Back
 
 

Czytając o odtwarzaniu filmów HD DVD i Blu-ray na komputerach PC można natknąć się na wiele skrótów dotyczących nowych technologii i standardów. W niniejszym słowniczku wyjaśniamy najczęściej spotykane terminy.

 

AACS
Advanced Access Content System (AACS) to system ochrony przed kopiowaniem zastosowany w dyskach HD DVD i Blu-ray, na których oferowane są filmy.

AES128
Advanced Encryption Standard (AES) to standard szyfrowania używany na całym świecie, o stałym rozmiarze bloku danych 128 bitów i rozmiarze klucza o długościach 128, 192 lub 256 bitów.

CABAC
Context Adaptive Binary Arithmetic Coding (CABAC) jest bezstratnym systemem kodowania entropowego wykorzystywanym w formacie kompresji obrazu wideo H.264. System ten jest wyjątkowo mało wydajny w przypadku implementacji czysto programowej, zarówno jeśli chodzi o moc systemu, jak i liczbę cykli przetwarzania.

CAVLAC
CAVLC to pięcioliterowy skrót terminu context-adaptive variable-length coding. CAVLC jest formą kodowania entropowego wykorzystywaną w kodowaniu audio/wideo H.264/AVC/MPEG-4. Jest ona metodą kompresji bezstratnej, dzięki czemu plik zakodowany w ten sposób nie traci jakości.

Deblocking
Technika wykorzystywana w celu zminimalizowania artefaktów w postaci „kwadratów”: algorytm „in-loop” używany jest w formacie H.264, zaś w formacie VC-1 – zarówno „in-loop” jak i „out-of-loop”.

Dysk Blu-ray
Blu–ray to nowy standard płyt wideo high–definition (HD), który zapewnia pięcio-, sześciokrotnie większą szczegółowość obrazu w stosunku do płyt DVD. Płyty Blu–ray oferują pojemność 25 GB na dyskach jednowarstwowych i 50 GB na płytach dwuwarstwowych. Zwiększona pojemność w połączeniu z zastosowaniem zaawansowanych kodeków audio i wideo pozwalają zaoferować użytkownikom doskonałą jakość wideo HD.

DVI
Digital Visual Interface (DVI) to interfejs do transmisji wideo zaprojektowany tak, aby maksymalnie zwiększyć jakość obrazu na wyświetlaczach cyfrowych takich jak panele LCD lub cyfrowej projektory.

H.264
H.264, znany także jako MPEG-4 AVC (Advanced Video Coding) to standard kompresji wideo oferujący znacząco większy stopień kompresji niż jego poprzednicy. Jest on jednym z trzech kodeków używanych przez wytwórnie filmowe Hollywood do kompresji filmów na płytach Blu-ray i HD DVD.

HDCP
High-Bandwidth Digital Content Protection (HDCP) to jedna z technologii ochrony przed kopiowaniem, uniemożliwiająca transmisję niezaszyfrowanych treści high-definition przez cyfrowe złącza DVI lub HDMI.

HD DVD
HD DVD to nowy standard płyt wideo high–definition, który zapewnia do sześciu razy wyższą jakość niż typowe filmy DVD. HD DVD oferuje wyraźny skok jakościowy w stosunku do standardowych płyt, tak jak HDTV zapewnia wyższą jakość obrazu niż standardowa TV.

HDMI
High Definition Multimedia Interface (HDMI) to nowy standard interfejsu dla elektroniki użytkowej, umożliwiający przesyłanie jednym, wygodnym złączem wideo chronione technologią HDCP oraz dźwięku.

Kompensacja ruchu
Rekonstrukcja fragmentów predykowanych klatek poprzez wykorzystanie klatek referencyjnych oraz wektorów ruchu, które opisują, w którym kierunku oraz o ile przesunęły się fragmenty klatki w stosunku do klatki referencyjnej.

Odwrotna dyskretna transformata kosinusowa
Odwrócenie dyskretnej transformaty kosinusowej wykorzystywane w kompresji obrazu wideo do zakodowania różnic pomiędzy dwiema klatkami filmu.

ICT
Image constraint token (ICT) jest to należąca do systemu ochrony treści AACS (Advanced Access Copy System) funkcja programowa, która automatycznie zmniejsza jakość obrazu generowanego przez odtwarzacz high-definition do rozdzielczości pionowej 540 linii w sytuacji, gdy odtwarza podłączony jest do wyświetlacza analogowego.

Przetwarzanie bitstream
Dekodowanie o zmiennej długości entropowych systemów kodowania takich jak CABAC i CAVLC.

VC-1
VC-1 to kodek wideo oparty na technologii Windows Media Video 9. Zarówno płyty HD DVD jak i Blu-ray zaadoptowały użycie kodeka VC-1 co oznacza, że wszelkie urządzenia do odtwarzania filmów będą w stanie zdekodować i odtworzyć film skompresowany za pomocą tego kodek. VC-1 zmniejsza złożoność procesu dekodowania materiałów high-definition dzięki ulepszonej obróbce na etapach pośrednich oraz bardziej zaawansowanym transformacjom. W rezultacie VC-1 dekoduje wideo HD dwa razy szybciej niż H.264, zapewniając przy tym dwu- do trzykrotnie wyższą kompresją w stosunku do formatu MPEG-2. 
 
 
 
FacebookTwitterGoogle+Nasza KlasaLinkedIn