2010PNT oraz Lenovo C200. Partnerzy kanałowi, w tym AOpen, AsRock, Asus, Foxconn, Giada, J&W, Jetway, Pegatron, POV oraz Zotac również planują wprowadzenie na rynek nowych produktów opartych na nowej platformie ION.

Kilka faktów na temat procesorach graficznych NVIDIA ION nowej generacji:

  • ION to samodzielny procesor graficzny z dedykowaną pamięcią, który obsługuje procesor Atom Pine Train firmy Intel poprzez szynę PCI Express.

  • ION obsługuje strumieniowanie wideo w wysokiej rozdzielczości (np. YouTube HD), a także umożliwia płynną grę w takie tytuły, jak World of Warcraft czy Spore.

  • Netbooki oparte na platformie ION będą wyposażone w technologię NVIDIA Optimus, która automatycznie przydziela zadania obliczeniowe do procesora graficznego ION lub zintegrowanego procesora graficznego. Podczas mniej wymagających czynności, jak np. przeglądanie Internetu, technologia Optimus przestawia komputer na bardziej energooszczędny tryb pracy oraz procesor graficzny, wydłużając czas pracy na akumulatorach. Gdy użytkownik potrzebuje więcej mocy, np. podczas rozgrywki w gry 3D, odtwarzania filmów lub użytkowania aplikacji wykorzystujących procesor graficzny do bardziej skomplikowanych obliczeń, technologia Optimus automatycznie uaktywnia procesor graficzny ION.

  • Rozwiązanie dostępne będzie w kwietniu br., a komputer Acer Aspire One 542G będzie pierwszym modelem wyposażonym w nowy układ.

  • Procesor graficzny ION zapewnia akcelerację aplikacji multimedialnych, takich jak Muvee Reveal (do tworzenia domowych filmów), Badaboom (do konwersji plików multimedialnych), Total Media Theater i PowerDVD 9 (do odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości lub skalowania obrazu w standardowej rozdzielczości do jakości bliskiej HD).

Cytaty:
“Większość netbooków nie zapewnia wysokiej wydajności, ale ION zmienił tę sytuację. Netbooki oparte na układach ION umożliwiają wykonywanie wszystkich zadań, jakich można byłoby oczekiwać od komputera tego typu. Dodatkowym atutem jest technologia Optimus, która zapewnia dłuższy czas pracy na akumulatorach. To połączenie samych najlepszych cech."
- Rob Enderle, Przewodniczący oraz Główny analityk Enderle Group, jeden z najbardziej wpływowych ekspertów ds. technologii na świecie

“Korzystając z aplikacji wykorzystującej akcelerację GPU - Adobe Flash Player 10.1 - użytkownicy netbooków opartych o NVIDIA ION będą mogli oglądać pliki video HD za pomocą takich witryn jak YouTube, Hulu i milionów innych stron. Możliwość oglądania filmów video o rozdzielczości 1080p online na stronie na swoim komputerze PC z platformą ION jest nieoceniona.”
- David Wadhwani, dyrektor generalny oraz wiceprezes działu Business w firmie Adobe

“Zoptymalizowaliśmy aplikacje firmy CyberLink, aby te pracowały wydajniej na netbookach opartych na układach ION. Dzięki temu netbooki z układami ION wraz z oprogramowaniem firmy CyberLink stają się przydatnymi urządzeniami multimedialnymi. Użytkownicy takich netbooków zauważą krótsze czasy kompresji plików wideo w aplikacji MediaShow Espresso, a także korzyści z płynnego odtwarzania filmów za pomocą aplikacji PowerDVD.”
- Alice H. Chang, Dyrektor Generalny firmy Cyberlink

“Systemy wyposażone w procesor ION to znakomity sposób na oglądanie filmów video umieszczonych w internecie wprost na swoim komputerze. Systemy oparte o ION wraz z Boxee to rozrywka bez granic, tym cenniejsza, iż możliwa dzięki niewielkim, energooszczędnym i tanim komputerom klasy PC.”
- Avner Ronen, CEO, Boxee

“ASUS ma świadomość, iż nie wszyscy konsumenci są zadowoleni z efektywności podstawowych modeli netbooków. Nasz komputer Eee PC z procesorem graficznym ION podniósł poprzeczkę wydajności dla komputerów typu netbook, a dzięki technologii Optimus mogliśmy uczynić go jeszcze lepszym. Netbook EeePC z procesorami graficznymi ION to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich użytkowników wymagających szeregu funkcji multimedialnych oraz długiego pracy na akumulatorach.”
- powiedział S.Y. Shian, Wiceprzewodniczący i Dyrektor generalny Działu ds. Notebooków w Grupie ds. Komputerów firmy ASUS

“Jeżeli potrzebujesz netbooka, który jest w stanie odtwarzać filmy HD i umożliwia granie w gry PC, musisz wybrać układ ION. Nowe netbooki z układem ION to niedoścignione połączenie wydajności i energooszczędności. Wciąż podnosimy standard możliwości netbooka.”
- Drew Henry, Dyrektor Generalny działu ds. układów graficznych GeForce i ION

Przydatne łącza / Fotografie / Klipy wideo:
Video of the Next-generation NVIDIA ION GPU
NVIDIA ION Channel on YouTube

Firma NVIDIA
Firma NVIDIA (Nasdaq: NVDA) pokazała światu moc grafiki komputerowej w momencie wynalezienia procesora graficznego (GPU) w 1999 roku. Od tego czasu, firma konsekwentnie ustanawia nowe standardy w obliczeniach wizualnych dzięki zapierającej dech w piersiach interaktywnej grafice dostępnej w szeregu nowoczesnych urządzeń takich jak smartfony, notebooki czy stacje robocze. Dzięki gruntownej znajomości programowalnych procesorów graficznych, NVIDIA doprowadziła do wielu przełomowych osiągnięć w dziedzinie obliczeń równoległych. Osiągnięcia te sprawiły, iż obliczenia superkomputerowe stały się ekonomicznym i szeroko dostępnym rozwiązaniem. W rankingu magazynu Fortune 2 lata z rzędu firma NVIDIA figuruje jako nr 1 wśród innowacyjnych firm branży półprzewodników. Więcej informacji znaleźć można pod adresem www.nvidia.pl.

1. Testowany w 3D Mark 06 na NVIDIA ION nowej generacji, Atom N450 CPU, 1GB DDR2 pamięci kontra grafika Intel GMA 3150 z procesorem Intel Atom N450 i 1GB DDR2 pamięci.
2. Testowany na MobileMark 2007, sześciomodułowa bateria. Czas pracy na akumulatorach jest różny w przypadku różnych modeli, systemu operacyjnego, konfiguracji, zainstalowanych aplikacji, ustawień komputera i innych wykorzystywanych funkcji.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: korzyści, funkcji, wpływu, wydajności i możliwościprocesora graficznego NVIDIA ION i technologii NVIDIA Optimus są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; zastosowania GPU do obliczeń równoległych; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 25 października 2009 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

# # #

© 2009 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, ION i Optimus są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia. 
 
 
 
FacebookTwitterGoogle+Nasza KlasaLinkedIn