Nowości

Usprawnienie procesu budowy za pomocą NVIDIA Quadro - Studium przypadku Layton Construction

 
 
Branża budowlana zmaga się nieustannie ze żmudnym zadaniem zarządzania informacjami o projekcie oraz przekazywania ich głównemu zleceniodawcy, budowniczym i klientowi w na tyle zadowalającym zakresie, by wszyscy oni rozumieli dokładne parametry i ograniczenia projektu.

W branży budowlanej przez dekady posługiwano się przy przekazywaniu ważnych informacji projektowych planami dwuwymiarowymi, jednak nie zapewniały one wystarczającej szczegółowości lub precyzji. W rezultacie, rozbieżności szacunkowe, jak również kosztowne i czasochłonne polecenia zmian odbijały się często na ogólnej opłacalności projektu dla budującego. Problemów tych można jednak łatwo uniknąć poprzez stworzenie projektu wirtualnego jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy.

Specjalizująca się w projektach wielkoskalowych firma Layton Companies z Salt Lake City w stanie Utah rozwiązała ten problem poprzez włączenie do swojego toku pracy projektowej i budowlanej technologii VDC (Virtual Design and Construction – wirtualne projektowanie i budowa). Firmat Layton, pracująca nad projektami obejmującymi od lokalnych centrów handlowych po duże szpitale czy areny sportowe, dostrzega że wszystkie te zadania łączy jeden wspólny mianownik: potrzeba wizualizacji budowy i modelowania prototypu. VDC jest sposobem przekazywania szczegółowych informacji na temat projektu i budowy z wykorzystaniem bardziej wydajnej technologii 3D, a nawet 4D. Poprzez usprawnienie procesu przechodzenia od fazy projektu do budowy, firma jest przygotowana do kontrolowania kosztów i skuteczniejszego konkurowania na rynku. Aby zapewnić swojemu procesowi wirtualnej budowy odpowiednie warunki, firma Layton polega na profesjonalnych rozwiązaniach graficznych NVIDIA Quadro i oprogramowaniu Autodesk.

Layton

Firma stworzona do wykorzystywania technologii
Firma zajmująca się zarządzaniem działalnością budowlaną oraz ogólnym wykonawstwem kontraktów budowlanych, założona przez Alana W. Laytona – odznaczonego w 1953 roku weterana II wojny światowej – a zarządzana obecnie przez jego syna, Davisa S. Laytona, prezesa i dyrektora generalnego, w czasie niemal sześciu dekad znacząco się rozwinęła. Zatrudniając ponad 650 pracowników i posiadając biura w Utah, Arizonie, Idaho, Kalifornii, Nashville i na Hawajach, Layton jest na 66. miejscu wśród największych przedsiębiorców budowlanych w Stanach Zjednoczonych. Firma ta buduje szeroką gamę obiektów, poczynając od budynków biurowych i hoteli aż do centrów handlowych i obiektów sportowych.

Stale zmieniający się rynek
Branża budowlana mierzy się z wieloma wyzwaniami: aktualnymi względami ekonomicznymi, zmieniającymi się cenami materiałów takich jak beton czy stal oraz dylematem jakie nowe technologie zagwarantują opłacalność inwestycji. Aby najlepiej odpowiedzieć na te wyzwania, firma Layton wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologii Modelowania Informacji o Budynku (BIM – Building Information Modeling). BIM jest procesem generowania i zarządzania danymi konstrukcyjnymi budynku przez cały cykl jego istnienia. W procesie tym wykorzystywane jest modelowanie 3D, 4D i w czasie rzeczywistym, które pozwala zwiększyć wydajność projektowania i budowy obiektu. BIM obejmuje geometrię budynku, powiązania przestrzenne, informacje geograficzne, jak również ilości i właściwości elementów budowlanych.

Jako kierownik zarządzający wirtualnym budownictwem w firmie Layton, Damon Socha skupia się na wykorzystaniu BIM. Posiadając dyplomy w dziedzinie matematyki, chemii oraz inżynierii, jak również dyplom MBA, Socha zainicjował zakup technologii, które były niezbędne, by firma Layton mogła zająć się rodzącymi się potrzebami. „Zastosowanie rozwiązań graficznych NVIDIA pomaga nam w wizualnym przekazywaniu intencji projektowych i budowlanych szerokiemu spektrum odbiorców” stwierdza Socha. „Fotorealistyczny rendering i wizualizacje 3D stanowią podstawę pracy wydziału Wirtualnego Budownictwa i zapewniają pomost w komunikacji z naszymi udziałowcami,” mówi Socha.

