Nowości

Rozwiązania NVIDIA Maximus oparte na architekturze Kepler — rewolucja w stacjach roboczych

Najnowsza platforma do zastosowań profesjonalnych firmy NVIDIA to najszybszy i najwydajniejszy procesor dla profesjonalistów z branż projektowych i kreatywnych

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

SIGGRAPH 2012 — LOS ANGELES — 7 sierpnia 2012 r. —Firma NVIDIA zaprezentowała dziś drugą generację przełomowej platformy graficznej NVIDIA® Maximus™ przeznaczonej dla stacji roboczych i opartej na najszybszej oraz najwydajniejszej obecnie architekturze procesorów graficznych Kepler.

Platforma Maximus, której pierwsza generacja została zaprezentowana w listopadzie zeszłego roku, umożliwia jednoczesne wykonywanie złożonych obliczeń analitycznych i wizualizacyjnych na jednej stacji roboczej. W rozwiązaniach Maximus wykorzystano procesory graficzne oparte na architekturze Kepler, które zapewniają niedoścignioną wydajność specjalistom pracującym w szerokiej gamie różnorodnych branż, od branży przemysłowej, przez tworzenie efektów wizualnych, po poszukiwania złóż ropy naftowej.

Maximus zapewnił jednoczesną obsługę złożonych zadań graficznych oraz wymagających zadań obliczeniowych podczas symulacji i renderowania tych zadań, co wpłynęło na rewolucyjne przyśpieszenie procesów pracy. W rozwiązaniach NVIDIA Maximus drugiej generacji zastosowano graficzne procesory obliczeniowe NVIDIA Tesla® K20 oraz nowe procesory NVIDIA Quadro K5000, które obsługują funkcje graficzne. Technologia Maximus automatycznie i niezauważalnie rozdziela zadania symulacji, wizualizacji lub renderowania między odpowiednie procesory graficzne.

„Dzięki wysokiej wydajności obliczeń równoległych zapewnionej przez systemy NVIDIA Maximus możemy być znacznie bardziej kreatywni”, twierdzi Alan Barrington, projektant pracujący w centrum zaawansowanych projektów Mercedes-Benz w Kalifornii. „Środowisko wyposażone w rozwiązania NVIDIA Maximus umożliwia nam usprawnianie i dopracowywanie konstrukcji do ostatniej chwili. Dzięki temu zachowujemy wysoką wydajność pracy i pracujemy nad wieloma zadaniami jednocześnie. Nie musimy uciekać się do kompromisów w procesie kreatywnym lub rezygnować z niektórych elementów konstrukcji”.

NVIDIA Maximus: Przyśpieszenie grafiki i obliczeń
Druga generacja rozwiązania Maximus została oparta na architekturze Kepler, która zapewnia większą wydajność obliczeniową i graficzną.

Najważniejsze cechy procesora graficznego NVIDIA Quadro K5000:

 • Technologia niepowiązanych tekstur (Bindless Textures) umożliwia wywołanie nawet do miliona tekstur bezpośrednio w pamięci, bez obciążania procesora centralnego.
 • Technologie antyaliasingu FXAA/TXAA umożliwiają osiągnięcie doskonałej jakości obrazu.
 • Zwiększona pojemność bufora do 4GB i szyna PCI-E 3 nowej generacji zapewnia dwukrotnie większą przepustowość danych w porównaniu z szyną PCI-E 2.
 • Całkowicie nowy silnik obsługi wyświetlaczy umożliwia podłączenie do czterech monitorów do jednego procesora graficznego K5000.
 • Obsługa standardu DisplayPort 1.2 i rozdzielczości do 3840x2160 @60Hz.

Najważniejsze cechy procesora graficznego NVIDIA Tesla K20:

 • Technologia strumieniowania wieloprocesorowego SMX zapewnia trzykrotnie większą wydajność na wat 1
 • Technologie Dynamic Parallelism oraz Hyper-Q upraszczają programowanie równoległe i znacznie zwiększają wydajność uruchamianego oprogramowania.

Odmieniamy procesy twórcze we wszystkich branżach, od projektowania silników odrzutowych po analizę sejsmiczną.
Poniżej kilka przykładów znaczących usprawnień, jakie zapewniają rozwiązania Maximus w wielu branżach:

 • W przemyśle produkcyjnym i projektowym stacje wyposażone w technologie NVIDIA Maximus umożliwiają tworzenie projektów o nieograniczonej skali, z dowolną liczbą złożeń, komponentów, a także o dowolnej jakości obrazu i rozdzielczości. Projektanci mogą używać podczas interaktywnej pracy narzędzi do symulacji fizyki, a także korzystać z wysoce realistycznego oświetlenia i biblioteki rzeczywistych materiałów, tworząc fotorealistyczne obrazy.

