Komputery 3D zapewniają domownikom rozrywkę w trzech wymiarach

 
 

Dzięki firmie NVIDIA oraz czołowym producentom komputerów PC, możesz grać w gry, oglądać fotografie, klipy wideo i filmy w trzech wymiarach w zaciszu własnego domu

Product PR

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje:

Katarzyna Kapłon, Ewa Rudkowska
Tabasco s.c.
ul. Stolarska 8/2
53-205 Wrocław, POLAND
tabasco@tabasco.pl
tel.: +48 (71) 3632947, +48 (71) 3632223

COMPUTEX 2010—TAIPEI—31 maja 2010 r. 3D to technologia na czasie. Ostatnie sukcesy kasowe takich filmów, jak Avatar, Alicja w Krainie Czarów czy Starcie Tytanów są dowodem na rosnącą popularność wciągających wrażeń zapewnianych przez filmy 3D wśród konsumentów. Rosnąca popularność materiałów trójwymiarowych, w tym filmów, fotografii i interaktywnych gier stawia przed konsumentami problem. Jak przenieść rozrywkę tego typu do domu? Wielu ludzi jest zainteresowanych korzyściami z posiadania telewizora obsługującego technologię trójwymiarową. Na telewizorach jednak nie poprzestano – powstaje nowe, bardziej intrygujące i zdecydowanie bardziej wszechstronne rozwiązanie, czyli komputer wyposażony w zestaw do obsługi materiałów trójwymiarowych, tzw. "Komputer 3D”, który zdobywa coraz większe zainteresowanie wśród konsumentów. Debiut takiego rozwiązania oraz ekosystemu partnerów tej technologii (w tym m.in. firm Alienware, Asus, Dell, Microsoft i Toshiba) odbył się na targach Computex, podczas prezentacji przygotowanej przez firmę NVIDIA.

Definicja komputera 3D obejmuje każdy przenośny lub stacjonarny komputer spełniający następujące minimalne wymagania:

  • Komputer musi być wyposażony w parę aktywnych okularów migawkowych 3D (czyli np. takich, jakie są dostarczane w zestawie 3D Vision firmy NVIDIA), które stanowią jedyne rozwiązanie umożliwiające dostarczenie materiału 3D w pełnej rozdzielczości dla każdego oka.
  • Komputer musi być wyposażony monitor LCD o częstotliwości odświeżania 120 Hz, umożliwiającej wyświetlanie materiału 3D lub projektor/telewizor 3D, bądź musi być to komputer przenośny wyposażony w wyświetlacz z obsługą technologii 3D.
  • Komputer musi być wyposażony w dedykowany procesor graficzny (np. GeForce® firmy NVIDIA), którego moc umożliwia płynne przedstawienie materiału 3D na odpowiednim wyświetlaczu.

Co nowa technologia daje konsumentowi?

Technologia 3D zaznacza swoją obecność w coraz większej liczbie form wizualnej rozrywki; można twierdzić, iż stoimy u progu rewolucji na tym polu. Materiały są dostępne już dzisiaj, począwszy od filmów ze studiów hollywoodzkich, przez programy sportowe nadawane na żywo w trzech wymiarach, na grach i fotografiach skończywszy. Komputer 3D to najłatwiejszy sposób korzystania z bogatych trójwymiarowych materiałów w domu.

W celu ułatwienia konsumentom podejmowania decyzji podczas zakupu nowego komputera, wielu producentów OEM oraz sklepów internetowych wprowadzi nową kategorię o nazwie "Komputery 3D,” z której klient będzie mógł wybrać najbardziej odpowiednią platformę dla jego portfela. Sklepy internetowe oraz detaliczne wprowadzą również kategorię komponentów 3D, czyli części umożliwiających obsługę materiałów w trzech wymiarach. Dzięki temu klienci będą mieli możliwość przeprowadzenia samodzielnej modernizacji posiadanych komputerów.

Do czego można wykorzystać komputer 3D?

