Nowości

NVIDIA przedstawia pierwszy mobilny superkomputer dla systemów wbudowanych

Zestaw deweloperski Jetson TK1 pozwala wykorzystać możliwości obliczeniowe procesora Tegra K1 w robotyce, medycynie, awionice i motoryzacji

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Jacek Brol / Ewa Rudkowska
Gamma PR (NVIDIA PR)
nvidia@gammapr.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

SAN JOSE, Kalifornia — GTC — 25 marca 2014 r. NVIDIA zaprezentowała dziś platformę deweloperską opartą na pierwszym mobilnym superkomputerze i przeznaczoną do systemów wbudowanych, która otwiera drogę do rozwoju aplikacji wykorzystujących przetwarzanie obrazu i danych w czasie rzeczywistym.

Platforma NVIDIA® Jetson™ TK1 zapewnia deweloperom narzędzia umożliwiające tworzenie systemów nawigacji dla robotów, przenośnych urządzeń USG dla lekarzy, a także oprogramowania, które umożliwia dronom unikanie ruchomych obiektów, a samochodom wykrywanie pieszych.

Pakiet deweloperski platformy Jetson TK1 osiąga niezrównaną wydajność 326 gigaflopsów, która jest trzykrotnie większa od tej, jaką cechują się podobne platformy zintegrowane. Oprócz wysokiej wydajności deweloperzy otrzymują także pełen zestaw narzędziowy do pracy w języku C/C++ oparty na architekturze CUDA® – najpopularniejszej na świecie platformie do obliczeń równoległych. Dzięki temu tworzenie oprogramowania dla tej platformy jest dużo łatwiejsze, niż w przypadku układów FPGA lub wyspecjalizowanych procesorów ASIC i DSP wykorzystywanych w obecnych systemach wbudowanych.

„Jetson TK1 pozwala wkroczyć w przyszłość, w której maszyny potrafią przystosować się do swojego otoczenia w czasie rzeczywistym i prowadzić z nim interakcję”, powiedział Ian Buck, wiceprezes ds. akcelerowanych obliczeń w firmie NVIDIA. „Platforma ta umożliwia deweloperom pełne wykorzystanie komputerowego przetwarzania obrazu w urządzeniach mobilnych, wprowadzając wydajność godną superkomputerów do urządzeń zużywających niewiele energii.”

Tegra K1 sercem i mózgiem
Głównym układem zestawu deweloperskiego Jetson TK1 jest procesor mobilny Tegra® K1, 192-rdzeniowy układ oparty na najbardziej zaawansowanej i najwydajniejszej energetycznie architekturze procesorów graficznych na świecie NVIDIA Kepler™. 192 w pełni programowalnych rdzeni procesora Tegra K1 pozwala osiągnąć zaawansowane efekty graficzne i doskonałą wydajność obliczeniową w mobilnym wydaniu.

Procesor Tegra K1 oparty jest na tej samej architekturze, którą wykorzystano w najszybszym superkomputerze w Stanach Zjednoczonych Titan, działającym w Oak Ridge National Laboratories, a także w kolejnych 10 najbardziej sprawnych energetycznie superkomputerach na świecie. Zestaw deweloperski Jetson TK1 został od podstaw zaprojektowany z myślą o architekturze CUDA, z którą pracuje obecnie ponad 100 000 deweloperów w ponad 8000 instytucjach (zajęcia z programowania przy użyciu tej architektury prowadzą obecnie najlepsze uniwersytety w 62 krajach) i zawiera narzędzia niezbędne do szybkiego rozwoju i wdrażania systemów wymagających dużej mocy obliczeniowej.

Silne wsparcie
Wielu deweloperów i producentów systemów w branży przemysłowej, robotyce i medycynie wyraziło już zainteresowanie tą platformą programistyczną.

Chris Jones, dyrektor ds. rozwoju technologii strategicznych w firmie iRobot Corporation, powiedział: „Wydajność oraz energooszczędność układu Jetson TK1 może przyczynić się do rozwoju robotów, które będą w stanie rozpoznawać obiekty w czasie rzeczywistym oraz być zdolne do autonomicznego poruszania się w praktycznie każdym środowisku. Nasze doświadczenie z poprzednimi generacjami zestawów programistycznych CUDA pozwoliło nam osiągnąć znaczące postępy w szkoleniu robotów, aby te mogły jeszcze wchodzić w interakcje z otoczeniem.”

Simon Collins, menedżer produktu w firmie GE Intelligent Platforms, powiedział: „Procesor Tegra K1 może odmienić rynek urządzeń przemysłowych o podwyższonej odporności. Zamierzamy oferować rozwiązania, które pobierają mniej niż 10 watów energii, ale zapewniają wydajność, urządzeń, które teraz pobierają 100 watów i więcej.”

Zestaw oprogramowania VisionWorks
Platforma Jetson K1 wspiera pakiet NVIDIA VisionWorks™, który zawiera bogaty zestaw algorytmów do przetwarzania obrazów, przyspieszając proces tworzenia aplikacji. Są to m.in. funkcje akcelerowane przez architekturę CUDA stosowane w takich dziedzinach jak robotyka, rzeczywistość rozszerzona, fotografia obliczeniowa, interakcja człowiek-komputer oraz zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS).

Narzędzia programistyczne
Pakiet deweloperski Jetson TK1 jest w pełni obsługiwany przez zestaw narzędziowy CUDA 6.0 dla programistów, w tym także przez narzędzia do debugowania i profilowania, umożliwiające tworzenie masowo równoległych aplikacji. Architektura NVIDIA CUDA 6 zawiera także akcelerowane biblioteki firmy NVIDIA do liczenia szybkiej transformacji Fouriera, algebry liniowej, operacji na macierzach rzadkich oraz obróbki obrazów i materiałów wideo.

Możliwości sprzętowe
Jetson TK1 to pierwsza platforma programistyczna dla układu Tegra K1, który zaprezentowano w styczniu na międzynarodowych targach Consumer Electronics Show. Posiada ona 2GB pamięci operacyjnej oraz złącza USB 3.0, HDMI 1.4, Gigabit Ethernet, dźwiękowe, SATA, miniPCIe oraz gniazdo na kartę pamięci SD.

Dodatkowo posiada ona wsparcie dla zestawów oprogramowania w tym OpenGL 4.4 oraz zestawy narzędziowe CUDA/VisionWorks. Zawarto w niej też pełen pakiet narzędzi do programowania i profilowania oraz przygotowano ją fabrycznie do obsługi kamer oraz innych urządzeń peryferyjnych. Platforma jest także wspierana przez partnerów firmy NVIDIA, w tym Avionic Design, GE Intelligent Platforms, ICD, SECO oraz Toshiba DME.

Dostępność
Rozpoczęła się już przedsprzedaż zestawu programistycznego NVIDIA Jetson TK1. W Stanach Zjednoczonych można go zamówić poprzez witrynę internetową firmy NVIDIA oraz w sklepach Microcenter i Newegg w cenie 192 USD. Zamówienia w Europie przyjmują firmy Avionic Design, SECO i Zotac. Dystrybucję na terenie Japonii prowadzi firma Ryoyo Electro Corporation.

Bądź na bieżąco z firmą NVIDIA:

  • Polub nas na Facebooku.
  • Połącz się z nami w serwisie LinkedIn.
  • Wpisz #GTC14 na Twitterze.
  • Wyświetl filmy od firmy NVIDIA w serwisie YouTube.
  • Czytaj blog firmy NVIDIA.
  • Subskrybuj kanał informacyjny codziennych wiadomości od firmy NVIDIA za pomocą czytnika wiadomości Pulse.

O firmie NVIDIA
Od 1993 roku NVIDIA (NASDAQ: NVDA) wiedzie prym w sztuce i rzemiośle tworzenia systemów obliczeń wizualnych. Technologie stworzone przez firmę przekształcają świat pełen wyświetlaczy w pełni interaktywne środowisko dla wszystkich użytkowników – od graczy po naukowców, od konsumentów po przedsiębiorstwa. Więcej informacji można znaleźć na stronach //www.nvidia.pl/page/newsandevents.html i //blogs.nvidia.com.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej w tym wydajność, funkcjonalność, dostępność, wpływ i korzyści wynikające z zastosowania platformy NVIDIA Jetson TK1, wpływ i korzyści wynikające z zastosowania procesora NVIDIA Tegra K1 oraz pakietu NVIDIA VisionWorks są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-K za okres finansowy zakończony 26 stycznia 2014 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2014 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, Tegra, CUDA, Jetson, VisionWorks oraz Kepler są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.