  „Oprogramowanie RTT DeltaGen zostało wyposażone w szereg niestandardowych funkcji, takich jak przyśpieszony raytracing, rendering oraz możliwość skalowania, automatyczne renderowane warstw. Umożliwia ono również wizualizację i analizę dynamiki płynów”, twierdzi Peter Stevenson, CEO firmy RTT. „Druga generacja technologii Maximus to wyjątkowa, wybiegająca w przyszłość technologia. Dzięki niej nasi klienci otrzymują możliwość interaktywnego tworzenia i prowadzenia symulacji, a także szybciej otrzymują dane techniczne umożliwiające podejmowanie decyzji projektowych.”

 • Branża multimediów i rozrywki również korzysta z rozwiązań Maximus, ponieważ zapewniają one większą swobodę i elastyczność w procesach kreatywnych. Dzięki nim montażyści filmów i animatorzy mogą pracować w czasie rzeczywistym nawet nad wysoce złożonymi projektami, tworzyć złożone symulacje oraz interaktywne efekty wizualne, a także nakładać nieograniczone liczby tekstur na obiekty w środowisku trójwymiarowym.

  Studio Chaos Group tworzy nowoczesne rozwiązania do renderowania m.in. dla branż efektów wizualnych, filmów, multimediów i rozrywki. Oprogramowanie V-Ray RT stworzone przez tę firmę to potężny, interaktywny silnik renderowania wykorzystujący architekturę NVIDIA CUDA® , który całkowicie odmienia sposób pracy z oświetleniem i cieniowaniem.

  “Nieprzerwanie dopracowujemy nasze aplikacje, aby nasi klienci korzystali wyłącznie z najlepszych narzędzi”, twierdzi Lon Grohs, wiceprzewodniczący ds. rozwoju działalności w firmie Chaos Group. „Nasza wtyczka V-Ray dla oprogramowania Maya oparta o architekturę CUDA, to jeden z naszych najnowszych produktów, który ma spełnić potrzeby najbardziej wymagających studiów efektów wizualnych i filmowych na świecie. Dzięki systemowi NVIDIA Maximus, artyści pracujący nad efektami 3D będą krócej czekać na wyniki, poświęcając więcej czasu na pracę kreatywną”.

  Studio efektów wizualnych a52 zlokalizowane w Santa Monica (Kalifornia) jest miejscem, w którym pracują wielu z najbardziej utalentowanych artystów z branży. Firma zajmuje się produkcją imponujących efektów łączących dwuwymiarowe obrazy i fotorealistyczne efekty generowane komputerowo.

  „Teraz możemy tworzyć więcej iteracji z większą ilością kolorów i oświetlenia jednocześnie, szybciej osiągając pożądane wyniki”, twierdzi Chris Janney, dyrektor techniczny ds. efektów wizualnych z firmy a52. „Dzięki przyśpieszonemu procesowi pracy możemy wcześniej przedstawić klientowi gotowe ujęcia do zatwierdzenia. Zdecydowanie polecam konfigurację z rozwiązaniem Maximus każdemu, kto pracuje z narzędziem V-Ray RT. Oprócz znaczących oszczędności czasu, Maximus usprawnia proces pracy kreatywnej, ponieważ eliminuje długi czas oczekiwania na przygotowanie renderów. To właśnie dzięki tym zaletom znacząco usprawniliśmy nasz proces tworzenia materiałów.

 • Większość geofizyków i sejsmologów korzysta ze stacji roboczych NVIDIA Maximus, które pozwalają na szybsze uzyskanie dokładniejszych informacji o położeniu złóż ropy i gazu na całymParadigm świecie.

  Firma Paradigm jest globalnym dostawcą rozwiązań do analizy i zarządzania informacjami dla przemysłu wydobywczego ropy oraz gazu. Oprogramowanie firmy Paradigm pozwala na lokalizowanie nowych zbiorników ropy i gazu, tworzenie dynamicznych, cyfrowych modeli na powierzchni ziemi, a także umożliwia optymalizowanie produkcji z nowych i istniejących zbiorników. Nowy, wszechstronny pakiet aplikacji Paradigm 2011.1 do eksploracji, rozwoju i produkcji umożliwia przyśpieszenie obliczeń atrybutów śladów sejsmicznych za pomocą technologii NVIDIA Maximus.

  „Oprogramowanie Paradigm wykorzystujące technologię Maximus pozwala na przyśpieszenie lub znaczne skrócenie czasu obliczeń atrybutów śladów sejsmicznych bezpośrednio na stacji roboczej”, twierdzi Laura Evins, dyrektor ds. produktów pracy z atrybutami sejsmicznymi w firmie Paradigm. „Dzięki temu nasi klienci z branży wydobywczej mogą szybciej odtworzyć informacje o strukturze lub złożach w terenie z danych sejsmicznych. Uważamy, że druga generacja rozwiązań Maximus jeszcze bardziej przyśpieszy te zadania, zwiększając skuteczność połączenia obydwu technologii”.

Dostępność i cena
Druga generacja stacji roboczych wyposażonych w nowe karty graficzne NVIDIA Quadro K5000 (sugerowana cena detaliczna 2249 USD), oraz procesory graficzne NVIDIA Tesla K20 (sugerowana cena detaliczna 3199 USD) trafi na rynek już w grudniu 2012 r. Procesory graficzne NVIDIA Quadro będą też sprzedawane jako oddzielne karty dla komputerów stacjonarnych od października 2012 r.

Certyfikaty i wsparcie niezależnych dostawców oprogramowania
Stacje robocze z rozwiązaniami NVIDIA Maximus są certyfikowane przez niezależnych dostawców oprogramowania, w tym takie firmy, jak Adobe, ANSYS, Autodesk, Bunkspeed, Dassault Systèmes, MathWorks i Paradigm.

Stacje robocze od dostawców OEM
Stacje robocze NVIDIA Maximus drugiej generacji będą sprzedawane przez największych dostawców OEM na świecie, takich jak HP, Dell, Lenovo i Fujitsu, a także przez integratorów systemów, takich jak BOXX Technologies i Supermicro.

 • W rozwiązania NVIDIA Maximus zostaną wyposażone stacje robocze z serii HP Z, a konkretnie modele Z420, Z620 oraz najwyższy model stacji roboczej Z820.

  „Klienci firmy HP są liderami we własnych branżach i korzystają z najnowszych technologii, tworząc hity filmowe, alternatywne źródła energii i osiągnięcia medyczne, których osiągnięcie nie byłoby możliwe”, twierdzi Jeff Wood, wiceprzewodniczący działu ds. marketingu globalnego w dziale rozwiązań komercyjnych firmy HP. „Następna generacja technologii NVIDIA Maximus zapewni użytkownikom moc i wydajność niezbędną do obsługi wymagających obliczeniowo przepływów danych, tym samym zwiększając ich produktywność oraz wskaźnik zwrotu z inwestycji”.

 • Nowe stacje robocze — Dell Precision T3600, T5600 i T7500 typu tower i Dell Precision R5500 do montażu w szafach trafią na rynek na początku przyszłego roku.

  „Stacje robocze Dell Precision wyposażone w rozwiązania NVIDIA Maximus drugiej generacji
  umożliwiają stworzenie procesu projektowania, który dorównuje procesowi myślowemu projektanta”, twierdzi Efrain Rovira, dyrektor generalny ds. stacji roboczych Dell Precision. „Szybka architektura Kepler firmy NVIDIA zastosowana w tym procesorze graficznym połączona z naszymi najpotężniejszymi stacjami roboczymi zapewnia naszym klientom niedoścignioną wydajność podczas projektowania i symulacji”.

 • Nowe stacje robocze Lenovo ThinkStation S30, D30 i C30 z rozwiązaniami NVIDIA Maximus również trafią niedługo na rynek.

  „Dzięki technologii NVIDIA Maximus możemy przyśpieszyć najważniejsze aplikacje i skrócić czas pracy w niespotykany dotąd sposób”, twierdzi Rob Herman, dyrektor ds. produktów i rozwiązań integrowanych pionowo w jednostce biznesowej, ThinkStation. „Nowe stacje robocze ThinkStation wyposażone w rozwiązania NVIDIA Maximus nowej generacji zapewniają jeszcze wyższą wydajność obliczeń równoległych i jeszcze większą moc, tym samym usprawniając produktywność, kreatywność naszych klientów. Zmniejszają również czas niezbędny do wprowadzenia produktów na rynek. Klienci kupujący nowe komputery otrzymają większe możliwości wykonywania zadań obliczeniowych i wizualizacyjnych, dzięki czemu osiągną żądane wyniki szybciej niż kiedykolwiek.”

 • Nowe biurkowe stacje robocze Fujitsu CELSIUS M710 i R920 wyposażone w rozwiązania NVIDIA Maximus trafią już niedługo na rynki EMEA, Indii i Japonii.

  „Dzięki nowej generacji rozwiązań NVIDIA Maximus stworzyliśmy stacje robocze Fujitsu CELSIUS,
  które zapewniają użytkownikom nowocześniejsze technologie przyśpieszające nowoczesne przepływy pracy modelowania 3D, animacji, wizualizacji w czasie rzeczywistym i symulacji”, twierdzi Dieter Heiss, wiceprzewodniczący w grupie rozwoju produktów ds. systemów roboczych w firmie Fujitsu Technology Solutions. “Nowe komputery zapewniają wysoką wydajność niezbędną profesjonalistom”.

Zobacz więcej materiałów na temat Quadro oraz stacji roboczych NVIDIA w serwisach YouTube and Twitter: @NVIDIAQuadro.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia grafiki 3D i efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 5000 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym w tym wpływ i korzyści wynikające z zastosowania technologii NVIDIA Maximus , procesorów NVIDIA Quadro i NVIDIA Tesla oraz wpływy patentów firmy na nowoczesne obliczenia komputerowe są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 29 kwietnia 2012 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2012 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, CUDA, Kepler, Maximus, Quadro i Tesla są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

_____________________________________________

1 w porównianiu do architektury NVIDIA Fermi GPU.