Technologie

Technologia NVIDIA PhysX
divider

LISTA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANYCH PYTAŃ (FAQ)

Czym jest procesor fizyki (procesor obliczeń fizycznych)?

Oryginalny procesor fizyki (PPU) AGEIA został zaprojektowany specjalnie pod kątem spełnienia specyficznych wymogów algorytmów fizycznych. Reprezentują one środowisko, które znacznie różni się od tego, do czego zostały stworzone procesory ogólnego przeznaczenia.

Aby zapewnić jeszcze większą moc obliczeniową w zakresie przetwarzania fizyki, silnik NVIDIA PhysX jest akcelerowany przez układy GPU oparte na architekturze NVIDIA CUDA.

Czym jest fizyka w grach?

Fizyka w grach sprowadza się do tego, jak obiekty w grze poruszają się i reagują na otoczenie dookoła nich. W wielu współczesnych grach obiekty nie zachowują się w sposób, jaki można oczekiwać, lub jak zachowałyby się w rzeczywistym świecie. Obecnie większość akcji ograniczonych jest do oskryptowanych wcześniej animacji, wyzwalanych przez takie zdarzenia jak na przykład uderzenie pocisku w ścianę. Nawet najbardziej potężne bronie zostawiają na cienkich nawet ścianach jedynie rozmazaną plamę po eksplozji, zaś każdy zlikwidowany wróg upada w ten sam sposób. Gracze obcują z grą, która wygląda bardzo dobrze, ale brak jej realizmu, który sprawi, że stanie się ona bardziej wciągająca.

Czym jest procesor AGEIA PhysX?

Procesor AGEIA PhysX jest pierwszym dedykowanym akceleratorem sprzętowym do gier PC, który zapewnia całkowicie nowe wrażenia w grach dzięki dynamicznym ruchom i interakcjom fizycznym. Jest on dostępny w ofercie wiodących producentów komputerów i kart rozszerzających.

NVIDIA przejęła firmę AGEIA Technologies na początku 2008 roku i stale rozwija całą platformę PhysX, zarówno w sferze programowej, jak i sprzętowej.

Czym jest akcelerator AGEIA PhysX?

Akcelerator AGEIA PhysX jest kartą rozszerzającą opartą na procesorze PhysX. Umożliwia on zastosowanie zaawansowanej fizyki w grach, które zostały zaprojektowane pod kątem sprzętowej akceleracji PhysX.

Which graphics cards can accelerate NVIDIA PhysX?

Wszystkie karty graficzne z serii GeForce 8 i lepsze, wyposażone w przynajmniej 256 MB dedykowanej pamięci graficznej i co najmniej 32 rdzenie będą w stanie akcelerować technologię NVIDIA PhysX. Jeśli zamierzasz wykorzystać kartę graficzną NVIDIA, jako dedykowaną obsłudze PhysX, pozostałe karty graficzne systemu również muszą wykorzystywać układ GPU NVIDIA.

Czy akcelerowanie PhysX na układzie GPU zmniejszy wydajność w grach?

Przetwarzanie fizyki na układzie GPU jest zazwyczaj znacznie szybsze, niż na jednostce CPU, zatem ogólna wydajność w grach jest większa i umożliwia uzyskanie znacznie wyższej częstotliwości generowania klatek. Przetwarzanie fizyki może jednak wpływać na wydajność mniej więcej w taki sposób, w jaki wpływa na nią antyaliasing. Gracze w miarę możliwości zawsze włączają obsługę różnych trybów antyaliasingu, ponieważ sprawiają one, że gra wygląda lepiej. Będą oni również włączać przetwarzanie fizyki na swoich układach GPU, póki częstotliwość generowania klatek będzie umożliwiała normalną grę. Przy włączonym antyaliasingu przetwarzanie fizyki na układzie GPU będzie ogólnie znacznie szybsze niż na układzie CPU (przy również włączonym wygładzaniu krawędzi). Obsługa akceleracji PhyX przez dedykowany układ GPU pozwala odciążyć jednostkę GPU wykorzystywaną do standardowego renderowania grafiki, co w efekcie zapewnia optymalne wykorzystanie możliwości obliczeniowych systemu.

Czy mój zintegrowany na płycie głównej układ GPU może obsługiwać technologię NVIDIA PhysX?

API NVIDIA PhysX korzysta z układu GPU (procesora graficznego) do przetwarzania obliczeń fizycznych związanych z grami i aplikacjami, które obsługują technologię NVIDIA Physx. Obliczenia fizyczne mogą być bardzo złożone i w związku z tym układ GPU musi być wyposażony w przynajmniej 256 MB dedykowanej pamięci graficznej, co najmniej 32 rdzenie oraz musi obsługiwać technologię NVIDIA CUDA. Jeśli zintegrowany z płytą główną układ GPU NVIDIA lub karta graficzna NVIDIA nie spełniają tych wymagań, nie będziesz mógł wykorzystać swojej jednostki GPU do przetwarzania obliczeń NVIDIA PhysX.

Czy obliczenia związane z PhysX są skalowane na układ GPU i CPU?
Jeśli tak, czy oznacza to, że szybsza jednostka CPU zwiększa wydajność silnika PhysX lub jakość obrazu?

Technologia PhysX korzysta zarówno z jednostki CPU, jak i GPU, jednak najbardziej złożone obliczeniowo zadania przeprowadzane są na układzie GPU. Szybsza jednostka CPU może podnieść nieco wydajność, podobnie jak szybszy układ GPU, jednak relatywny wzrost wydajności jest zależny głównie od początkowego zrównoważenia konfiguracji systemu. Zoptymalizowany komputer PC, charakteryzujący się dobrym stosunkiem mocy obliczeniowej układu CPU do GPU będzie najlepszym rozwiązaniem.

Firmy Intel i AMD twierdzą, że przetwarzanie fizyki na układzie CPU jest lepszym rozwiązaniem. Jakie jest stanowisko firmy NVIDIA w tej sprawie?

Silnik PhysX działa szybciej i zapewnia więcej realizmu, gdy jest obsługiwany przez układ GPU. Przeniesienie obliczeń związanych z PhysX na średniej i wysokiej klasy układy GPU GeForce umożliwia zastosowanie 10-20 razy więcej efektów i zapewnia większą wierność obrazu, niż w przypadku przetwarzania fizyki na wysokiej klasy jednostkach CPU. Niektóre obliczenia związane z PhysX są przeprowadzane zarówno na układzie CPU, jak i GPU, wykorzystując najlepsze cechy obu architektur, by zapewnić użytkownikowi absolutnie najlepsze wrażenia. Co ważniejsze, wydajność obliczeń związanych z PhysX może być skalowana na układ GPU znajdujący się w Twoim komputerze. Wydajność rozwiązań firmy Intel i AMD, które korzystają z API Havok, jest stała i nie może być skalowana.

W jaki sposób technologia PhysX obsługuje obliczenia heterogeniczne?

Technologia PhysX pokazuje, że przetwarzanie heterogeniczne zapewniają użytkownikowi najlepsze wrażenia. Podczas gry, silnik PhysX przeprowadza niektóre obliczenia związane z symulacją fizyczną na układzie CPU, natomiast pozostałe na procesorach równoległych układu GPU. Gwarantuje to, że wszystkie podzespoły zoptymalizowanego komputera PC pracują wydajnie, zapewniając użytkownikowi najwyższą jakość wrażeń.