Układ Tegra firmy NVIDIA w serii nowych supertelefonów

 
 

Dzięki pierwszemu mobilnemu procesorowi z dwurdzeniowym procesorem firma LG oraz inni producenci tworzą supertelefony – urządzenia o nowych, niespotykanych dotąd możliwościach

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
Hanna Greve
Account Manager
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

Tegra2-stylized
LG-Optimus-Front
LG-Optimus
Dung-Def-3

Informacje prasowe publikuje

Las Vegas — CES 2011 ­— 5 stycznia 2011 r. — Firma NVIDIA zapowiedziała dziś, iż naddchodząca fala nowych supertelefonów najważniejszych producentów oparta będzie na pierwszym superukładzie dla urządzeń mobilnych – Tegra™ 2 firmy NVIDIA.

Możliwości obsługi materiałów multimedialnych w supertelefonach są znacznie większe od tych spotykanych w typowych smartfonach. Nowe urządzenia lepiej wykorzystują wysoką przepustowość łącz internetowych.

Smartfony są zwykle wyposażone w czterocalowe (lub większe) wyświetlacze, jednordzeniowe procesory o częstotliwości taktowania zegara 1 GHz, aparaty o rozdzielczości 5 megapikseli lub większej, a także w wiele mikrofonów. Taka konfiguracja zapewnia dostatecznie dobrą obsługę filmów i gier. Nowe supertelefony zostały oparte na potężnych, wielordzeniowych procesorach centralnych i szybkich procesorach graficznych, a dodatkowo cechują się wyjątkowo niskim poborem mocy, zapewniając niesamowite – wręcz magiczne – wrażenia obsługi filmów i gier.

„Prawdziwe supertelefony wymagają zastosowania superukładów” twierdzi Ben Barjarin, Przewodniczący firmy Creative Strategies Inc. „Nowe supertelefony prezentowane na targach CES staną się niezbędnymi urządzeniami mobilnymi już w tym roku . W porównaniu do innych produktów na rynku, układ Tegra zapewnia najlepsze możliwości obliczeniowe dla tego typu urządzeń.”

Płynna obsługa, wielozadaniowość i sprzętowa akceleracja oprogramowania Adobe® Flash® Player to tylko początek procesu ujednolicania smartfonu z konsolą do gier i urządzeniem multimedialnym. Nowo powstałe urządzenia mobilne będą w stanie obsługiwać gry o jakości bliskiej tytułom konsolowym, a także umożliwiać zabawę w trybach rozgrywki dla wielu graczy oraz rozgrywki wieloplatformowej. Oprócz tego zapewniają wysoką elastyczność przy wykonywaniu wielu zadań jednocześnie.

Jednym z pierwszych urządzeń nowej fali supertelefonów jest LG Optimus 2X, który został oparty na układzie Tegra 2.

Tegra 2 - Najważniejsze informacje

 • Superukład Tegra2 zapewnia ogromną moc urządzeniom z kategorii supertelefonów oraz niespotykane dotąd możliwości.
 • Układ Tegra 2 zawiera:
  • Dwurdzeniowy procesor centralny ARM Cortex-A9 – pierwszy dwurdzeniowy procesor centralny dla urządzeń mobilnych, który zapewnia wyższą płynność przeglądania Internetu, szybszy czas reakcji i większą ogólną wydajność.
  • Ultraoszczędny energetycznie (ULP) procesor graficzny NVIDIA® GeForce® – układ graficzny zapewniający wyjątkową wydajność w mobilnych grach 3D, który umożliwia stworzenie atrakcyjnego i wysoce responsywnego trójwymiarowego interfejsu użytkownika.
  • Procesor dedykowany do odtwarzania wideo w rozdzielczości 1080p – umożliwiający odtwarzanie filmów z urządzenia mobilnego na telewizorze HD w wysokiej rozdzielczości (1080p) przy niewielkim poborze mocy.
 • Układ Tegra 2 zapewnia nowe możliwości obsługi gier i multimediów:
  • Konsumenci będą mogli grać z osobami posiadającymi urządzenia innego rodzaju. Dzięki układowi Tegra 2 można rozgrywać grać w gry sieciowe z graczami – użytkownikami komputerów PC.
  • Podczas konferencji CES 2011 firma NVIDIA zademonstruje prototypową wersję funkcji rozmów wideo Skype HD w aplikacji uruchomionej na tablecie pracującym pod kontrolą systemu Android. Firma NVIDIA stworzyła referencyjną implementację funkcji wideokonferencji w rozdzielczości HD na tabletach z układem Tegra 2, wykorzystując do tego celu zestaw SkypeKit. Zestaw SkypeKit to kolekcja oprogramowania i interfejsów oprogramowania, która umożliwia wdrożenie obsługi połączeń wideo i połączeń głosowych Skype w praktycznie każdym urządzeniu podłączanym do Internetu.
  • Firma NVIDIA zaprezentowała również aplikację Tegra Zone. Aplikacja Tegra Zone umożliwia wyszukanie gier zoptymalizowanych pod kątem układu Tegra, które zostały przeznaczone dla danego modelu supertelefonu lub tabletu, a także zapewnia dostęp do profesjonalnych recenzji gier, zwiastunów wideo w wysokiej rozdzielczości, klipów z rozgrywki i materiałów dodatkowych. Konsumenci mogą kupować gry z aplikacji Tegra Zone w sklepie internetowym Android Market.
 • Urządzenie Optimus 2X firmy LG to szybki i wyjątkowo wydajny supertelefon:
  • Optimus 2X zapewnia jeszcze więksżą wydajność, płynną wielozadaniowość, pełną obsługę HDMI i świetną grafikę w grach, co zwiększa przyjemność z obsługi telefonu.
  • Główne dane techniczne urządzenia to:
   • 4-calowy ekran WVGA
   • 8GB pamięci podręcznej (możliwość rozszerzenia pojemności za pomocą karty microSD, do 32 GB)
   • Akumulator o pojemności 1500 mAh
   • Aparat o rozdzielczości 8 megapikseli skierowany na zewnątrz i aparat o rozdzielczości 1,3 megapiksela skierowany do użytkownika
   • Klonowanie wyświetlacza przez połączenie HDMI
   • Odtwarzanie i nagrywanie materiału w formacie MPEG-4/H.264 w rozdzielczości 1080p

Więcej informacji oraz zdjęcia produktu można znaleźć w internetowym pakiecie prasowym pod adresem www.lgnewsroom.com/CES2011. Informacje o pozostałych supertelefonach, które niedługo zostaną zaprezentowane na targach CES, są natenczas niedostępne.

Cytaty:

 • „Wkroczyliśmy w wiek supertelefonów. Ludzie coraz częściej odbierają urządzenia mobilne jak komputery, które pełnią również funkcję telefonu. Układ Tegra umożliwia stworzenie supertelefonów o niespotykanych dotąd możliwościach.” Michael Rayfield, Dyrektor generalny działu urządzeń mobilnych w firmie NVIDIA

 • „Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z firmą NVIDIA i owocem tej współpracy - urządzeniem LG Optimus 2X. Ten supertelefon został oparty na dwurdzeniowym procesorze Tegra 2 i ustanowi nowy standard w branży smartfonów, zapewniając całkowicie nowe wrażenia z użytkowania. Firma LG jest również zainteresowana przyszłą współpracą z firmą NVIDIA, chcąc dalej rozwijać wspólną pasję w poszukiwaniu innowacji.” Yong Seok Jang, Wiceprzewodniczący ds. Strategii Biznesowej, LG Electronics Mobile Communications Company

 • „Jako bliski i długotrwały partner firmy NVIDIA, jesteśmy podekscytowani szybkim rozwojem wydajności telefonów komórkowych. Firma NVIDIA nieustannie przekracza granice możliwości. Tym razem stworzyła układ, dzięki któremu urządzenia nowej generacji zaoferują użytkownikom niesamowite możliwości multimedialne. Danny Winokur, Wice przewodniczący ds. oprogramowania Flash w firmie Adobe

 • „Jesteśmy bardzo podekscytowani informacją, że firma NVIDIA wykorzystała zestaw SkypeKit do stworzenia referencyjnej implementacji wideokonferencji HD w tabletach opartych na systemie Android. W niedalekiej przyszłości konsumenci korzystający z tabletów opartych na układach Tegra będą mogli nawiązywać połączenia wideo z dowolnym użytkownikiem Skype; niezależnie od tego, czy zasiada on przed komputerem PC lub Mac, czy też korzysta z telefonu.” Manrique Brenes, Dyrektor ds. rozwoju działalności w firmie Skype

 • „Nadszedł czas na następną rewolucję w grach. Dzięki układowi Tegra 2 użytkownik otrzymuje do dyspozycji moc konsoli w urządzeniu, które mieści się w dłoni. Gry uruchomione na urządzeniach wyposażonych w układy Tegra 2 – jak np. Dungeon Defender – pracują w wysokiej rozdzielczości, są bardziej interaktywne i bardziej wymagające.” Jeremy Stieglitz, Dyrektor ds. programowania w firmie Trendy Entertainment

O firmie NVIDIA
Konstruując w 1999 roku pierwszy układ GPU, NVIDIA uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej. Od tego czasu konsekwentnie ustanawia nowe standardy w zakresie technologii wizualnych, wprowadzając zapierające dech w piersiach, interaktywne rozwiązania graficzne w ramach szerokiego zakresu urządzeń – od tabletów i przenośnych odtwarzaczy multimedialnych aż po notebooki i stacje robocze. Doświadczenie firmy NVIDIA w dziedzinie programowalnych układów GPU doprowadziło do przełomu w przetwarzaniu równoległym i sprawiło, że technologie superkomputerowe przestały być drogie i stały się szeroko dostępne. Firma posiada ponad 1600 patentów w Stanach Zjednoczonych, włączając te, dotyczące projektów i spraw fundamentalnych dla współczesnej informatyki.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym właściwości i możliwości procesora Tegra oraz wpływu patentów firmy na dziedzinę obliczeń komputerowych są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: warunków ekonomii globalnej, rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 25 października 2009 roku. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2010 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, logotyp Tegra są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn