Nowości

NVIDIA pomaga w przygotowaniu misji na Księżyc zaplanowanej na rok 2015 i zdobyciu nagród o wartości 30 milionów USD

Niemiecki zespół naukowców, biorący udział w konkursie Google Lunar X PRIZE, stosuje procesory graficzne NVIDIA Tesla do obsługi lądowania księżycowego łazika, a także do przetwarzania obrazów 3D przesyłanych z Księżyca

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

Part-Time Scientists in their hometown Berlin with Moon Rover “Asimov”
Moon Rover “Asimov” from Part-Time Scientists

SANTA CLARA, Kalifornia, 27 marca 2012 r. — Firma NVIDIA poinformowała dziś, że procesory graficzne NVIDIA® Tesla® znalazły zastosowanie w pracy zespołu niemieckich naukowców, którzy zamierzają wysłać automatyczny łazik na Księżyc w 2015 roku.

Ogólnoświatowy konkurs Google Lunar X PRIZE został ogłoszony w celu otwarcia nowej ery w historii eksploracji Księżyca. Zwycięzca otrzyma ogromnie wysoką nagrodę. Łącznie przeznaczono aż 30 milionów dolarów dla zespołów, które pomyślnie wylądują łazikiem na Księżycu, przejadą 500 metrów po jego powierzchni, a następnie prześlą na Ziemię obraz wideo, zdjęcia oraz inne dane w celu umożliwienia dalszych badań.

Zespół Part-Time Scientists (PTS, tłum. „Naukowcy na pół etatu”) składający się ze 100 niemieckich naukowców, inżynierów i programistów jest jednym z 26 uczestników konkursu. Aby osiągnąć sukces, zespół PTS wdrożył procesory graficzne Tesla w serwerach i stacjach roboczych własnego centrum dowodzenia. Będzie ono służyć do sterowania łazikiem o nazwie „Asimov”. Procesory graficzne Tesla będą akcelerować aplikacje wymagające dużej mocy obliczeniowej, w tym symulacje kontroli nad pojazdem, monitorowanie położenia łazika w czasie rzeczywistym oraz przesyłanie obrazów i materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości.

„Procesory graficzne NVIDIA są narzędziem, dzięki któremu będziemy mogli bezpiecznie wylądować łazik, a także wykonać szereg szczegółowych obliczeń na podstawie zebranych informacji. Dzięki temu pogłębimy naszą wiedzę na temat powierzchni Księżyca”, powiedział Robert Böhme, lider zespołu PTS. „Pokażemy, że nowoczesne i wysokowydajne procesory graficzne umożliwiają uzyskanie niesamowitych osiągnięć naukowych.”

Zespół PTS będzie korzystać z procesorów graficznych Tesla na każdym etapie misji. Podczas prac przygotowawczych i planistycznych procesory graficzne będą służyć do symulowania milionów różnorodnych scenariuszy misji. W ten sposób zespół usprawni techniki startu i lądowania np. poprzez regulowanie momentu i czasu uruchomienia silników korekcyjnych, minimalizując margines błędu.

Gdy Asimov dotrze do celu, zespół PTS wykorzysta moc obliczeniową procesorów graficznych Tesla do sterowania łazikiem i monitorowania jego działań, a także do generowania szczegółowych map Księżyca z przesłanych stereoskopowych obrazów.

Szybkie przetwarzanie i analizowanie ogromnej ilości materiałów wideo przesyłanych przez łazik Asimov – oraz możliwość natychmiastowego odesłania nowych wskazówek nawigacyjnych – są niezbędne do osiągnięcia sukcesu misji. Wszelkie opóźnienia mogłyby skutkować zakłóceniem kursu łazika, a także grozić zderzeniem łazika z przeszkodą, przez które zespół PTS musiałby przerwać misję.

Zespół PTS spodziewa się, że procesory graficzne NVIDIA zapewnią od 5 do 10 razy szybsze przetwarzanie strumieni wideo przesyłanych przez łazik. Tylko systemy wyposażone w procesory graficzne zapewniają moc obliczeniową wystarczającą do efektywnego przetworzenia takiej ilości informacji w czasie rzeczywistym.

O konkursie Google Lunar X PRIZE
Konkurs Google Lunar X PRIZE, z pulą nagród w wysokości 30 milionów dolarów, został ogłoszony w 2007 roku przez fundację X PRIZE, aby wspomóc tworzenie misji badawczych na Księżycu, które byłyby finansowane przynajmniej w 90% z funduszy prywatnych. Obecnie w konkursie bierze udział 26 zespołów z 17 krajów. Nagroda główna, czyli 20 milionów USD, trafi do zespołu, który spełni wszystkie wymagania konkursu przed 31 grudnia 2015 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej konkursu Google Lunar X PRIZE.

O procesorach graficznych NVIDIA Tesla
Procesory graficzne Tesla to akceleratory oparte na platformie CUDA® firmy NVIDIA, przeznaczone do obliczeń równoległych. Układy Tesla zostały zaprojektowane od podstaw z myślą o obliczeniach wielkoskalowych oraz badań obliczeniowych i superkomputerach, zapewniając znacząco wyższy poziom akceleracji w wielu aplikacjach naukowych i komercyjnych od rozwiązań opartych na samych procesorach centralnych. Procesory te napędzają trzy z pięciu najpotężniejszych superkomputerów na świecie.

Więcej informacji na temat procesorów graficznych NVIDIA Tesla dostępnych jest na stronie internetowej Tesla. Aby dowiedzieć się więcej o platformie CUDA lub pobrać najnowszą wersję, odwiedź stronę internetową CUDA. Wiadomości o firmie NVIDIA, informacje o produktach, zdjęcia i materiały wideo można znaleźć w kąciku prasowym NVIDIA. Można także śledzić nas na Twitterze (@NVIDIATesla).

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia grafiki 3D i efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 4500 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym wpływ i korzyści wynikające z zastosowania układów graficznych NVIDIA Tesla oraz wpływy patentów firmy na nowoczesne komputery są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 29 stycznia 2012 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2012 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, Tesla oraz CUDA są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.