Nowości

Procesory graficzne NVIDIA Tesla przyśpieszają wykonywanie obliczeń naukowych na serwerach HP ProLiant ósmej generacji z nowymi procesorami centralnymi Intel

Nowe serwery zaprojektowane od podstaw z myślą o wykonywaniu obliczeń w oparciu o procesory graficzne zapewniają nawet dwudziestokrotne przyśpieszenie najlepszych aplikacji wspomagających badania naukowe

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

HP ProLiant SL250 CPU-GPU-Hybrid-Server der 8. Generation
Hybrydowy serwer (CPU-GPU) HP ProLiant SL250 ósmej generacji

SANTA CLARA, Kalifornia—7 marca 2012 — Firma NVIDIA poinformowała dziś, że jej procesory graficzne NVIDIA® Tesla™ będą montowane w serwerach HP ProLiant ósmej generacji (Gen8), zapewniając ogromną wydajność podczas pracy z aplikacjami wspomagającymi badania naukowe, zużywając przy tym stosunkowo niewiele energii.

Serwery hybrydowe HP ProLiant SL250 Gen8 stanowią połączenie najpotężniejszych procesorów graficznych Tesla M2090 firmy NVIDIA oraz nowych procesorów centralnych Xeon E5-2600 firmy Intel, które zostały oparte na architekturze Sandy Bridge.

Procesory centralne E5-2600 firmy Intel osiągają lepsze o 12% wyniki w obliczeniach skalarnych, przez co eliminują wąskie gardła i pozwalają na dużo szybszą realizację obliczeń równoległych przez procesory graficzne1. W efekcie znacznie zwiększono stopień wykorzystania procesorów graficznych i osiągnięto większą wydajność aplikacji.

Na podstawie testów z programem LAMMPS, jednym z najpopularniejszych programów do symulacji molekularnej, wyliczono, iż serwer HP ProLiant SL250 Gen8 wyposażony w trzy procesory graficzne NVIDIA Tesla M2090 przyśpieszył główne zadania testowe ponad dwudziestokrotnie2.

Możliwość współpracy dwóch serwerów HP ProLiant SL250 Gen8 w konfiguracji 2U, stanowiącej połączenie czterech procesorów centralnych i sześciu procesorów graficznych, umożliwia osiągnięcie do 4,6 teraflopów szczytowej wydajności obliczeniowej w aplikacjach wymagających wysokiej mocy i obsługi dużej ilości danych3.

„Hybrydowe architektury obliczeniowe cieszą się rosnącą popularnością w branży obliczeń wielkoskalowych ze względu na niedoścignioną wydajność i energooszczędność”, twierdzi Sumit Gupta, dyrektor ds. obliczeń na procesorach graficznych w firmie NVIDIA. „Procesory centralne oparte na architekturze Sandy Bridge pozwalają na pełniejsze wykorzystanie mocy procesorów graficznych NVIDII, które akcelerują szereg komercyjnych i naukowych aplikacji do obliczeń wielkoskalowych, takich jak AMBER, GROMACS, LAMMPS, Simulia Abaqus, oprogramowanie do obliczeń sejsmicznych i innych.”

„Serwery HP ProLiant Gen8 wyposażone w procesory graficzne NVIDIA przyśpieszają aplikacje w środowiskach obliczeń wielkoskalowych, umożliwiając osiągnięcie dalszych innowacji i rozwoju naukowego” powiedział McLeod Glass, dyrektor ds. marketingu produktów serwerowych i oprogramowania w firmie HP.

Procesory graficzne Tesla to akceleratory oparte na platformie CUDA® firmy NVIDIA, przeznaczone do obliczeń równoległych. Układy Tesla zostały zaprojektowane od podstaw z myślą o obliczeniach wielkoskalowych oraz badań obliczeniowych i superkomputerach, zapewniając znacząco wyższy poziom akceleracji w wielu aplikacjach naukowych i komercyjnych od rozwiązań opartych na samych procesorach centralnych. Procesory te napędzają trzy z pięciu najpotężniejszych superkomputerów na świecie.

Więcej informacji o procesorach graficznych NVIDIA Tesla można znaleźć na stronie internetowej firmy NVIDIA. Dodatkowe informacje o platformie CUDA dostępne są na stronie dedykowanej CUDA. Wiadomości o firmie NVIDIA, informacje o produktach, zdjęcia i materiały wideo można znaleźć w kąciku prasowym NVIDIA.

O firmie NVIDIA
NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej, konstruując w 1999 roku układ GPU. Obecnie jej procesory stosowane są w szerokim zakresie urządzeń od smartfonów, aż po superkomputery. Procesory mobilne NVIDIA wykorzystywane są w telefonach komórkowych, tabletach i systemach informacyjno-rozrywkowych w motoryzacji. Gracze PC polegają na układach GPU, ciesząc się możliwością obcowania ze światami oferującymi spektakularne i porywające wrażenia. Profesjonaliści wykorzystują je do tworzenia efektów wizualnych w filmach oraz projektowania wszystkiego od kijów golfowych, aż po samoloty odrzutowe Jumbo Jet. Natomiast badacze stosują układy GPU, aby przesuwać granice nauki dzięki obliczeniom o wysokiej wydajności. Firma posiada ponad 2300 ogólnoświatowych patentów, włączając te dotyczące fundamentalnych kwestii nowoczesnych technologii obliczeniowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji, odwiedź stronę www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym wpływ i korzyści wynikające z zastosowania układów graficznych NVIDIA Tesla; implementacja i dostępność układów graficznych NVIDIA Tesla w serwerach HP ProLiant Generation 8 (Gen8) oraz wpływy patentów firmy na nowoczesne komputery są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 22 listopada 2011 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2012 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA, CUDA oraz Tesla są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia.

________________________________________________________________

1 Źródło: //www.tomshardware.com/reviews/core-i7-3960x-x79-sandy-bridge-e,3071-20.html
2,3 Na podstawie wewnętrznych testów firmy NVIDIA z wykorzystaniem systemu HP SL250, który obejmował: dual-socket, Intel Xeon E5-2660, 8-core, 2,20 GHz; 66GB DDR3, RHEL 6.1, sterownik v295.20; 3x Tesla M2090 GPU