Nowości

W Oak Ridge National Laboratory powstaje najszybszy superkomputer na świecie, oparty na procesorach graficznych NVIDIA Tesla

 
 

Wiodący zakład naukowy wdraża system wykorzystujący do 18 000 procesorów graficznych i przygotowuje grunt pod rozwój obliczeń eksaskalowych

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

SANTA CLARA, Kalifornia — 11 października 2011 r.Firma NVIDIA ogłosiła, że w Narodowych Laboratoriach Oak Ridge (ORNL), czyli największych zakładach obliczeń naukowych przy Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych, trwają prace nad wdrożeniem rewolucyjnego superkomputera „Tytan”, opartego na procesorach graficznych NVIDIA® Tesla™. Tytan jest superkomputerem klasy Cray XK6, którego szczytowa wydajność wyniesie ponad 20 petaflopów. Dzięki temu komputer będzie dwukrotnie szybszy i trzykrotnie wydajniejszy energetycznie od bieżącego najszybszego superkomputera na świecie, czyli komputera „K” zlokalizowanego w Japonii.

Tytan będzie przełomowym narzędziem dla naukowców i pozwoli wykorzystać ogromną moc przetwarzania równoległego z wykorzystaniem procesorów graficznych do przeprowadzania badań i odkryć. Superkomputer będzie wykorzystywany do badań z wielu różnych dziedzin: materiałowych, technologii energetycznej, naukowych, geodezyjnych i nie tylko.

„Znaczny wzrost mocy obliczeniowej przyczyni się do rozwoju wszystkich dziedzin nauki, ponieważ wysoka wydajność otwiera ona drogę do nowych odkryć, które do tej pory pozostawały poza naszym zasięgiem”, twierdzi Jeff Nichols, wicedyrektor laboratorium ds. Obliczeń i nauk obliczeniowych w Oak Ridge National Laboratory. „Tytan znajdzie zastosowanie w szeregu ważnych projektów badawczych, dotyczących m.in. rozwoju ekonomicznych biopaliw, czystszych silników spalinowych, bezpieczniejszej energii nuklearnej i wydajniejszej energii słonecznej”.

„Decyzja laboratoriów Oak Ridge, aby oprzeć Tytana na procesorach graficznych Tesla, podkreśla przekonanie, iż heterogeniczne systemy obliczeniowe oparte na procesorach graficznych stanowią najlepszą drogę do osiągnięcia obliczeń eksaskalowych w ciągu następnej dekady”, twierdzi Steve Scott, dyrektor ds. technicznych produktów Tesla w firmie NVIDIA, odnosząc się do wydajności obliczeniowej sięgającej 1000 petaflopów. „Procesory graficzne Tesla dostarczą 85 procent szczytowej wydajności Tytana”. Osiągnięcie podobnej wydajności w oparciu o same procesory centralne – przy założeniu, że chcemy zachować równie wysoką wydajność energetyczną i równie niskie koszty – jest po prostu niemożliwe.”

W ramach pierwszego, trwającego już etapu wdrożenia komputera Tytan, istniejący superkomputer Jaguar w Laboratoriach Oak Ridge zostanie zmodernizowany 960 procesorami graficznymi Tesla M2090 opartymi na architekturze NVIDIA® Fermi. Procesory graficzne będą pełnić funkcję modułów towarzyszących wielordzeniowym procesorom centralnym, które są już zainstalowane w tym superkomputerze klasy Cray XK6. W drugim etapie, który zostanie rozpoczęty w 2012 r., zaplanowano wdrożenie do 18 000 procesorów graficznych Tesla opartych na architekturze nowej generacji, opatrzonej nazwą kodową „Kepler”.

Więcej informacji o Narodowych Laboratoriach Oak Ridge można znaleźć na stronie: www.ornl.gov. Więcej informacji na temat procesorów graficznych NVIDIA Tesla przeznaczonych do obliczeń o wysokiej wydajności można przeczytać tutaj. Więcej informacji na temat CUDA udostępniono na tej stronie.

Informacje o firmie NVIDIA
W 1999 r. firma NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej. Od tego czasu procesory produkowane przez tę firmę zasilają wiele różnorodnych produktów, od smartfonów po superkomputery. Procesory mobilne firmy NVIDIA znalazły zastosowanie w telefonach, tabletach i samochodowych systemach informacyjno – rozrywkowych. Dzięki procesorom graficznym firmy NVIDIA, gracze z komputerami PC mogą cieszyć się efektownymi, wciągającymi otoczeniami w grach. Profesjonaliści używają tych procesorów do tworzenia efektów graficznych w filmach, projektując komputerowo generowane przedmioty, od kijów golfowych po samoloty pasażerskie. Natomiast naukowcy wykorzystują procesory graficzne w wysokowydajnych komputerach, przyczyniając się do rozwoju nauki. Firma posiada ponad 2100 patentów, w tym te dotyczące projektów i spraw fundamentalnych dla współczesnej informatyki. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym wydajność procesorów NVIDIA Tesla, liczba procesorów graficznych wdrożonych w Laboratoriach Oak Ridge oraz wpływ patentów firmy na technologie obliczeniowe są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 31 lipca 2011 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2011 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA i Tesla są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia. 
 
 
 
FacebookTwitterGoogle+Nasza KlasaLinkedIn