Nowości

Akceleratory graficzne NVIDIA Tesla napędzają najbardziej efektywny energetycznie superkomputer na świecie

Najnowsze wyniki rankingu Green500 ilustrują przewagę akceleratorów graficznych nad procesorami centralnymi oraz innymi rozwiązaniami dla obliczeń wielkoskalowych

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Jacek Brol / Ewa Rudkowska
Gamma PR (NVIDIA PR)
nvidia@gammapr.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

System Eurora zainstalowany we włoskim centrum superkomputerowym Cineca
System Eurora zainstalowany we włoskim centrum superkomputerowym Cineca

SANTA CLARA, Kalifornia — 28 czerwca 2013 roku — NVIDIA poinformowała dziś, że akceleratory graficzne NVIDIA® Tesla® są sercem dwóch najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów na świecie, które znalazły się na szczycie najnowszej listy Green500.

Pierwsze miejsce zajmuje system „Eurora” zainstalowany w CINECA, największym włoskim centrum superkomputerowym, znajdującym się w Casalecchio di Reno. Superkomputer jest wyposażony w akceleratory graficzne oparte na architekturze NVIDIA Kepler™. Są to najwydajniejsze i najbardziej efektywne energetycznie układy tego typu, jakie kiedykolwiek zbudowano. Dzięki nim Eurora osiąga wydajność 3210 MFlops na wat, a tym samym jest wydajniejsza energetycznie 2,6 razy względem najlepszego komputera korzystającego z samych procesorów centralnych Intel (pracującego w Météo-France). „Eurora” znacznie prześciga też najwydajniejszy superkomputer oparty na akceleratorach Intel Xeon Phi, czyli „Beacon”, który jest zainstalowany w Narodowym Instytucie Nauk Obliczeniowych przy Uniwersytecie Tennessee.

Drugie miejsce w opublikowanym w czerwcu 2013 roku rankingu Green500, zajmuje superkomputer „Aurora Tigon”, działający w zakładach Selex ES we włoskim Chieti.

Oba liderujące superkomputery złożone są z zaawansowanych wysokowydajnych serwerów „Aurora” firmy Eurotech, wyposażonych w akceleratory graficzne NVIDIA Tesla K20.

Ponadto, wszystkie superkomputery oparte na akceleratorach graficznych bazujących na architekturze NVIDIA Kepler, które znalazły się na liście Green500, cechują się przynajmniej o 50 procent wyższą wydajnością energetyczną od najnowszych systemów opartych na układach Intel Xeon Phi.

W zeszłym tygodniu na konferencji ISC 2013, odbył się też konkurs Student Cluster Challenge, w którym komputery oparte na akceleratorach graficznych firmy NVIDIA zajęły pierwsze cztery miejsca w kategorii najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów, ponownie udowadniając, dlaczego to właśnie te układy są najchętniej wybierane przez programistów, projektantów systemów oraz naukowców wykorzystujących techniki obliczeniowe.

„Czysta wydajność nie jest już jedyną miarą, według której ocenia się superkomputery”, powiedział Sumit Gupta, dyrektor generalny jednostki biznesowej ds. akceleratorów obliczeniowych Tesla w firmie NVIDIA. „Każdy nowy system będzie musiał zagwarantować wyższą wydajność przy jednoczesnym zapewnieniu mniejszego zużycia energii. Dwa pierwsze miejsca na liście Green500 to potwierdzenie, że akceleratory graficzne zapewniają superkomputerom jednocześnie niezrównaną wydajność i energooszczędność.”

Tysiące małych, energooszczędnych rdzeni działających równolegle w akceleratorach graficznych są znacznie bardziej wydajne energetycznie od standardowych procesorów centralnych. Rdzenie tych akceleratorów zostały zoptymalizowane pod kątem pracy z wymagającymi obliczeniowo elementami aplikacji, które zwykle są obsługiwane w mało efektywny sposób przez procesory centralne.

Publikowana dwa razy do roku lista Green500, jest rankingiem najwydajniejszych energetycznie superkomputerów na świecie, tj. takich, które osiągają największą wydajność względem zużycia energii. Więcej informacji oraz pełną listę Green500 z czerwca 2013 roku można znaleźć na stronie: //green500.org/.

O procesorach graficznych NVIDIA Tesla
Procesory graficzne NVIDIA Tesla to akceleratory oparte na platformie programistycznej NVIDIA CUDA®, przeznaczone do obliczeń równoległych. Układy Tesla zostały zaprojektowane od podstaw z myślą o obliczeniach wielkoskalowych oraz badań obliczeniowych i superkomputerach, zapewniając znacząco wyższy poziom akceleracji w wielu aplikacjach naukowych i komercyjnych od rozwiązań opartych na samych procesorach centralnych.

Aby dowiedzieć się więcej o platformie CUDA lub pobrać najnowszą wersję, odwiedź stronę internetową CUDA. Można także śledzić nas na Twitterze (@NVIDIATesla).

O firmie NVIDIA
Od 1993 roku NVIDIA (NASDAQ: NVDA) wiedzie prym w sztuce i rzemiośle tworzenia systemów obliczeń wizualnych. Technologie stworzone przez firmę przekształcają świat pełen wyświetlaczy w pełni interaktywne środowisko dla wszystkich użytkowników – od graczy po naukowców, od konsumentów po przedsiębiorstwa. Więcej informacji można znaleźć na stronach //www.nvidia.pl/page/newsandevents.html i //blogs.nvidia.com.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej w tym wpływ i korzyści wynikające z zastosowania akceleratorów graficznych NVIDIA oraz wpływy patentów firmy na nowoczesne komputery są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 28 kwietnia 2013 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2013 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, Kepler oraz Tesla są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.