Nowości

Procesory NVIDIA są sercem i mózgiem cyfrowej deski rozdzielczej w nowym elektrycznym sedanie marki Tesla Motors

Energooszczędne moduły NVIDIA Tegra będą zasilać przełomowy system łączący funkcje informacyjne, rozrywkowe i nawigacyjne z elektroniczną tablicą przyrządów w samochodach Tesla Model S

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

Tesla Motors

SANTA CLARA, Kalifornia — 21 czerwca, 2012 r. — Wraz z piątkową premierą wyczekiwanego elektrycznego sedana Model S kompanii Tesla Motors, światło dzienne ujrzy też nowy komputerowy moduł wizualny (ang. VCM – Visual Computing Module) NVIDIA® Tegra®.

Moduł VCM został zbudowany wokół potężnego procesora Tegra, dobrze znanego ze smartfonów i tabletów. Będzie on sercem i mózgiem elektronicznej tablicy przyrządów oraz wewnętrznego systemu informacyjnego, rozrywkowego i nawigacyjnego, który został wyposażony w ekran dotykowy o przekątnej 17 cali. Jest to największe tego typu urządzenie, jakie zamontowano dotychczas seryjnie w samochodzie osobowym.

Firma Tesla Motors jest pierwszym producentem integrującym w swoich samochodach moduły Tegra VCM, które umożliwiają tworzenie intuicyjnych, interaktywnych i atrakcyjnych wizualnie systemów obsługi pojazdu. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy otrzymują do dyspozycji większe, bardziej czytelne mapy oraz estetyczne tablice przyrządów, które można dostosować do własnych gustów za pomocą wielofunkcyjnej kierownicy.

Komputerowe moduły wizualne firmy NVIDIA dają producentom możliwość łatwego i niewielkim kosztem wyposażenia samochodów w zaawansowane technologie, używane każdego dnia przez kierowców w urządzeniach mobilnych. Pomimo obsługi atrakcyjnej grafiki trójwymiarowej oraz funkcji multimedialnych, moduł Tegra VCM cechuje się wyjątkową energooszczędnością, która jest niezbędna w systemach samochodowych. W przeciwieństwie do urządzeń przenośnych, technologie wizualne przeznaczone dla samochodów zapewniają większe bezpieczeństwo jazdy, gdyż nie odwracają tak bardzo uwagi kierowcy.

„W dzisiejszych czasach, aby przyciągnąć uwagę klienta, producenci samochodów muszą wprowadzać innowacje wykraczające poza tradycyjne funkcje pojazdów”, powiedział Thilo Koslowski, wiceprezes i kierownik analiz rynku samochodowego w firmie Gartner. „Kierowcy bardziej interesują się samochodami, które ułatwiają połączenie wnętrza pojazdu z ich urządzeniami, mają wygodniejsze interfejsy i wykorzystują najlepsze dostępne technologie”.

Moduł Tegra VCM jest wyposażony w pierwszy na świecie superprocesor mobilny, który integruje w sobie wielordzeniowy procesor centralny ARM, wyjątkowo energooszczędny procesor graficzny NVIDIA GeForce® oraz dedykowane procesory do obsługi dźwięku, materiałów wideo oraz obrazu.

Pierwszy z modułów Tegra VCM zasila system informacyjno-rozrywkowy Modelu S, którego centralnym elementem jest komputer pokładowy z siedemnastocalowym ekranem dotykowym i intuicyjnym w pełni konfigurowalnym interfejsem użytkownika, umożliwiający sterowanie odtwarzaczem muzyki, telefonem, nawigacją, usługami sieciowymi oraz klimatyzacją.

Drugi moduł Tegra obsługuje cyfrową tablicę przyrządów, w postaci wyświetlacza LCD o przekątnej 12,3 cala. Wysoka wydajność procesora umożliwiła stworzenie systemu cechującego się atrakcyjną, trójwymiarową grafiką oraz możliwością dostosowania wyglądu do gustu każdego kierowcy.

„Stworzyliśmy luksusowy pojazd elektryczny, który jest funkcjonalny i oszczędny oraz sprawia, że ludzie ponownie zaczynają się aktywnie interesować samochodami”, twierdzi J.B. Straubel, dyrektor ds. technologii w firmie Tesla Motors. „Dzięki możliwościom, jakie dał nam układ NVIDIA Tegra, mogliśmy stworzyć wyjątkowo atrakcyjny system komputera pokładowego, który obsłuży wiele różnorodnych materiałów multimedialnych.”

„Gdy spojrzymy na Model S z zewnątrz to widzimy, że oszałamia on pięknem, wysoką wydajnością i energooszczędnością. Ale wnętrze jest równie atrakcyjne — ten samochód jest jednym z najbardziej zaawansowanych urządzeń konsumenckich, jakie kiedykolwiek zbudowano”, powiedział Dan Vivoli, wiceprezes firmy NVIDIA. „Firma Tesla Motors jest w awangardzie producentów oferujących rozbudowane systemy jazdy oparte na zaawansowanych procesorach firmy NVIDIA.”

Jednostka biznesowa firmy NVIDIA odpowiedzialna za produkty motoryzacyjne powstała w 2004 roku. Od tego czasu jej produkty i procesory zostały zastosowane lub wybrane do wdrożenia w ponad 100 modelach pojazdów 20 różnych marek. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.nvidia.com/automotive.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia grafiki 3D i efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 5000 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym wpływ i korzyści wynikające z zastosowania procesorów NVIDIA Tegra oraz wpływy patentów firmy na nowoczesne komputery są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 29 kwietnia 2012 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2012 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, GeForce oraz Tegra są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.