Do gier. Firma NVIDIA współpracuje z wieloma producentami gier, przez co na rynku istnieje obecnie ponad 425 gier dla komputerów PC współpracujących doskonale z technologią NVIDIA 3D Vision, jedynym pełnoprawnym rozwiązaniem dla konsumenckich komputerów 3D.

Do wyświetlania i edytowania fotografii w trzech wymiarach. Producenci aparatów fotograficznych, tacy jak Fujifilm i Sony wprowadzają na rynek trójwymiarowe aparaty cyfrowe, umożliwiając robienie konsumentom robienie zdjęć w trzech wymiarach, które można następnie wyświetlić na komputerze 3D.

Do wyświetlania stron internetowych w trzech wymiarach. Współpraca firmy NVIDIA z firmami Adobe oraz Microsoft zaowocowała stworzeniem technologii strumieniowania fantastycznie wyglądającego obrazu w trzech wymiarach. Serwis internetowy YouTube oferuje ponad 1000 klipów w trzech wymiarach, a jego zbiory – oraz zbiory podobnych serwisów – wciąż rosną. Dowodem ogromnego potencjału tego nowego sposobu konsumpcji materiałów trójwymiarowych jest także transmisja ostatniego turnieju golfowego Masters, którą w całości strumieniowano w trzech wymiarach, na żywo, przez Internet.

Do oglądania filmów Blu-Ray 3D Dzięki wysiłkom takich partnerów, jak firma CyberLink, producenta jednego z najlepszych programowych odtwarzaczy dla komputerów PC, konsumenci mogą oglądać najnowsze trójwymiarowe hity Hollywoodu w zaciszu własnego domu.

Na targach Computex, które odbywają się w tym tygodniu, ujrzymy wielu głównych partnerów komputerów 3D, którzy zaprezentują nowe komputery stacjonarne, notebooki, zintegrowane komputery oraz wyświetlacze wyposażone w możliwość obsługi treści trójwymiarowych, a także same materiały 3D, takie jak gry, filmy i fotografie. Firma NVIDIA prowadzi inicjatywę we własnym Centrum wrażeń 3D zamkniętym w namiocie o powierzchni 1400 m2. Goście ujrzą wewnątrz największą kolekcję technologii komputerów PC, jakiej nie stworzono do tej pory.

Cytaty:
"Vobis buduje swoją markę na współpracy z dostawcami innowacji technologicznych, które wyznaczają kierunki rozwoju technologii IT dla biznesu i domu. Rok 2010, to rok ekspansji trzeciego wymiaru, jako środka wzbogacającego rozrywkę, wideo i komunikację. W tej sytuacji oczywista jest współpraca z NVIDIA, jako twórcą nowego standardu sprzętu domowego "3D PC”. NVIDIA 3D Vision sprawdziło się, jako najlepsze rozwiązanie stereoskopowe w domowej rozrywce. Synergia potencjałów Vobis i NVIDIA skutkuje wprowadzeniem na rynek urządzeń klasy 3D PC na dużą skalę, w atrakcyjnej dla klientów ofercie.”mówi Jacek Marynowski, Product Manager - PC & Multimedia w firmie Vobis SA.

 "Stworzona przez firmę NVIDIA technologia 3D Vision wprowadza nas w nowy wymiar rozrywki. To jedna z nielicznych technologii 3D która ma szanse na szybką popularyzację ze względu na bardzo dużą dostępność contentu. O ile w przypadku filmów ogromne inwestycje i koszty tworzenia materiałów mogą hamować popularycję 3D w filmach, to w przypadku 3D Vision tutaj użytkownik ma do dyspozycji mnóstwo tytułów natychmiast. Dla nas, jak dla producenta, nowoczesnych, dobrych rozwiązań to bardzo ważny produkt. " komentuje Adrian Kantorski, Business Unit Manager z firmy Komputronik SA.

"Firma ASUS jest znana z tworzenia nowych kategorii komputerów PC, jak np. z popularnego formatu netbooka,” mówi Jerry Shen, Prezes firmy ASUS. "Obecnie bardzo agresywnie rozwijamy kategorię komputerów PC, tworząc notebooki, komputery stacjonarne oraz zintegrowane wraz z zestawami 3D Vision firmy NVIDIA.” Uważamy, ze w przeciągu kilku lat każdy komputer przeznaczony do rozrywki będzie również obsługiwać technologię 3D.”

"Ludzie żądający świetnych materiałów 3D potrzebują po prostu komputera 3D,” mówi Hidehito Murato, Dyrektor generalny ds. marketingu w firmie Toshiba. "Dzięki nowym notebookom opartym na technologii 3D Vision, użytkownicy będą mogli korzystać z materiałów trójwymiarowych także poza domem. To jedna z najbardziej porywających technologii, jaką wprowadzono w komputerach PC, która posiada zastosowania w praktycznie każdej formie rozrywki cyfrowej. Nadchodzi era 3D!”

"Komputer 3D przyśpieszy rozwój technologii stereoskopowej, gdyż wraz z nim nadejdzie bogactwo trójwymiarowego materiału – gier, filmów, fotografii i stron internetowych, ” twierdzi Eisuke Tsuyuzaki, Dyrektor ds. technicznych w firmie Panasonic Corporation North America. "Dzięki standardowi złącz HDMi 1.4, trójwymiarowe materiały można wyświetlić z łatwością na wielkoformatowych telewizorach plazmowych z obsługą 3D i matrycami stworzonymi w pełnej wysokiej rozdzielczości (FullHD). Ponieważ te telewizory cechują się wysoką częstotliwością odświeżania i głębokimi czerniami, gry wyświetlane na ich wyświetlaczach są dużo bardziej wciągające i porywające.”

Przydatne łącza:
Komputer 3D – informacje firmy NVIDIA.
Notka analityczna autorstwa Rogera Kaya, analityka: "Ewolucja w kierunku trzeciego wymiaru"
Logo NVIDIA 3D Vision PC (archiwum .zip)

Tagi / Słowa kluczowe:
3D, 3D PC, gry PC, telewizja 3D, HDTV, NVIDIA, Blu-ray 3D, 3D Vision, okulary 3D, ASUS, Fujifilm, Sony, Toshiba, Panasonic

Dalsze cytaty

"Monitor 1080p Acer GD245HQ został zaprojektowany z myślą o wymagających graficznie momentach nowoczesnych gier 3D, gdzie płynność decyduje o porażce lub wygranej, a także o filmach. Dlatego podjęcie współpracy z firmą NVIDIA było logicznym posunięciem, dzięki któremu stworzyliśmy pierwszy monitor Full HD z obsługa technologii 3D Vision na rynku. To transformacyjne doświadczenie 3D, które trzeba zobaczyć.”
-- Arthur Pai, z-ca wiceprzewodniczącego wydziału ds. wyświetlaczy cyfrowych w firmie Acer Inc.

"Jesteśmy niezmiernie podekscytowani nadchodzącą technologią komputerów PC. W miarę wzrostu zainteresowania materiałami trójwymiarowymi będziemy dodawać do oferty coraz to nowsze notebooki obsługujące tę technologię, umożliwiając klientom dobranie odpowiedniego notebooka 3D do swoich potrzeb.”
-- Stephen Chien, wiceprzewodniczący działu sprzedaży i marketingu firmy Clevo

"Pomysł wdrożenia nowej kategorii komputera PC do naszej oferty komputerów do gier wydaje się bardzo ekscytujący. Ponieważ technologia gier 3D wciąż ewoluuje, wdrożenie kategorii komputera 3D do naszej oferty jest niezbędne, gdyż dzięki temu nasi klienci otrzymają idealne rozwiązanie do gier i rozrywki 3D.”
-- Eric Cheung, Prezes firmy CyberPower

“Gdy firma NVIDIA po raz pierwszy zaprezentowała możliwości zestawu 3D Vision oraz ich nowych kart graficznych, byliśmy w szoku. Poziom głębi i realizmu, jaki wnoszą one do gier – szczególnie tych widzianych z perspektywy pierwszej osoby – to całkowicie nowe doświadczenia dla graczy. Uważam, że gry 3D to najbardziej ekscytująca rzecz, jaką wprowadzono w grach komputerowych w przeciągu ostatnich lat. Wprawdzie gry stają się coraz dokładniejsze graficznie, ale to 3D Vision daje im niesamowicie realistyczny klimat. Dzięki temu zestawowi uzyskujemy to "coś”, co całkowicie wciąga gracza w grę.
-- Rajeev Kuruppu, Dyrektor ds. rozwoju produktów w firmie Digital Storm Online

“Poziom wydajności graficznej coraz to nowszych kart nieustannie wzrasta, a nowa platforma komputerów 3D firmy NVIDIA niewątpliwie spotka się z entuzjastycznym przyjęciem graczy żądających ładniejszych i płynniejszych gier. Firma iBUYPOWER z radością dostarczy tym graczom najnowsze rozwiązanie w tej dziedzinie.”
-- Darren Su, Wiceprzewodniczący firmy iBUYPOWER

"3D zdobywa popularność; z radością podjęliśmy współpracę w celu zapewnienia rozrywki trójwymiarowej w komputerach PC. Nasze rozwiązania strumieniowania w połączeniu z technologią NVIDIA 3D Vision umożliwiają korzystanie z materiałów filmowych, sportowych, muzyki oraz innych treści najwyższej jakości za pomocą domowego komputera PC. Te rozwiązanie zapewnia tez dodatkową ścieżkę dystrybucji właścicielom mediów, w dodatku do telewizji i kin, za pomocą której mogą rozprowadzać i spieniężać stworzone materiały w technologii trójwymiarowej.
-- Mio Babic, Założyciel i prezes firmy iStreamPlanet

"Firma LG uważa, że w przyszłości każdy wyświetlacz będzie obsługiwał technologię 3D. Dlatego podjęliśmy solidne zobowiązania w celu dalszego rozwoju możliwości i sprawności wyświetlaczy 3D. Z radością podjęliśmy tez współpracę z firmą NVIDIA, przyczyniając się do stworzenia kategorii komputerów PC z korzyścią dla naszych klientów.”
-- Jaeho Sung, Przewodniczący ds. rozwoju działalności biznesowej w firmie LG

"Każdy z naszych pracowników jest bardzo podekscytowany kategorią komputerów PC. Zauważyliśmy, że na rynku komputerów typu media center oraz komputerów do gier powstało wiele możliwości dla urządzeń z obsługą 3D. Dlatego chcemy zapewnić odpowiednie rozwiązania dla naszych klientów.”
-- Wallace Santos, Założyciel i prezes firmy MAINGEAR

O firmie NVIDIA
Firma NVIDIA (Nasdaq: NVDA) pokazała światu moc grafiki komputerowej w momencie wynalezienia procesora graficznego (GPU) w 1999 roku. Od tego czasu, firma konsekwentnie ustanawia nowe standardy w obliczeniach wizualnych dzięki zapierającej dech w piersiach interaktywnej grafice dostępnej w szeregu nowoczesnych urządzeń takich jak smartfony, notebooki czy stacje robocze. Dzięki gruntownej znajomości programowalnych procesorów graficznych, NVIDIA doprowadziła do wielu przełomowych osiągnięć w dziedzinie obliczeń równoległych. Osiągnięcia te sprawiły, iż obliczenia superkomputerowe stały się ekonomicznym i szeroko dostępnym rozwiązaniem. Firma może się poszczycić autorstwem ponad 1100 patentów w USA, głównie w projektowaniu i w badaniach, dziedzinach kluczowych dla obliczeń komputerowych nowej generacji. Więcej informacji znaleźć można pod adresem www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: korzyści, funkcji, wpływu, wydajności i możliwości rozwiązań rozrywki 3D oraz sprzętu i oprogramowania 3D są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: partnerów technologicznych, którzy składają, testują i pakują produkty finalne; rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; zastosowania GPU do obliczeń równoległych; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 2 maj 2010 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

# # #

© 2010 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA i 3D Vision są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn