Gry PC

 
 

 
Portal 2

Wydawca

Valve

Strona internetowa gry

Portal 2

Gatunek

Logiczne

Data wydania

21-04-2011

Tryb jednoosobowy

Tak

Tryb wieloosobowy

Tak

PEGI 12

Obsługiwane technologie

Présentation de Portal 2

Oryginalny Portal z 2007 roku, wydany w ramach niesamowitej kompilacji gier Valve pod nazwą „Orange Box”, zaszokował świat swoimi pomysłowymi łamigłówkami i niezwykle czarującą narracją. Był on powszechnie chwaloną, nowatorską grą logiczną, która spotkała się z krytyką tylko w jednej zasadniczej kwestii. Wielu fanów płakało, że „była zbyt krótka”. Większość z nich była w stanie przejść ją całą w ciągu pięciu godzin. W przypadku drugiej odsłony tej gry, Valve eliminuje tę wadę oferując długi czas rozgrywki. A oprócz bardziej treściwej kampanii jednoosobowej, atrakcyjność tego tytułu zwiększa oddzielny tryb kooperacji, umożliwiający jednoczesną grę dwóm osobom.

Jednym z głównych powodów, które zadecydowały o tak wielu pochwałach dla oryginalnej gry Portal, był charakterystyczny dla niej typ humoru. W inteligentnie poprowadzonej fabule główną rolę odgrywała GLaDOS, będąca zapewne najwspanialszym czarnym charakterem gier wideo wszech czasów. Ten niecny, „żeński” robot powraca, aby postawić graczy przed koniecznością pokonania jeszcze bardziej zabawnych i wymagających komór testowych.

Mała uwaga dla tych, którzy nie są z tą serią gier obeznani: przechodzenie przez kolejne lokacje wymaga od graczy korzystania z „miotacza portali” (Portal Gun). Podczas gdy standardowe miotacze są zazwyczaj używane do zabijania wrogów, miotacz portali nie wystrzeliwuje żadnych pocisków. Pozwala za to graczom na teleportowanie się, dzięki „wystrzeliwaniu” w kierunku ścian dwóch różnie pokolorowanych portali (pomarańczowego i niebieskiego). Przykładowo, gracze mogą wygenerować za pomocą miotacza niebieski portal na znajdującej się w pobliżu powierzchni, a następnie wystrzelić odpowiedni pomarańczowy portal w kierunku oddalonej półki. Wchodząc do niebieskiego portalu wychodzą z pomarańczowego, przenosząc się dzięki temu do pozostającego w przeciwnym razie poza zasięgiem obszaru. Gracze są zmuszeni do rozwiązywania przy użyciu tej zdolności skomplikowanych, opartych na fizyce łamigłówek. Zadania logiczne w grze Portal 2 są wredne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, ale ich rozwiązanie jest za to cenniejsze i sprawia więcej satysfakcji.

Ponieważ ludzi bawiła zabawa z oryginalną grą Portal w towarzystwie przyjaciół, firma Valve wprowadziła dopracowaną kampanię umożliwiającą prowadzenie rozgrywki w trybie kooperacji. Po raz pierwszy w historii tej serii gier, gracze przejmą kontrolę nad dwoma wdzięcznymi robotami, by pracować ze sobą nad rozwiązaniem wspólnych zagadek. Ponieważ na ekranie mogą się teraz znajdować jednocześnie cztery portale, oczekuj wiążącego się z tym zabawnego chaosu. Dokłada się do tego obłędu fakt, że wysyłając ziomka przez kiepsko umiejscowiony portal, możesz go dla żartu zabić. Ale nie ma z tym problemu! Jesteście w końcu tylko robotami, które z łatwością można odbudować!

O ile tryb kooperacji wpłynie z pewnością na odbiór gry, nie jest on tutaj jedyną nowością. Do Twojej dyspozycji będzie także szereg nowych narzędzi transportowych. Tunele (Excursion Funnels) umożliwią graczom tworzenie kanałów transportowych, przez które będą mogli przelatywać. Platformy (Aerial Faith Plates) będą niczym trampoliny podrzucać ich na niebotyczne wysokości. Specjalnie pokolorowane w różny sposób żele pozwolą im szybciej się przemieszczać lub skakać wyżej niż kiedykolwiek dotąd, a kostki (Thermal Discouragement Beams) umożliwią graczom przekierowanie laserów w celu niszczenia wieżyczek.

Wszystkie te nowe zabawki na pewno wzbogacą grę Portal, nie byłaby ona jednak sobą, jeśli rozgrywce nie towarzyszyłaby wyśmienita narracja. Na szczęście Valve przenosi wytrawny sposób prezentacji i humor na jeszcze wyższy poziom. Ponieważ tytuł ten będzie oferować znacznie dłuższą rozgrywkę niż jego poprzednia cześć, wprowadzi on więcej postaci i jeszcze bardziej rozwinie dialogi. Według producenta ścieżka dialogowa gry Portal 2 obejmuje 13 tysięcy linii. Do uwielbianej Ellen McLain, która po raz kolejny użycza swojego głosu GLaDOS, dołączą też J. K. Simmons („J. Jonah Jameson” z filmów z serii Spiderman) oraz Stephen Merchant (seriale „The Office” i „Extras”).

Jak wynika z fabuły, od wydarzeń ukazanych w pierwszej części gry upłynęło bardzo dużo czasu, a komory testowe Aperture nie są już dłużej uporządkowanymi i sterylnie białymi laboratoriami. Środowisko obecnie raczej podupadło i jest w opłakanym stanie. Farba poodpadała, metalowe rury pokryła rdza, a dzikie winorośla rozrastają się w obrębie placówki w szalonym tempie niczym pleśń na dwutygodniowym bochenku chleba. Za ten cudowny styl wizualny odpowiada najnowsza wersja opracowanego przez Valve silnika Source. Szczegółowość i jakość grafiki nigdy nie wyglądały lepiej. Wymagania systemowe gry Portal 2 są wprawdzie stosunkowo niskie, jako że minimalnym wymaganym GPU jest GeForce 7600, wydajność może jednak zostać znacznie zwiększona poprzez dodanie drugiej karty graficznej – w trybie SLI zwiększa się ona o 92%.

Czy zatem po raz drugi z rzędu okaże się, że „ciasto” to „ściema”? Aby się o tym przekonać, musisz zagrać w Portal 2.

Wymagania systemowe

Minimalne wymagania systemowe

System operacyjnyWindows 7/Windows Vista/Windows XP
ProcesorP4 3,0 GHz, dwurdzeniowy taktowany częstotliwością 2,0 GHz (lub wyższą)
Pamięć1 GB dla Windows XP / 2 GB dla Windows Vista
Miejsce na dyskuprzynajmniej 7,6 GB
Karta graficznaz układem GPU NVIDIA GeForce 7600 lub wyższym
Dźwiękkompatybilny z DirectX 9.0c

Zrzuty ekranowe

 
 
 

Inne popularne gry PC

Kingdoms of Amalur: Reckoning
Star Wars™: The Old Republic™
L.A. Noire
Oil Rush