NVIDIA przyczynia się do wzrostu grona deweloperów architektury CUDA dzięki nowym Ośrodkom Badań i Edukacji

 
 

Wyróżniono nowe ośrodki specjalizujące się w obliczeniach na procesorach graficznych, które dołączają do listy ponad 350 uniwersytetów i ośrodków szkoleniowych oferujących kursy nt. CUDA, bądź przeprowadzających badania z użyciem architektury CUDA

Product PR

Jens Neuschaefer
Product PR Manager, Central/Eastern Europe
NVIDIA GmbH
jneuschaefer@nvidia.com
+49 89 628350015

Informacje prasowe publikuje

SANTA CLARA, Kalif. — 22 września, 2010 r. — Firma NVIDIA wyróżniła dziś nowe ośrodki badawcze i edukacyjne, które wykorzystują niesamowitą moc obliczeniową procesorów graficznych do rozwiązywania największych problemów obliczeniowych na świecie.

Ośrodki Badań CUDA to instytucje wyróżnione za wykorzystywanie obliczeń na procesorach graficznych w różnorodnych obszarach badań. Ośrodki Edukacji CUDA to instytucje, które wprowadziły techniki obliczeń na procesorach graficznych do głównego programu nauki programowania. Nowe ośrodki to:

Ośrodki Badań CUDA:

 • Centrum Obliczeń Wielkoskalowych w Barcelonie, UPC (Hiszpania)
 • Uniwersytet Clemson
 • Laboratoria HP (HP Labs)
 • Szpital Ogólny w Massachusetts – uczelnia Northeastern University
 • Uniwersytet Technologiczny w Swinburne(Australia)
 • Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles – UCLA
 • Uniwersytet Warszawski (Polska)

Ośrodki Edukacji CUDA:

 • Amerykański Uniwersytet Bejrutu (Liban)
 • Uniwersytet A&M na Florydzie
 • Uczelnia Hood College
 • Uniwersytet McMaster (Kanada)
 • Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles – UCLA
 • Uniwersytet Minnesoty
 • Uniwersytet Południowej Karoliny w Charlotte

Program Ośrodków Badań CUDA został stworzony w czerwcu 2010 r. w celu wyróżnienia i rozwoju współpracy pomiędzy grupami badawczymi pracującymi nad rozwojem pola wielkoskalowych obliczeń równoległych w uniwersytetach oraz w ośrodkach badawczych. Przynależność do programu niesie za sobą takie korzyści, jak możliwość wstępu na ekskluzywne konferencje z kluczowymi pracownikami badawczymi i akademickimi, dostęp do dedykowanego specjalisty ds. technicznych, przydzielonego przez firmę NVIDIA, a także dostęp do wyspecjalizowanych sesji szkoleniowych – zarówno internetowych, jak i osobistych.

“W laboratoriach HP Labs przeprowadzamy badania, które mają na celu rozwiązanie najważniejszych problemów naszych klientów i społeczeństwa, które nadejdą w następnej dekadzie,” twierdzi Dr. Ren Wu, starszy pracownik naukowy w firmie HP. “Architektura CUDA stanowi następny krok ewolucyjny w obliczeniach wielkoskalowych. HP Labs współpracuje już od pewnego czasu z firmą NVIDIA, dzięki czemu produkty do obliczeń profesjonalnych firmy HP wykorzystują najnowsze praktyki i technologie obliczeniowe oparte na procesorach graficznych. HP Labs jest dumne z tego, że firma NVIDIA wyróżnia nasz innowacyjny wkład w wielkoskalowe obliczenia równoległe oraz naszą pracę nad zapewnieniem większej wartości naszym klientom.”

Program Ośrodek edukacji CUDA, również uruchomiony w czerwcu 2010 r., to pierwsza tego rodzaju inicjatywa przeznaczona dla uniwersytetów i szkół wyższych, która została stworzona przez producenta sprzętu. Program zapewnia odbiorcom szereg korzyści, w tym bezpłatne pakiety szkoleniowe zawierające podręczniki, licencje na oprogramowanie oraz procesory graficzne oparte na architekturze CUDA dla studenckich laboratoriów komputerowych, a także (w razie potrzeby) specjalne rabaty dla instytucji akademickich na dalsze dostawy sprzętu.

