Nowości

Procesory graficzne Tesla K10 firmy NVIDIA przyśpieszają poszukiwania złóż ropy i gazu oraz przetwarzanie sygnału i obrazu w przemyśle obronnym

Pierwszy procesor graficzny do obliczeń oparty na architekturze Kepler obsługuje wysoce złożone zadania z wyjątkową sprawnością, osiągniętą dzięki niedoścignionej wydajności i przepustowości pamięci

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

Tesla GK104 K10

SAN JOSE, Kalifornia — Konferencja Technologii Procesorów Graficznych (GTC) — 16 maja 2012 r. —Firma NVIDIA poinformowała dziś o rozpoczęciu sprzedaży akceleratora graficznego NVIDIA® Tesla® K10, który został zaprojektowany do realizacji najtrudniejszych zadań w dwóch dziedzinach obliczeń wielkoskalowych: przetwarzania danych sejsmicznych w branży wydobywczej ropy i gazu, a także przetwarzania obrazu i sygnału w przemyśle obronnym.

Procesor graficzny Tesla K10 jest oparty na architekturze NVIDIA Kepler™, czyli najszybszej i najbardziej wydajnej architekturze obliczeniowej, jaką kiedykolwiek stworzono.

Architektura Kepler pozwala na umieszczenie dwóch procesorów graficznych Tesla K10 na jednej karcie. Dzięki temu zapewnia ona łączną wydajność obsługi liczb zmiennoprzecinkowych z pojedynczą precyzją na poziomie 4,58 teraflopów, a także przepustowość pamięci wynoszącą 320 gigabajtów na sekundę — najwyższą wśród wszelkich akceleratorów graficznych.

Procesor graficzny Tesla K10 został zaprezentowany na konferencji GTC wraz z szeregiem innych produktów firmy NVIDIA. Każdą zapowiedź można przeczytać w kąciku prasowym konferencji GTC.

Przetwarzanie danych sejsmicznych — wydobycie ropy i gazu
Przetwarzanie danych sejsmicznych wymaga zastosowania dużych centrów danych, które będą w stanie przetworzyć petabajty informacji o podziemnym obszarze Ziemi, zebranych podczas odczytu odbitych fal sejsmicznych. Geofizycy analizują zebrane dwu- i trójwymiarowe obrazy w poszukiwaniu złóż ropy i gazu, a następnie określają najlepsze i najbezpieczniejsze miejsca odwiertu.

Procesory graficzne firmy NVIDIA zwiększają dokładność przetwarzania danych sejsmicznych, umożliwiając stosowanie wymagających obliczeniowo algorytmów, takich jak wsteczna migracja czasowa, pełna inwersja kształtu fal i migracja czasu / głębokości Kirchoffa.

Wiodące firmy zajmujące się przetwarzaniem danych sejsmicznych, w tym Schlumberger, CGGVeritas i TGS, a także firmy wydobywające ropę i gaz, takie jak Chevron, Petrobras, Total, ENI, Repsol i Saudi Aramco, wykorzystują procesory graficzne, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia nowych złóż. Procesory graficzne umożliwiają generowanie obrazów w wyższej jakości w krótszym czasie i mniejszym kosztem, dzięki czemu wspominane firmy mogą bardziej polegać na otrzymanych danych i podejmować trafniejsze decyzje.

„Tesla K10 jest czymś niesamowitym”, twierdzi Paulo Souza, deweloper w grupie ds. technologii geofizycznej w firmie Petrobas RTM. „Moja aplikacja do przetwarzania danych sejsmicznych pracuje 1,8-krotnie szybciej na procesorze K10 w porównaniu z procesorem Tesla M2090, ale nowy układ nie pobiera większej ilości energii. Dzięki tej rewolucyjnej technologii znacznie przyśpieszymy poszukiwania i bezpiecznego wydobycia nowych złóż oleju i ropy, ponieważ ponad 90 procent naszej mocy obliczeniowej jest obecnie generowana przez procesory graficzne.”

Przetwarzanie sygnału i obrazu w systemach obrony narodowej
Procesor graficzny Tesla K10 firmy NVIDIA pomaga również zwiększyć bezpieczeństwo narodowe, zwiększając jakość i przyśpieszając realizację analizy materiałów wideo oraz obrazu dla organów bezpieczeństwa i ścigania. Procesory graficzne mogą nawet stukrotnie przyśpieszyć proces analizowania tysięcy strumieni materiału wideo pobieranych z kamer bezpieczeństwa i bezzałogowych maszyn rozpoznawczych, usprawniając proces identyfikowania zdarzeń i osób.

„Przemysł obronny musi przetworzyć ogromną ilość danych wygenerowanych przez kamery i drony”, twierdzi Yiannis Antoniades, dyrektor ds. systemów ISR w firmie BAE Systems. „Mamy dostęp do materiału wideo w wysokiej jakości, ale często nie możemy przeanalizować wszystkiego wystarczająco szybko, aby podjąć odpowiednie działania. Procesory graficzne służą do przyśpieszenia praktycznie każdego elementu analizy strumienia wideo, od stabilizacji obrazu wideo do ortofotokorekty, umożliwiając dostarczenie rzeczywistych i wartościowych informacji szybciej niż kiedykolwiek.”

Dostępność
Nowy akcelerator obliczeniowy NVIDIA Tesla K10 jest dostępny od początku tego miesiąca u wiodących dostawców OEM, w tym firm Appro Supercomputer Solutions, Dell, HP, IBM, SGI i Supermicro, a także od partnerów dystrybucyjnych firmy NVIDIA. Więcej informacji na temat rozwiązania Tesla K10 można przeczytać na witrynie internetowej Tesla.

O procesorach graficznych NVIDIA Tesla
Procesory graficzne Tesla to akceleratory oparte na platformie NVIDIA CUDA®, przeznaczone do obliczeń równoległych. Układy Tesla zostały zaprojektowane od podstaw z myślą o obliczeniach wielkoskalowych oraz badań obliczeniowych i superkomputerach, zapewniając znacząco wyższy poziom akceleracji w wielu aplikacjach naukowych i komercyjnych od rozwiązań opartych na samych procesorach centralnych. Procesory te napędzają trzy z pięciu najpotężniejszych superkomputerów na świecie.

Aby dowiedzieć się więcej o platformie CUDA lub pobrać najnowszą wersję, odwiedź stronę internetową CUDA. Można także śledzić nas na Twitterze (@NVIDIATesla).

Informacje na temat konferencji GTC
GPU Technology Conference (GTC) promuje obliczenia i wizualizację na procesorach graficznych, podkreślając ich znaczenie dla całego świata odnośnie rozwoju nauki i innowacji. Najnowsze wiadomości od firmy NVIDIA oraz jej partnerów można przeczytać w kąciku prasowym konferencji GTC.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia grafiki 3D i efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 4500 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym w tym dostępność, wpływ i korzyści wynikające z zastosowania procesorów graficznych NVIDIA Tesla K10 oraz wpływy patentów firmy na nowoczesne komputery są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 29 stycznia 2012 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2012 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, Tesla, Kepler oraz CUDA są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.