Nowości

Nowa wersja platformy CUDA przyśpiesza oraz ułatwia badania naukowe za pomocą akceleracji przez procesory graficzne

Przełomowy system wspomagania ekspertów ułatwi deweloperom zmaksymalizowanie wydajności w aplikacjach CUDA pisanych w C/C++/Fortran

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

SANTA CLARA, Kalifornia—26 stycznia 2012 r.— Firma NVIDIA opublikowała dziś nową wersję platformy CUDA przeznaczonej do realizacji obliczeń równoległych, która ułatwi rozwój oprogramowania symulacyjnego oraz obliczeniowego, wykorzystującego procesory graficzne w dziedzinach biologii, chemii, fizyki, geofizyki i innych naukach wykorzystujących obliczenia.

W nowej wersji platformy do obliczeń równoległych NVIDIA® CUDA® wprowadzono trzy ważne usprawnienia, które sprawiają, że programowanie procesorów graficznych staje się łatwiejsze, szybsze i bardziej przyjazne:

  • Przeprojektowane narzędzie Visual Profiler, które zostało uzupełnione o funkcję automatycznej analizy wydajności, umożliwiającą przyśpieszenie procesu akceleracji tworzonego oprogramowania.
  • Nowy kompilator oparty o popularną, otwartą infrastrukturę kompilatorów LLVM, zwiększający wydajność aplikacji nawet o 10%.
  • Setki nowych funkcji przetwarzania obrazu i sygnałów, dzięki którym rozmiar biblioteki NVIDIA Performance Primitives (NPP) zwiększył się nieomal dwukrotnie.

„Nowe narzędzie Visual Profiler jest czymś wyjątkowym,” twierdzi Joshua Anderson, główny programista projektu HOOMD-blue, który tworzy otwarte oprogramowanie do obliczeń z dziedziny dynamiki molekularnej. „Wystarczy kilka kliknięć, a program automatycznie przeprowadzi analizę wydajności mojej aplikacji i wyróżni problematyczne segmenty kodu, jednocześnie wyświetlając łącza do artykułów zawierających informacje pomocne w ich rozwiązaniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy deweloper prosto i szybko przyśpieszy własne aplikacje.”

Kompilator LLVM umożliwił mi praktycznie natychmiastowe przyśpieszenie aplikacji stworzonej do analizy ryzyka, które poskutkowało zwiększeniem jej wydajności o 10%. Wystarczyło przekompilować istniejący kod”, twierdzi Gilles Civario, architekt oprogramowania w Irlandzkim Centrum Obliczeń Wysokowydajnych. „Sądzę, że po wykonaniu dodatkowych prac dostosowawczych, nowa wersja CUDA pozwoli na osiągnięcie jeszcze większej wydajności.”

Wśród nowych funkcji najnowszej wersji platformy do obliczeń równoległych CUDA – dostępnej bezpłatnie do pobrania z witryny dla developerów firmy NVIDIA pod adresem //developer.nvidia.com/getcuda – znalazły się następujące elementy:

Nowe narzędzie Visual Profiler – najkrótsza droga do optymalizacji wydajności

Dzięki nowemu narzędziu Visual Profiler deweloperzy mogą zwiększyć wydajność swojego kodu niezależnie od doświadczenia programistycznego. Funkcje automatycznej analizy wydajności i system wspomagania ekspertów, który przedstawia programiście sugestie dotyczące możliwej optymalizacji sprawiają, że narzędzie Visual Profile może automatycznie wykryć wąskie gardła wydajności i zarekomendować czynności zaradcze, wraz z łączami do odpowiednich poradników. Dzięki temu narzędziu programista może łatwiej wykryć i usunąć niezoptymalizowane elementy kodu.

cuda-visual-profiler-no-border.jpg
Rys. 1: Nowe narzędzie Visual Profiler dla platformy NVIDIA CUDA ułatwia optymalizowanie aplikacji pod względem wydajności

Kompilator LLVM – natychmiastowy wzrost wydajności aplikacji, nawet o 10 procent

LLVM to popularna, otwarta infrastruktura kompilatora, która cechuje się modułową konstrukcją. Dzięki tej modułowości, dodawanie obsługi nowych języków programowania i architektur procesorów jest dużo łatwiejsze. Nowy kompilator języka CUDA został oparty na infrastrukturze LLVM i umożliwia zwiększenie wydajności aplikacji nawet o 10 procent na tym samym procesorze graficznym – wystarczy ponownie skompilować kod źródłowy. Producenci oprogramowania mogą skorzystać z modułowej konstrukcji kompilatora LLVM do wdrażania niestandardowych rozwiązań, dzięki którym aplikacje napisane z myślą o architekturze CUDA będą mogły pracować pod kontrolą wielu różnych procesorów graficznych firmy NVIDA, a także procesorów innych producentów.

Nowe funkcje przetwarzania obrazu i sygnału – biblioteka NPP umożliwia szybkie wprowadzenie akceleracji

Firma NVIDIA podwoiła rozmiar biblioteki NPP, uzupełniając ją o setki nowych funkcji przetwarzania obrazu i sygnału. Dzięki temu praktycznie każdy deweloper wykorzystujący algorytmy przetwarzania obrazu lub sygnału może natychmiast przyśpieszyć swoją aplikację za pomocą procesora graficznego, wprowadzając do niej odpowiednie wywołania bibliotek. Zaktualizowana biblioteka NPP może zostać zastosowana w szerokiej gamie algorytmów przetwarzania obrazu lub sygnału, od podstawowych zadań filtrowania po rozbudowane ciągi zadaniowe.

Informacje o architekturze CUDA

CUDA firmy NVIDIA to platforma oraz model oprogramowania, które zostały stworzone z myślą o realizacji obliczeń równoległych, zapewniając znaczący wzrost ich wydajności w oparciu o moc procesorów graficznych. Procesory graficzne firmy NVIDIA oparte na architekturze CUDA wspierają wszystkie modele, interfejsy API i języki przeznaczone do programowania procesorów graficznych, w tym CUDA C/C++/Fortran, OpenCL i DirectCompute. Ponad 500 uniwersytetów i instytutów na całym świecie rozpoczęło nauczanie modelu programowania CUDA. Sama platforma do programowania równoległego CUDA została dotychczas pobrana ponad 1,2 miliona razy.

Więcej informacji na temat platformy obliczeniowej NVIDIA CUDA można znaleźć na stronie internetowej CUDA pod adresem www.nvidia.pl/cuda.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 2100 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym wpływ, wydajność, funkcje i korzyści wynikające z zastosowania platformy przetwarzania równoległego NVIDIA CUDA oraz wpływy patentów firmy na nowoczesne komputery są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 22 listopada 2011 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2012 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA oraz CUDA są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.