Layton

Składając w całość
Klienci firmy Layton oraz jej udziałowcy czerpią znaczne korzyści z szerszego zakresu informacji, które Layton jest w stanie zapewnić dzięki rozwiązaniom firm NVIDIA i Autodesk. „Aby wykonać zadanie jak należy, Layton łączy poszczególne części dużego projektu” stwierdza Socha. „Poprzez ukazanie kompletnego projektu w fotorealistyczny sposób możemy bardziej wydajnie porozumieć się ze wszystkimi osobami biorącymi udział w projekcie. W dodatku możemy szybciej rozwiązywać skomplikowane problemy” komentuje Socha. Prowadzenie prac budowlanych w dzisiejszych warunkach, konieczność spełniania norm, sporządzania harmonogramów dla wykonawców i zaopatrywania w potrzebne materiały – wszystko to jest bardzo skomplikowane. Firma Layton podchodzi do zagadnienia całościowo, aby upewnić się, że wszystko pasuje do siebie w odpowiedni sposób zanim jeszcze pierwsza łopata zostanie wbita w ziemię.

Poczynając od formularza przetargowego, przez projekt, budowę i zarządzanie zapleczem, firma Layton funkcjonuje w oparciu o trójwymiarowe modelowanie, projektowanie i wizualizację. „Wiele naszych wydziałów zostało wyposażonych w najnowszy sprzęt NVIDIA Quadro i oprogramowanie CAD firmy Autodesk,” komentuje Socha. „Wydajność i niezawodność rozwiązań graficznych Quadro pomaga nam we wszystkim, poczynając od szybkiego modelu 3D dołączonego do oferty przetargowej, a kończąc na kompletnym prototypie całego budynku” kontynuuje Socha.

Duże projekty, ogromne ilości danych
Gdy tylko firma Layton Construction wygra przetarg, rozpoczyna się skomplikowana praca 3D. „Aby wykonać projekty i przeprowadzić prace budowlane związane z przedsięwzięciami tak dużymi jak te, które nam powierzono, potrzeba licznej grupy profesjonalistów. Tak więc aby zorganizować cały proces budowy, pracujemy ze zróżnicowanym zespołem wysoce wykwalifikowanych architektów i podwykonawców” komentuje Socha.

W ramach dowolnego dużego projektu, każdy z architektów i podwykonawców ma swój własny zestaw trójwymiarowych modeli i planów budowy odpowiadających jego indywidualnej specjalności. Z każdym z tych planów powiązana jest ogromna ilość danych. Gdy wszystkie indywidualne plany zostaną połączone, pliki przechowujące dane o kompletnym prototypie całej budowli są ogromne. „Wtedy właśnie Quadro naprawdę błyszczy, zapewniając rendering i wizualizację całego projektu w czasie rzeczywistym” komentuje Socha.

Płynnie i bezproblemowo ze sobą współpracując, procesory graficzne (GPU) NVIDIA Quadro i produkty Autodesk – włączając w to AutoCAD, Navisworks i Revit – umożliwiają firmie Layton oglądanie i modyfikowanie projektów w czasie rzeczywistym. Przy planowaniu wszystkich szczegółów każdego projektu Layton wykorzystuje także symulację harmonogramu projektu i fotorealistyczną wizualizację 4D.

Dodatkowo w stosunku do stacjonarnych stacji roboczych CAD w firmie, ich przenośne odpowiedniki wyposażone w mobilne rozwiązania NVIDIA Quadro są często wykorzystywane przez ekipy pracujące w terenie, a zespoły te mają takie same wymagania odnośnie wysokowydajnej grafiki i fotorealistycznej wizualizacji. Możliwość użytkowania tych rozwiązań na placu budowy lub w biurze klienta pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, potwierdzając że stanowią one ważny element infrastruktury informatycznej firmy Layton.

Layton

Wydajność i wyniki na stałym poziomie
Firma Layton polega przy bezpośrednim wprowadzaniu zmian – bez usterek czy opóźnień – na stabilnej wydajności układów GPU Quadro. „Płynne funkcjonowanie modeli AutoCAD w razie zmian materiałów, widoków czy harmonogramów jest niezbędne dla sukcesu naszej komunikacji z udziałowcem. Ludzie dysponują łączami o ograniczonej przepustowości, a fotorealizm komunikacji jest koniecznością” kontynuuje Socha.

Przy nieustannym wykorzystywaniu metod projektowania i wizualizacji 3D, firma Layton oczekuje, że jej klienci i udziałowcy będą w stanie zdobyć jeszcze lepsze pojęcie o procesie budowy od jego początku do końca. Na dodatek, produkty firmy NVIDIA pozwalają firmie Layton na płynną migrację do aplikacji następnej generacji, jak tylko staną się one dostępne. Przyszłość wirtualnego budownictwa przyniesie jeszcze szybsze i bardziej realistyczne wizualizacje oraz możliwość lepszego przekazywania zastrzeżeń i oczekiwań na jeszcze wyższym poziomie szczegółowości.

Aby dowiedzieć się więcej na temat NVIDIA Quadro, odwiedź stronę www.nvidia.pl/quadro 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn