Moc superkomputerów opartych na procesorach graficznych dostępna na żądanie w Amazon Web Services

 
 

Procesory graficzne NVIDIA Tesla pracujące w chmurze obliczeniowej AWS pozwalają skorzystać na żądanie z mocy przetwarzania równoległego

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

Informacje prasowe publikuje

SANTA CLARA, Kalifornia — 15 listopada 2010 Firma NVIDIA poinformowała dziś o uruchomieniu usługi, dzięki której zarówno duże, jak i małe firmy będą mogły wykorzystać moc obliczeniową superkomputerów opartych na procesorach graficznych NVIDIA® Tesla™ do własnych celów. Usługa nosi nazwę Cluster GPU Instances i wchodzi w skład pakietu usług Amazon Elastic Compute Cloud (EC2), poszerzając jednocześnie jego zakres o wysokowydajne przetwarzanie danych (HPC) na żądanie w ramach chmury Amazon Web Services.

Superkomputery stały się ważnym narzędziem w procesie tworzenia produktów komercyjnych, począwszy od fazy projektowania, poprzez testy symulacyjne, a skończywszy na fazie produkcyjnej. Koszt zakupu wysokowydajnych systemów obliczeniowych był jednak do tej pory tak wysoki, że mogły sobie na nie pozwolić jedynie instytucje rządowe, duże akademickie ośrodki badawcze oraz przedsiębiorstwa zdeterminowane do poczynienia tego rodzaju inwestycji. Dzięki uruchomieniu usługi wysokowydajnych obliczeń za pośrednictwem Amazon EC2, dostęp do mocy przetwarzania równoległego uzyskują teraz firmy dowolnej wielkości.

"Dzięki Amazon Cluster GPU Instances nasi klienci uzyskują dostęp do wysokowydajnych systemów obliczeniowych, wykorzystujących efektywność przetwarzania równoległego za pomocą procesorów graficznych, w charakteryzującym się znakomitą skalowalnością, dostępnością i przystępnością cen środowisku AWS", powiedział Peter De Santis, dyrektor Amazon EC2. "Jesteśmy niezwykle zadowoleni z faktu, że możemy pomóc naszym klientom w wykorzystaniu niesamowitej mocy obliczeniowej procesorów graficznych do doskonalenia ich produktów."

"Możliwość przeprowadzania większej liczby dokładniejszych niż dotychczas symulacji w modelu ‘na żądanie’ i do tego w ramach znakomicie skalowalnej usługi EC2, pozwoli korzystającym z niej firmom na tworzenie lepszych, bezpieczniejszych i bardziej niezawodnych produktów", powiedział Andy Keane, dyrektor działu procesorów Tesla w firmie NVIDIA. "Dzięki naszej ofercie klienci uzyskują, za pośrednictwem AWS, dostęp do wysokowydajnych systemów obliczeniowych opartych na procesorach graficznych w zakresie takim, jakiego aktualnie potrzebują."

Architekturę przetwarzania masowo równoległego CUDA™, na której oparte są wszystkie produkowane obecnie procesory graficzne NVIDIA®, obsługuje już setki aplikacji. Dzięki akceleracji CUDA programy uzyskują dostęp do setek rdzeni procesorów graficznych, co pozwala na uzyskanie wydajności o całe rzędy wielkości wyższej niż w przypadku konwencjonalnych procesorów. Wśród aplikacji, które w pełni mogą wykorzystać moc obliczeniową procesorów graficznych w Amazon Cluster GPU Instances są m.in. RealityServer® firmy mental images (aplikacja do fotorealistycznego renderingu), czy MATLAB firmy Mathworks (oprogramowanie do przetwarzania danych numerycznych).

Procesory graficzne NVIDIA Tesla, zaprojektowane z myślą o wysokowydajnych środowiskach obliczeniowych, zapewniają ogromny wzrost szybkości przetwarzania danych w szerokim zakresie zastosowań HPC, jak np. opracowywanie nowych leków, projektowanie produktów, analiza strukturalna, symulacje finansowe, obróbka wideo, symulacje huraganów i tsunami, badania nad rakiem, projektowanie samochodów, czy nawet badanie procesów formowania galaktyk.

Więcej informacji dotyczących Amazon Cluster GPU Instances można znaleźć tutaj, zaś informacje o procesorach graficznych NVIDIA Tesla - tutaj.

O firmie NVIDIA
Konstruując w 1999 roku pierwszy układ GPU, NVIDIA uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej. Od tego czasu konsekwentnie ustanawia nowe standardy w zakresie technologii wizualnych, wprowadzając zapierające dech w piersiach, interaktywne rozwiązania graficzne w ramach szerokiego zakresu urządzeń – od tabletów i przenośnych odtwarzaczy multimedialnych aż po notebooki i stacje robocze. Doświadczenie firmy NVIDIA w dziedzinie programowalnych układów GPU doprowadziło do przełomu w przetwarzaniu równoległym i sprawiło, że technologie superkomputerowe przestały być drogie i stały się szeroko dostępne. Firma posiada ponad 1600 patentów w Stanach Zjednoczonych, włączając te, dotyczące projektów i spraw fundamentalnych dla współczesnej informatyki.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do procesorów graficznych NVIDIA Tesla, architektury CUDA oraz wpływu opatentowanych rozwiązań firmy na branżę obliczeniową są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; zastosowania GPU do obliczeń równoległych; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 25 października 2009 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2010 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, Tesla, CUDA i RealityServer są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia. 
 
 
 
FacebookTwitterGoogle+Nasza KlasaLinkedIn