Nowości

Procesory NVIDIA odegrały kluczową rolę w odkryciu nowego pulsara

 
 

Wprowadzenie aplikacji Eistein@Home zoptymalizowanej pod kątem architektury CUDA poskutkowało 20-krotnym wzrostem wydajności i pozyskaniem szczegółowych informacji dotyczących nowego odkrycia

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

Informacje prasowe publikuje

Arecibo Observatory
Obserwatorium radioteleskopowe Arecibo
Prawa autorskie: Uniwersystet Cornell
Prof:BruceAllen-cables
Prof. Bruce Allen – Dyrektor projektu Einstein@Home Project
eath-screensaver
Wygaszacz ekranu projektu poszukiwania pulsarów Einstain@Home

SANTA CLARA, Kalif. — 1 marca 2011 r.— Brytyjski entuzjasta technologii obliczeniowej, wyposażony w procesor graficzny firmy NVIDIA® z architekturą CUDA®, przyczynił się do odkrycia nowego pulsara w ramach światowego projektu „obliczeń rozproszonych” nazwanego Einstein@Home.

Pulsar został odkryty w lipcu 2010 r. i otrzymał nazwę identyfikacyjną PSR J1952+2630. Gwiazda ma ok. 15 kilometrów średnicy i leży ponad 30 000 lat świetlnych od Ziemi, na orbicie gwiazdy towarzyszącej o masie podobnej do masy Słońca. Odkrycie może pomóc naukowcom w poszerzeniu wiedzy na temat ewolucji gwiazd oraz zachowaniach materii o bardzo wysokiej gęstości.

Projekt Einstein@Home wykorzystuje wpółdzieloną przez użytkowników, dodatkową moc obliczeniową komputerów PC na całym świecie, do przeszukiwania danych zbieranych przez detektory fal grawitacyjnych i teleskopów radiowych. Nowa wersja aplikacji wykorzystuje procesory wyposażone w architekturę NVIDIA CUDA, dzięki którym może osiągnąć dwudziestokrotny wzrost wydajności. Dzięki temu 10% procesorów graficznych w podłączonych komputerach zapewnia taką samą wydajność obliczeniową, co wszystkie procesory centralne w tej grupie.

Od premiery projektu Einsten@Home w 2005 r. zarejestrowano w nim ok. 2 miliony maszyn uczestniczących, a każdego tygodnia ok. 100 000 komputerów nawiązuje połączenie z serwerami. Jeżeli potraktowalibyśmy cały rozproszony system jako pojedynczy komputer, byłby to jeden z najszybszych 20 superkomputerów na całym świecie.

Einstein@Home to dzieło dyrektora projektu – profesora Bruce'a Allena, który jest dyrektorem Instytutu Fizyki Grawitacyjnej im. Maxa Plancka w Hanowerze (Niemcy) – uznawane za jeden z najważniejszych eksperymentów naukowych na świecie.

„Rosnąca udział wydajnych procesorów graficznych w programie Einstein@Home poważnie zainteresował astronomów. Dzięki tym układom możemy w przeciągu miesiąca przeanalizować dane, które zajęłyby konwencjonalnym procesorom cały rok,” twierdzi Allen. „To ogromna zmiana i uważam, iż w przyszłości ok 90% wszystkich obliczeń naukowych będzie wykonywanych właśnie przez procesory graficzne, a pozostała część przez procesory centralne.”

Praca na temat, zatytułowana „Arecibo PALFA Survey and Einstein@Home: Binary Pulsar Discovery By Volunteer Computing”, została wczoraj i jest dostępna pod tym adresem. Więcej informacji na temat projektu Einstein@Home można znaleźć tutaj. Więcej szczegółów na temat obliczeń na procesorach graficznych firmy NVIDIA można zamieszczono pod tym adresem.

O firmie NVIDIA
Konstruując w 1999 roku pierwszy układ GPU, NVIDIA uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej. Od tego czasu konsekwentnie ustanawia nowe standardy w zakresie technologii wizualnych, wprowadzając zapierające dech w piersiach, interaktywne rozwiązania graficzne w ramach szerokiego zakresu urządzeń – od tabletów i przenośnych odtwarzaczy multimedialnych aż po notebooki i stacje robocze. Doświadczenie firmy NVIDIA w dziedzinie programowalnych układów GPU doprowadziło do przełomu w przetwarzaniu równoległym i sprawiło, że technologie superkomputerowe przestały być drogie i stały się szeroko dostępne. Firma posiada ponad 1600 patentów w Stanach Zjednoczonych, włączając te, dotyczące projektów i spraw fundamentalnych dla współczesnej informatyki.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym, ale nie ograniczając się do: funkcji, możliwości i wpływu procesorów graficznych NVIDIA obsługujących technologię CUDA oraz wpływu patentów firmy na dziedzinę obliczeń komputerowych są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; zastosowania GPU do obliczeń równoległych; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 31 października 2010 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2011 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, CUDA i Fermi są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn