Nowości

Fujitsu wprowadza na rynek superkomputery akcelerowane procesorami graficznymi NVIDIA
Nowy serwer Fujitsu PRIMERGY CX400 S1 zapewnia energooszczędną wydajność obliczeniową w kompaktowej obudowie

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

Wielowęzłowy serwer Fujitsu PRIMERGY CX400 S1
Wielowęzłowy serwer Fujitsu PRIMERGY CX400 S1
Węzeł serwerowy Fujitsu PRIMERGY CX270 S1
Węzeł serwerowy Fujitsu PRIMERGY CX270 S1

SANTA CLARA, Kalifornia — 13 czerwca 2012 r. —Firma NVIDIA poinformowała dziś, że karty graficzne NVIDIA® Tesla® są od teraz dostępne w serwerach PRIMERGY CX400 S1 firmy Fujitsu, zapewniając przyśpieszenie obliczeń wykorzystujących GPU ogromnej rzeszy klientom Fujitsu w Japonii i Europie.

Firma Fujitsu zaprojektowała serwer PRIMERGY CX400 S1 z myślą o zapewnieniu klientom wysokiej wydajności w obudowie o niewielkich rozmiarach. Dzięki temu nowe komputery są dwukrotnie węższe od standardowych rozwiązań, umożliwiając montaż dwóch węzłów serwerowych na jednej półce szafy. Cały system może składać się z czterech węzłów serwerowych PRIMERGY CX250 S1 w obudowach o rozmiarze 1U, zawierających dwa procesory centralne każdy, bądź z dwóch węzłów serwerowych CX270 S1 w obudowach o rozmiarze 2U, zawierających dwa procesory centralne i jeden procesor graficzny NVIDIA Tesla każdy. Oba modele węzłów umożliwiają montaż urządzeń w czasie pracy.

„Firma Fujitsu jest liderem w branży obliczeń wysokowydajnych (HPC)”, powiedział Sumit Gupta, dyrektor ds. produktów Tesla w firmie NVIDIA. „Nowe serwery wyposażone w procesory graficzne zapewnią wysoką wydajność niezbędną szerokiej rzeszy naukowców oraz inżynierów pracujących na uniwersytetach, w przedsiębiorstwach oraz w rządowych laboratoriach naukowych.”

Połączenie wielordzeniowego procesora centralnego z setkami rdzeni do obliczeń równoległych w procesorze graficznym NVIDIA zaowocowało powstaniem nowego modelu obliczeniowego w branży superkomputerowej, czyli obliczeń akcelerowanych przez procesory graficzne. Model ten umożliwił przeniesienie złożonych, równoległych zadań obliczeniowych do procesora graficznego współpracującego z procesorem centralnym, dzięki czemu osiągnięto znaczny wzrost wydajności względem komputerów wyposażonych wyłącznie w procesory centralne, jednocześnie zmniejszając zużycie energii.

Wyposażone w procesory graficzne systemy Fujitsu zostały zaprojektowane z myślą o pracy nad złożonymi problemami obliczeniowymi spotykanymi m.in. w mechanice strukturalnej, obliczeniach dynamiki płynów, modelowaniu i obrazowaniu sejsmicznym, dynamice molekularnej, obliczeniach finansowych oraz przetwarzaniu danych. Przemysł motoryzacyjny również wdraża technologie procesorów graficznych w celu usprawnienia symulacji kolizji i projektowania komputerowego, ponieważ procesory te znacznie przyśpieszają czas symulacji oraz zmniejszają koszty przeprowadzenia obliczeń.

„Systemy wielowęzłowe Fujitsu PRIMERGY CX400 to dowód innowacyjnego podejścia firmy Fujitsu do rozwiązań technologicznych, a także jej ciągłego dążenia do zwiększenia mocy i elastyczności naszych skalowalnych serwerów przeznaczonych do środowisk obliczeń wielkoskalowych i obliczeń w chmurach”, twierdzi Jens-Peter Seick, wiceprezes działu rozwoju produktów w firmie Fujitsu Technology Solutions. „Wsparcie procesorów graficznych firmy NVIDIA znacznie zwiększa wydajność obliczeniową serwerów, jednocześnie zmniejszając koszty i zużycie energii. To moc, której potrzebują obecni klienci na rynkach obliczeń wielkoskalowych”.

Systemy wielowęzłowe Fujitsu PRIMERGY CX400 S1 są już dostępne w sprzedaży od firmy Fujitsu i jej partnerów handlowych. Lista partnerów dostępna jest w wyszukiwarce dystrybutorów firmy Fujitsu.

O procesorach graficznych NVIDIA Tesla
Procesory graficzne Tesla to akceleratory oparte na platformie NVIDIA CUDA®, przeznaczone do obliczeń równoległych. Układy Tesla zostały zaprojektowane od podstaw z myślą o obliczeniach wielkoskalowych oraz badań obliczeniowych i superkomputerach, zapewniając znacząco wyższy poziom akceleracji w wielu aplikacjach naukowych i komercyjnych od rozwiązań opartych na samych procesorach centralnych. Procesory te napędzają trzy z pięciu najpotężniejszych superkomputerów na świecie.

Więcej informacji na temat procesorów graficznych NVIDIA Tesla można przeczytać na witrynie internetowej Tesla.Aby dowiedzieć się więcej o platformie CUDA lub pobrać najnowszą wersję, odwiedź stronę internetową CUDA.Informacje o firmie NVIDIA i jej produktach, materiały wideo, zdjęcia, itp., dostępne są w biurze prasowym NVIDIA. Można także śledzić nas na Twitterze ( @NVIDIATesla).

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia grafiki 3D i efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 5000 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 29 kwietnia 2012 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2012 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, Tesla oraz CUDA są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.