Nowości

Rosyjska Akademia Nauk rozbudowuje infrastrukturę GPU wykorzystywanych do obliczeń wielkoskalowych

 
 

Ponad 30 instytucji członkowskich wykorzystuje procesory graficzne w setkach przełomowych programów naukowych

Product PR
Igor Stanek
Product PR Manager Notebooks/ION
EMEAI
NVIDIA Ltd
istanek@nvidia.com
+44 7775 940868
+42 0602 135136

Ewa Rudkowska / Kasia Kaplon
Tabasco s.c. (NVIDIA PR)
tabasco@tabasco.pl
+48 (71) 3632947
+48 (71) 3632223

SANTA CLARA, Kalifornia.— 7 listopada 2011 r.Firma NVIDIA ogłosiła dziś, że Rosyjska Akademia Nauk, czyli rozbudowana sieć instytucji naukowych działających w tym kraju, modernizuje główny ośrodek obliczeń wielkoskalowych poprzez wdrożenie nowych procesorów graficznych NVIDIA® Tesla™.

Uzupełniając swoje systemy o 128 procesorów graficznych Tesla M2090 zainstalowanych w serwerach HP ProLiant SL390 G7, Rosyjska Akademia Nauk zwiększy dostępną moc przetwarzania obliczeń równoległych w odpowiedzi na nagły wzrost liczby badań naukowych wykorzystujących procesory graficzne.

Sieć Rosyjskiej Akademii Nauk zrzesza szereg instytucji koncentrujących się na dużej liczbie naukowych projektów badawczych. Ponad 30 z tych instytutów wykorzystuje obecnie procesory graficzne w szerokiej liczbie pól naukowych, w tym w hydrodynamice, modelowaniu geologicznym, analizie genomicznej, dynamice gazów, matematyce obliczeniowej, dynamice molekularnej, przetwarzaniu obrazu, tomografii komputerowej, elektromagnetyce i innych obszarach.

Wśród instytutów członkowskich wykorzystujących procesory graficzne znajdują się m.in.: Instytut Matematyki Stosowanej Rosyjskiej Akademii Nauk im. Kiełdysza (www.keldysh.ru), Instytut Matematyki i Mechaniki (www.imm.uran.ru), Instytut Cytologii i Genetyki (www.bionet.nsc.ru), Syberyjskie Centrum Obliczeń Superkomputerowych przy Instytucie Matematyki Obliczeniowej i Geofizyki Matematycznej (www2.sscc.ru), Instytut Systemów Przetwarzania Obrazu (www.ipsi.smr.ru) i wiele innych ośrodków.

W momencie wdrożenia procesorów graficznych NVIDIA Tesla, Rosyjska Akademia Nauk stała się częścią szybko rosnącej listy znanych światowych organizacji wykorzystujących obliczenia równoległe do przyśpieszenia badań naukowych. Procesory graficzne Tesla zasilają trzy z pięciu najszybszych superkomputerów na świecie, a także są sercem najpotężniejszego superkomputera w Rosji – Łomonosowa – usytuowanego w Uniwersytecie Moskiewskim. Procesory graficzne przyśpieszają również siedem z 50 najszybszych rosyjskich superkomputerów. Łączna wydajność tej siódemki jest równoważna wydajności pozostałych 43 komputerów.

„Dzięki procesorom graficznym osiągnąłem dużo wyższą wydajność obliczeń swobodnych przepływów powierzchniowych wykonywanych za pomocą równań Naviera i Stokesa oraz równań płycizn.” W rezultacie mogłem analizować i monitorować pięciokrotnie większą liczbę scenariuszy przerwania tam i sytuacji powodziowych,” twierdzi Mikołaj Jewstigniejew, starszy pracownik naukowy w Laboratorium Dynamiki Chaotycznej i Nieliniowej przy Instytucie Analizy Systemowej w RAN.

„W Instytucie Fizyki Stosownej wykorzystujemy procesory graficzne i architekturę CUDA do symulowania rozprzestrzeniania światła w obiektach biologicznych,” powiedział dr Michaił Kirilin z Instytutu Fizyki Stosownej RAN. „Procesory graficzne znacząco przyśpieszają algorytm stosowany do tworzenia trójwymiarowych rekonstrukcji procesu rozprzestrzeniania fluoroforu w tkankach, które zapewniają wysoką dokładność wykrywania guzów.”

„Obliczenia na procesorach graficznych stały się niezbędnymi elementami procesu rozwoju symulacji programowych i algorytmicznych, a także geofizycznych badań nad odwiertami,” twierdzi dr geofizyki Wiaczesław Glinski, Przewodniczący Laboratorium Instytutu Geologii i Geofizyki Ropy Naftowej Trofimuk przy RAN. „Otrzymane wyniki umożliwiły nam stworzenie nowych automatycznych systemów interpretacji danych geofizycznych dla przemysłu przetwórstwa ropy i gazu, które pozwolą na znaczne zwiększenie wydajności poszukiwań złóż tych surowców.”

Więcej informacji na temat Rosyjskiej Akademii Nauk oraz instytucji członkowskich tej organizacji można znaleźć na stronie: www.ras.ru/en/index.aspx. Więcej informacji na temat wykorzystywania procesorów graficznych NVIDIA Tesla w obliczeniach wielkoskalowych można znaleźć pod tym adresem. Więcej informacji na temat architektury CUDA można znaleźć tutaj.

O firmie NVIDIA
W 1999 r. firma NVIDIA (NASDAQ: NVDA) uświadomiła światu moc i znaczenie grafiki komputerowej wprowadzając na rynek pierwsze GPU. Od tego czasu procesory produkowane przez tę firmę zasilają wiele różnorodnych produktów, od smartfonów po superkomputery. Procesory mobilne firmy NVIDIA znalazły zastosowanie w telefonach, tabletach i samochodowych systemach informacyjno – rozrywkowych. Dzięki procesorom graficznym firmy NVIDIA, gracze z komputerami PC mogą cieszyć się efektownymi, wciągającymi otoczeniami w grach. Profesjonaliści używają tych procesorów do tworzenia efektów graficznych w filmach, projektując komputerowo generowane przedmioty, od kijów golfowych po samoloty pasażerskie. Natomiast naukowcy wykorzystują procesory graficzne w wysokowydajnych komputerach, przyczyniając się do rozwoju nauki. Firma posiada ponad 2100 patentów, w tym te dotyczące projektów i spraw fundamentalnych dla współczesnej informatyki. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.nvidia.pl.

Pewne oświadczenia przedstawione w tej informacji prasowej, w tym skutki i korzyści wynikające z zastosowania procesorów graficznych do przetwarzania równoległego podczas badań naukowych są oświadczeniami wybiegającymi w przyszłość i jako takie są obciążone ryzykiem i niepewnością, przez co stan faktyczny może znacząco różnić się od oczekiwań. Czynnikami mogącymi spowodować istotne zmiany przedstawionych wyników są m.in. globalna sytuacja ekonomiczna; wpływ zewnętrznych dostawców produkujących, montujących, pakujących i testujących produkty firmy NVIDIA; wpływ postępu technologicznego i konkurencji; odbiór produktów firmy NVIDIA i produktów jej partnerów przez rynek; wady konstrukcyjne, produkcyjne lub programowe; zmiany w zainteresowaniach i potrzebach klientów; zmiany standardów i interfejsów branżowych; nieoczekiwana utrata wydajności produktów lub technologii po zintegrowaniu ich w systemach; oraz inne czynniki ryzyka wyszczególniane w pewnych okresach czasu w raportach firmy NVIDIA przesyłanych do Securities and Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), w tym w dokumencie Form 10-Q za okres finansowy zakończony 31 lipca 2011 r. Kopie dokumentów dostarczonych Komisji są dostępne bezpłatnie, w niezmienionej formie, na stronie internetowej firmy NVIDIA. Te wybiegające w przyszłość oświadczenia obowiązują tylko w chwili ich opublikowania, a z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez prawo, firma NVIDIA nie podejmuje żadnych zobowiązań dotyczących aktualizacji tych wybiegających w przyszłość oświadczeń.

###

© 2011 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. NVIDIA, logotyp NVIDIA i Tesla są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi NVIDIA Corporation w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach. Inne nazwy firm i produktów mogą być znakami towarowymi ich prawnych właścicieli. Funkcjonalność, ceny, dostępność i specyfikacje mogą ulec zmianie bez powiadomienia. 
 
 
 
FacebookTwitterNasza KlasaLinkedIn