„Wprowadzenie nowych programów edukacyjnych to kolejny dowód na ogromne zainteresowanie wykorzystaniem mocy procesorów graficznych do rozwiązywania największych problemów obliczeniowych dzisiejszego świata,” mówi Sanford Russell, Dyrektor generalny ds. architektury CUDA i obliczeń na procesorach graficznych w firmie NVIDIA. „W chwili obecnej ponad 350 uniwersytetów na całym świecie włączyło model programowania w architekturze CUDA do głównego programu nauczania, a ponad 100 000 programistów pracuje nad aplikacjami wykorzystującymi procesory graficzne do przeprowadzania obliczeń. Wdrożenie nowych programów powinno zaowocować jeszcze większym zainteresowaniem i jeszcze szybszą popularyzacją obliczeniowych procesorów graficznych w różnych dziedzinach na całym świecie.”

Wśród Ośrodków badań CUDA można wymienić m.in.: Uniwersytet im. Johna Hopkinsa, Uniwersytet Nanyang (Singapore), Politechnikę Ostrawską (Czechy), CSIRO (Australia), ICHEC (Irlandia) oraz SINTEF (Norwegia). Wśród Ośrodków edukacji CUDA można wymienić m.in.: Stanowy Uniwersytet stanu Nowy Jork (Poczdam, Stany Zjednoczone), Stanową Politechnikę Kalifornijską (San Luis Obispo, Stany Zjednoczone), ITESM (Meksyk), Politechnikę Czeską (Czechy), oraz Uniwersytet Quingdao (Chiny).

Nowe programy są uzupełnieniem istniejącego programu CCOE (Cuda Center of Excellence), elitarnej sieci jedenastu instytucji skoncentrowanych na rozwoju przetwarzania równoległego w oparciu o procesor graficzny. Są to: Uniwersytet Cambridge, Chińska Akademia Nauk, Uniwersytet Harvardzki, Uniwersytet Technologiczny w Georgii, Uniwersytet Maryland, Narodowy Uniwersytet Tajwański, Tokyo Tech, Uniwersytet Tsinghue, Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign, Uniwersytet w Tennessee oraz Uniwersytet w Utah.

Więcej informacji na temat działań badawczych firmy NVIDIA oraz nowych, opisanych powyżej programów, można znaleźć w witrynie NVResearch.

Tagi / Słowa kluczowe:
NVIDIA, GTC, GPU, obliczenia wielkoskalowe, obliczenia równolegle, CUDA, GPGPU, OpenCL, DirectComputer, Obliczenia na procesorach graficznych, komputer z procesorami graficznymi, obliczenia wizualne, deweloperzy, bionauki, ropa i gaz, medycyna, finanse

O firmie NVIDIA
Firma NVIDIA (Nasdaq: NVDA) pokazała światu moc grafiki komputerowej w momencie wynalezienia procesora graficznego (GPU) w 1999 roku. Od tego czasu, firma konsekwentnie ustanawia nowe standardy w obliczeniach wizualnych dzięki zapierającej dech w piersiach interaktywnej grafice dostępnej w szeregu nowoczesnych urządzeń takich jak smartfony, notebooki czy stacje robocze. Dzięki gruntownej znajomości programowalnych procesorów graficznych, NVIDIA doprowadziła do wielu przełomowych osiągnięć w dziedzinie obliczeń równoległych. Osiągnięcia te sprawiły, iż obliczenia superkomputerowe stały się ekonomicznym i szeroko dostępnym rozwiązaniem. Firma może się poszczycić autorstwem ponad 1100 patentów w USA, głównie w projektowaniu i w badaniach, dziedzinach kluczowych dla obliczeń komputerowych nowej generacji. Więcej informacji znaleźć można pod adresem www.nvidia.pl.

# # #

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: korzyści płynących z utworzenia centrów badawczych CUDA Research Center i CUDA Teaching Center ; doświadczenia w dziedzienie obliczeń wizualnych i przetwarzaniu równoległym oraz wpływ patentów firmy na dziedzinę obliczeń jako taką są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; zastosowania GPU do obliczeń równoległych; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 25 października 2009 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

© 2009 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA i CUDA są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn