Nowości

Nowy procesor graficzny NVIDIA Tesla ustanawia rekord świata wydajności w obliczeniach naukowych

 
 

Sztandarowy model procesora graficznego NVIDIA Tesla M2090 ustanowił rekord prędkości w symulacji dynamiki molekularnej AMBER i zapewnia równie wysoką wydajność w szerokiej gamie aplikacji naukowych i przemysłowych

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

Informacje prasowe publikuje

HP SL390sG7
HP SL360 G7 Server
TESLA M2090
NVIDIA Tesla M2090

SANTA CLARA, Kalifornia — 17 maja 2011 r. — Firma NVIDIA zaprezentowała dziś procesor graficzny Tesla™ M2090, najszybszy układ do obliczeń równoległych na świecie przeznaczony do obliczeń wielkoskalowych. Nowy układ osiągnął rekordową wydajność w jednym z głównych testów wydajności w zastosowaniach naukowych.

Układ został wyposażony w 512 rdzeni przetwarzania równoległego architektury CUDA® i osiąga maksymalną wydajność 655 GigaFLOPS w operacjach zmiennoprzecinkowych z podwójną precyzją, prześcigając dziesięciokrotnie rozwiązania wykorzystujące jedynie procesory centralne.

Cztery procesory graficzne Tesla M0290 współpracujące z czterema procesorami centralnymi osiągnęły rekordową wydajność w aplikacji AMBER 11 - jednym z najpopularniejszych narzędzi do symulacji biomolekuł - generując 69 nanosekund symulacji na dzień. Najszybsza odnotowana wydajność superkomputera opartego wyłącznie na procesorach centralnych to jedynie 46 ns symulacji na dzień1.

„To najlepsze osiągi, jakie widzieliśmy. Procesory Tesla M2090 sprawią, że użytkownicy aplikacji AMBER na naszym uniwersytecie uzyskają wydajność, jakiej nie osiągnęliby nawet ze swobodnym dostępem do superkomputera,” twierdzi Ross Walker, z Centrum Komputerowego San Diego i jeden z głównych współautorów kodu aplikacji AMBER.

Procesor graficzny Tesla M2090 będzie montowany w serwerach, takich jak m.in. nowy HP ProLiant SL390 G74U. Rodzina serwerów SL390 jest częścią systemu SL6500 firmy HP, stworzonego z myślą o rozbudowie na dużą skalę i przeznaczonego dla klientów wykorzystujących obliczenia wieloskalowe. Serwery SL390 zostały stworzone z myślą o środowiskach wykorzystujących rozwiązania do obliczeń hybrydowych, w których wykorzystuje się jednocześnie procesory centralne i graficzne.

Serwer SL390 G74U może obsłużyć do ośmiu procesorów graficznych Tesla M2090 w obudowie o wysokości 4U typu half-width, oferując najwyższą proporcję procesorów graficznych do centralnych na rynku (8xGPU na 2xCPU). System doskonale sprawdza się w wielu zastosowaniach, począwszy od chemii kwantowej, przez dynamikę molekularną, aż po przetwarzanie informacji sejsmicznych i analizy danych.

„Klienci uruchamiający w ośrodkach danych wymagające aplikacje potrzebują komputerów, które są w stanie szybko i sprawnie przetworzyć ogromne ilości złożonych danych,” twierdzi Glenn Keels, Dyrektor ds. marketingu w jednostce biznesowej Hyperscale firmy HP. „Dziesięcioletnia współpraca pomiędzy firmami HP oraz NVIDIA zaowocowała stworzeniem jednego z najszybszych połączeń procesorów centralnych i graficznych, które zapewni klientom wydajność niezbędną do wykonywania wysoce złożonych obliczeń naukowych.”

Naturalnie procesor Tesla M0290 oferuje znakomitą wydajność nie tylko w aplikacji AMBER – nowy układ sprawdzi się doskonale w szerokiej gamie programów do obliczeń wielkoskalowych akcelerowanych przez procesor graficzny. Wśród nich znajdą się m.in. aplikacje do obliczeń dynamiki molekularnej, NAMD i GROMACS; aplikacje CAD, Anys Mechanical, Altair Acusolve i Simulia Abaqus; aplikacje geonaukowe, WRF, HOMME i ASUCA; aplikacje dla przemysłu paliwowego, Paradigm Voxelgeo i Schlumberger Petrel, a także inne kluczowe narzędzia, jak MATLAB, GADGET2 i GPU-BLAST.

Więcej informacji o serwerach HP ProLiant SL390 G7 4U można znaleźć tutaj, natomiast więcej informacji na temat procesora graficznego Tesla M2090 i całej rodziny produktów klasy M2 można znaleźć pod tym adresem.

O firmie NVIDIA
Konstruując w 1999 roku pierwszy układ GPU, NVIDIA uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej. Od tego czasu konsekwentnie ustanawia nowe standardy w zakresie technologii wizualnych, wprowadzając zapierające dech w piersiach, interaktywne rozwiązania graficzne w ramach szerokiego zakresu urządzeń – od tabletów i przenośnych odtwarzaczy multimedialnych aż po notebooki i stacje robocze. Doświadczenie firmy NVIDIA w dziedzinie programowalnych układów GPU doprowadziło do przełomu w przetwarzaniu równoległym i sprawiło, że technologie superkomputerowe przestały być drogie i stały się szeroko dostępne. Firma posiada ponad 1800 patentów włączając te, dotyczące projektów i spraw fundamentalnych dla współczesnej informatyki. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.nvidia.pl

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym możliwości oraz funkcje, wydajność, korzyści z zastosowania procesorów NVIDIA Tesla są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Ryzyko to i niepewność dotyczą, ale nie są do nich ograniczone: rozwoju bardziej wydajnych lub szybszych technologii; zastosowania GPU do obliczeń równoległych; problemów projektowych, produkcyjnych lub programowych; wpływu postępu technologicznego i konkurencji; zmian w preferencjach i wymaganiach klientów oraz innych czynników ryzyka wyszczególnianych w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 30 stycznia 2011. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania i, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2011 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, CUDA, i Tesla są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

_______________________________________________

iNajlepsze opublikowane wyniki wydajności w programie AMBER, wynoszące 46 nanosekund dziennie //ambermd.org/amber10_bench_files/jac_nve_kraken_ranger_large.png 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn